Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS2
Okładka Phantom Brave (PC)
OkładkaPhantom Brave (PC)

Phantom Brave

Akcja gry Phantom Brave osadzona została w fikcyjnym świecie Ivoire, którego większą część stanowi ocean, a życie toczy się głównie na licznych wysepkach.

RPG | reedycje/remastery/remaki | klasyczne RPG | jRPG

Phantom Brave Premiera

31sie2004

PS2

25lip2016

PC

Phantom Brave to klasyczna taktyczna gra jRPG, która zadebiutowała w 2004 roku na konsolach PlayStation 2. Za jej powstanie odpowiada japońska ekipa deweloperska Nippon Ichi Software, znana głównie za sprawą cenionej serii Disgaea.

Fabuła

Akcja Phantom Brave rozpoczyna się w roku 921 w fikcyjnym świecie o nazwie Ivoire, którego większą część stanowi ocean, zaś życie toczy się głównie na licznych wysepkach. Bohaterką gry jest osierocona, 13-letnia dziewczynka imieniem Marona, posiadająca niezwykłą zdolność nawiązywania kontaktów z duchami. Jedną z takich zjaw jest rycerz Ash, który poległ u boku rodziców Marony i z szacunku do nich postanowił służyć ich córce jako towarzysz, stróż i doradca.

Z powodu swych niecodziennych umiejętności Marona nie cieszy się sympatią innych mieszkańców Ivoire i często nazywana jest przez nich „opętaną”. Dziewczynka pamięta jednak słowa swego zmarłego ojca, który kiedyś powiedział jej, że tylko pomagając ludziom można zyskać ich szacunek oraz dozgonną wdzięczność. To wszystko sprawia, że postanawia ona wyruszyć w niebezpieczną podróż i wykorzystując swe zdolności, stawić czoła starożytnej, niszczycielskiej sile, zagrażającej jej krainie.

Mechanika

Pod względem mechaniki, Phantom Brave to klasyczny przedstawiciel gatunku gier jRPG. Sedno rozgrywki stanowi tu więc eksploracja, wykonywanie kolejnych misji fabularnych oraz walka z napotykanymi przeciwnikami. Przedstawiona tu historia podzielona została na dwadzieścia epizodów, a w każdym z nich do wykonania mamy inne zadanie główne, które odsłania przed nami meandry opowieści. Dodatkowo poszczególne poziomy i labirynty generowane są losowo, dzięki czemu przy każdym kolejnym podejściu rozgrywka przebiegać może w nieco inny sposób.

Podobnie jak we wcześniejszych produkcjach ekipy Nippon Ichi, walka odbywa się w systemie turowym na specjalnych arenach, z których możemy np. wypchnąć przeciwnika, eliminując go z walki bez konieczności pozbawienia wszystkich punktów życia. Elementem charakterystycznym Phantom Brave jest fakt, że podczas potyczek mamy możliwość przyzwania maksymalnie czternastu różnych duchów o odmiennych profesjach; są wśród nich np. Healer (uzdrowiciel) – dzięki któremu możemy leczyć walczące jednostki, czy Blacksmith (kowal) – ulepszający posiadany ekwipunek. Spore urozmaicenie stanowi również fakt, że przywoływane duchy przyjmują właściwości różnych przedmiotów, w które każemy im się wcielić, tak więc np. duch pod postacią kamienia cechować się będzie dużą siłą, ale niewielką szybkością. W grze nie zabrakło oczywiście systemu rozwoju postaci, a wraz z każdą wygraną walką nasi podkomendni rosną w siłę, stopniowo awansując nawet do 9999 poziomu.

Tryby gry

Phantom Brave przeznaczony jest wyłącznie do rozgrywki jednoosobowej, jednak po zakończeniu głównego wątku fabularnego otrzymujemy dostęp do szeregu nowych map, które pozwalają nam zmierzyć się z potężnymi przeciwnikami. Część z nich pochodzi z wcześniejszej gry studia Nippon Ichi, Disgaea: Hour of Darkness, i może zostać zwerbowana do naszej ekipy.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,6 / 10 na podstawie 47 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Phantom Brave

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Phantom Brave Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Quad 2.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB Radeon HD 5450 lub lepsza
  • Windows 7/8/10
  • Zalecane:
  • Intel Core i7-4670K 3.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 640 lub lepsza
  • Windows 7/8.1/10
PS2
PC