Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPCPS4
Okładka Planet of the Eyes (XONE)

Planet of the Eyes

Utrzymana w retrofuturystycznej stylistyce platformówka autorstwa niezależnego, kanadyjskiego studia Cococucumber. W grze Planet of the Eyes wcielamy się w postać robota, który po katastrofie międzygwiezdnego promu awaryjnie ląduje na zupełnie obcej planecie.

Akcji | science fiction | platformówki | indie | 2.5D | przygodowe gry akcji

Okładka Planet of the Eyes (XONE)

data premiery gry:

24sie2015

PC

12wrz2017

XONE PS4

Planet of the Eyes to utrzymana w retrofuturystycznej stylistyce gra platformowa, w której wcielając się w samotnego robota przemierzamy tereny obcej, niezbadanej planety. Za powstanie tytułu odpowiada niezależne studio Cococucumber, którego ambicją jest m.in. łączenie gier wideo ze sztuką. Projekt powstał przy wsparciu kanadyjskiej organizacji rządowej OMDC (Ontario Media Development Corporation) i ukazał się m.in. na platformie XONE, PS4 i PC.

Fabuła

Za warstwę fabularną Planet of the Eyes odpowiada Will O’Neill, mający na swoim koncie m.in. stworzoną za pomocą RPGMakera, wysoko ocenianą produkcję Actual Sunlight. Opowiedziana w grze historia dotyka problemu samotności, która zgodnie z zamysłem autora może być dotkliwa nawet dla w pełni cybernetycznej istoty.

W grze wcielamy się w postać robota, który po katastrofie międzygwiezdnego promu rozbija się wraz ze swoją kapsułą ratunkową na zupełnie obcej planecie. Próbując znaleźć wyjście z sytuacji, nasz protagonista wyrusza na eksplorację tego pięknego, lecz niezwykle niebezpiecznego miejsca, gdzie czeka na niego cała masa zagadek logicznych oraz wymyślnych pułapek. Nieocenionych informacji na temat niezbadanego środowiska, ale także genezy powstania i celu misji bohatera, dostarczą mu odnajdywane podczas podróży dzienniki audio, pozostawione przez innego z ocalałych. Okazuje się nim bowiem sam twórca robota, który przeżył i opuścił to miejsce nieco wcześniej.

Mechanika

Pod względem mechaniki Planet of the Eyes przypomina nieco kultowe Limbo z 2010 roku. Kontrolowana przez nas postać przemierza kolejne lokacje, poruszając się głównie w prawą stronę i zmagając się z przygotowanymi przez twórców zagadkami. Zostały one jednak zaprojektowane w taki sposób, aby rozwiązanie każdego problemu nasuwało się intuicyjnie i nie wpędzało graczy we frustrację. Całość powinna zająć od 2 do 5 godzin rozgrywki, w zależności od umiejętności gracza.

W grze nie brakuje także sytuacji, w których nieudane podejście do danej zagadki czy pułapki może zakończyć się śmiercią bohatera. Mimo że śmierć przebiega tutaj bezkrwawo, twórcy opracowali kilkanaście różnych wariantów zgonu naszego robota, który może zostać zmiażdżony, rozerwany, porażony prądem, rozpuszczony w kwasie, pochłonięty przez lawę, a nawet zjedzony. Zgodnie z zapewnieniami autorów, warto popełnić każdy rodzaj błędu przynajmniej raz, aby zobaczyć wszystkie pomysłowo zaprojektowane animacje, w których nasz protagonista żegna się z życiem.

Kwestie techniczne

Oprawę Planet of the Eyes na XONE, PS4 i PC można by określić jako minimalistyczną, lecz mimo nieco oldskulowego podejścia twórcy poświęcili sporo czasu na dopracowanie szczegółów technicznych. Wraz z kolejnymi poziomami podziwiamy utrzymane w pastelowej kolorystyce, zróżnicowane krajobrazy (od gór i jaskiń, po wulkany, lasy i rozmaite budowle nieznanych cywilizacji), a wizja planety potrafi przyciągnąć swoim stylem i aurą tajemniczości. Uzupełnieniem artystycznej warstwy graficznej jest dubbing aktorski oraz oryginalna ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiada doświadczony producent John Black ze studia CypherAudio.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Gry podobne do Planet of the Eyes

Wymagania wiekowe Planet of the Eyes

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Planet of the Eyes

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core 2 Duo 2.0 GHz, 1 GB RAM, 500 MB HDD, Windows XP/Vista/7/8/8.1/10

Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

Wykorzystuje: Xbox Live

Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

Wykorzystuje: PlayStation Network

PC
XONE
PS4