64. Gry Zręcznościowe PC Windows
Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl
Strona 64. Najpopularniejsze gry z gatunku zręcznościowe na platformę PC.
Gry zręcznościowe. Gatunek wymagający szczególnej sprawności manualnej. Produkcje te inaczej zwane są grami arcade. Głównym zadaniem gracza jest dotarcie do wyznaczonego celu lub pokonanie przeciwników, wykazując się przy tym sprawnym kontrolowaniem prowadzonej postaci lub pojazdu. Zręcznościówki zazwyczaj pozbawione są fabuły lub występuje ona w postaci szczątkowej. Do tej kategorii należą m.in. popularne platformówki.
Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?
Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Last Action Hero
Zręcznościowe 13 lipca 1994
Last Action Hero to zręcznościówka, luźno oparta o fabułę filmu pod tym samym tytułem. Gracz wcieli się w rolę Jacka Slatera, którego głównym zadaniem jest uratować dzieci, przetrzymywane w portowym magazynie.

Wild Summer!
Zręcznościowe 10 października 2007
Sun City to spokojne i piękne miasteczko, zlokalizowane tuż nad brzegiem morza. Niestety, pojawiłeś się tam Ty – szesnastoletni młodzieniec, który wykorzystując wakacyjną przerwę od nudnych nauk w szkole, postanowił raz a dobrze zaszaleć. To będzie najdziksze lato w Twoim dotychczasowym życiu, o ile zdecydujesz się zagrać w Wild Summer!

Dinosaur Ball
Zręcznościowe 23 maja 1992
Dinosaur Ball to azjatycki odpowiednik Pang, stworzony i wydany przez firmę AMWA z Hong Kongu. Zadanie gracza (lub graczy, bo autorzy umożliwili zabawę w dwie osoby) jest bardzo proste: za pomocą specyficznego pistoletu wystrzeliwującego łańcuch, musi zbić wszystkie znajdujące się na planszy balony.

Luigi & Spaghetti
Zręcznościowe 23 maja 1992
Inwazje z kosmosu to w grach komputerowych rzecz codzienna, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że główny bohater platformówki Luigi & Spaghetti także będzie miał do czynienia z zielonymi ludzikami.

Rastan
Zręcznościowe 12 maja 1987
Rastan to kolejny hit z automatów sygnowany logiem Taito, który doczekał się konwersji na PeCety dzięki firmie Novalogic. Gracz wcieli się w rolę potężnego wojownika, którego zadaniem jest dotrzeć do zamku będącego siedzibą sił zła i unicestwić jego głównego lokatora, opętanego i niezwykle groźnego smoka. Program utrzymany jest w konwencji klasycznej platformówki, w którym do pokonania jest kilka światów, gęsto zaludnionych przez potwory z piekła rodem.

HitBlock
Zręcznościowe 25 września 2003
Hit the Block to gra zręcznościowo-logiczna, będąca PeCetową przeróbką programu Crillion, który największe tryumfy święcił w zamierzchłych latach osiemdziesiątych na Commodore 64.

Slots
Zręcznościowe 10 marca 2000
Slots to stworzony przez studio Masque Publishing symulator automatów hazardowych. Gracz może sprawdzić swoje szczęście na 50 jednorękich bandytach, będących odwzorowaniem najpopularniejszych maszyn produkowanych przez amerykańską firmę IGT.

Pac-Man: Adventures in Time
Zręcznościowe 20 października 2000
Pomóż Pac-Man-owi zebrać pięć magicznych kul i uratować świat przed zniszczeniem, podróżując w czasie przez pięć historycznych epok.

SlamTilt Resurrection
Zręcznościowe 6 lutego 2000
Symulator pinballa w realistycznej grafice 3D z możliwością gry na dwóch dopracowanych plastycznie stołach: Night of the Demon oraz The Pirate.

Taito Legends
Zręcznościowe 14 października 2005
Taito Legends to kolejny przedstawiciel niezwykle popularnych ostatnio zestawów starych gier video, spośród których przeważająca większość debiutowała jeszcze na automatach coin-op. Firma Taito była niegdyś potentatem w tej dziedzinie, a jej największe tytuły są pamiętane po dziś dzień.

Thomas the Tank Engine
Zręcznościowe 11 marca 1992
Thomas the Tank Engine to gra zręcznościowo-logiczna, przeznaczona głównie dla małych dzieci, która wykorzystuje postacie lokomotyw znanych z książek i filmów. Głównym bohaterem zmagań jest oczywiście Tomasz, najsłynniejsza i najlepiej rozpoznawalna ciuchcia w historii literatury dziecięcej.

Thomas the Tank Engine 2
Zręcznościowe 12 maja 1993
Druga odsłona programu opracowanego przez firmę Peakstar Software, opowiadająca o przygodach sympatycznej ciuchci i jej gromadki przyjaciół. Tym razem producenci postawili na stricte zręcznościowy aspekt zabawy i zaserwowali graczom wyścigi z udziałem lokomotyw.

Pipe Mania (1989)
Zręcznościowe 20 września 1989
Pipe Mania to europejska wersja gry o nazwie Pipe Dreams, wyprodukowana przez studio The Assembly Line. W porównaniu z pierwowzorem, którego twórcą jest słynny koncern George’a Lucasa, program ten posiada nieco lepszą grafikę. Pozostałe aspekty rozgrywki pozostały niezmienione.

Fallout!
Zręcznościowe 21 sierpnia 1990
Chociaż tytuł programu nasuwa jednoznaczne skojarzenia ze słynną marką produktów RPG, rozgrywających się w post-nuklearnej rzeczywistości, dzieło Brada Taylora nie ma z nimi nic wspólnego. Fallout! to prosta gra zręcznościowo-logiczna z gatunku „tetrisowatych”.

Space Ace
Zręcznościowe 12 marca 1989
Największy obrońca w dziejach Ziemi – Kosmiczny As – staje przed trudnym wyzwaniem. Zły i przebiegły komandor Borf, korzystając z nieuwagi bohatera, postanawia porwać jego dziewczynę o imieniu Kimberley. W rękach największego wroga Asa znajduje się potężna broń Infanto Ray, zamieniająca przeciwników w dzieci.

Space Ace II: Borf's Revenge
Zręcznościowe 16 marca 1991
Podobnie jak to miało miejsce w poprzedniej odsłonie cyklu, tak i w Space Ace II: Borf’s Revenge zobaczysz długi film animowany, podzielony na 27 krótkich epizodów. W każdym z nich musisz wykonać odpowiednią sekwencję ruchów za pomocą klawiatury.

Bunny Bricks
Zręcznościowe 12 kwietnia 1992
Bunny Bricks to gra zręcznościowa, przygotowana przez francuską firmę Silmarils, znaną na ogół z „poważniejszych” produkcji, jak np. Robinson’s Requiem czy serii Ishar. Program jest de facto klonem Arkanoida, ale podanym w przyjemnej oprawie wizualnej oraz przyprawionym odpowiednio wysoką dawką humoru.

Centipede
Zręcznościowe 20 września 1983
Centipede to PeCetowa konwersja prostej gry zręcznościowej, która po raz pierwszy zadebiutowała na automatach coin-op w 1980 roku. Użytkownik obejmuje kontrolę nad stanowiskiem strzelniczym, z pomocą którego musi zniszczyć wijącą się u góry ekranu skolopendrę oraz inne robaki czyhające na jego życie.

Qix
Zręcznościowe 23 września 1989
Jak wiele gier arcade, także i Qix zadebiutowała najpierw na automatach coin-op, dokładnie w 1981 roku. PeCetowcy doczekali się wersji na swoje komputery od firmy Taito dopiero osiem lat później.

Ty the Tasmanian Tiger 4
Zręcznościowe 26 czerwca 2013
Próba wskrzeszenia popularnej w latach 2002-2005 serii platformowej, której bohaterem jest tytułowy tygrys tasmański o imieniu TY. W przeciwieństwie do trójwymiarowych poprzedniczek, tym razem mamy do czynienia z klasyczną platformówką 2D. W grze towarzyszymy tygrysowi oraz jego przyjaciołom z ekipy Bush Resuers w kolejnych przygodach, rozgrywających się w rdzennie australijskich sceneriach.

A Boy and His Blob
Zręcznościowe 19 stycznia 2016
Odświeżona edycja dwuwymiarowej platformówki z konsol Wii i NDS, będącej remakiem klasycznego hitu wydanego pierwotnie w roku 1989 na konsolce Famicom (NES). A Boy and his Blob to opowieść o tytułowym chłopcu oraz jego niecodziennym przyjacielu – żelkowatym stworku imieniem Blobert. Szuka on ratunku dla swojej planety Blobolonia, której zagraża złowrogi cesarz, zmuszający swych poddanych do nietypowej diety z samych słodyczy.

Velocibox
Zręcznościowe 8 września 2014
Wyjątkowo szybka gra zręcznościowa, stanowiąca wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych graczy. W trakcie rozgrywki kontrolujemy mały pomarańczowy sześcian, pędzący przez korytarz pełen różnego rodzaju przeszkód, których musimy unikać.

TorqueL
Zręcznościowe 22 stycznia 2015
Nietypowa dwuwymiarowa platformówka, zainspirowana popularną w kręgach indie produkcją Thomas Was Alone. W dziele japońskich deweloperów zrzeszonych pod egidą FullPowerSideAttack.com kontrolujemy pewnego dżentelmena, którego ktoś postanowił zamknąć w kolorowej skrzynce. Pułapka, w jakiej znalazł się bohater, ma pewną ciekawą właściwość: oznaczone kolorami ściany są rozszerzalne w kierunku zewnętrznym, co – należycie wykorzystane – pozwala wprowadzić całość w ruch.

Tinertia
Zręcznościowe 3 września 2015
Oryginalna gra platformowa autorstwa Section Studios, zainspirowana popularnym, niezależnym hitem Super Meat Boy. Bohaterem gry Tinertia jest mały, lecz niezwykły robot imieniem Weldon, nierozstający się ze swą wyrzutnią rakiet, który z niewiadomych przyczyn został uwięziony na opustoszałej planecie, będącej celem ataku wrogich sił ARC. Aby uciec z pułapki, Weldon musi pokonać kilkadziesiąt osadzonych w różnych sceneriach poziomów i stawić czoła licznym wyzwaniom oraz kilku potężnym robo-bossom.