Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Paws and Soul (PC)
OkładkaPaws and Soul (PC)

Paws and Soul PC

Przygodowa gra eksploracyjna opowiadająca o wilku, którego celem jest odkrycie sekretów swojego wcześniejszego życia. Paws and Soul wyróżnia się specyficzną oprawą graficzną i czerpie inspiracje z buddyjskich idei.

Przygodowe | TPP | elementy zręcznościowe | indie | zwierzęta

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Paws and Soul Premiera PC

16lipca2020

Steam

16lipca2020

producent: Arkuda Inc. wydawca: Games Operators

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Paws and Soul

Abzu

Spirit of the North

Lost Ember

Paws and Soul jest przedstawicielem gatunku gier przygodowych nastawionych na eksplorację, gdzie kluczowym elementem zabawy jest poszukiwanie przedmiotów kolekcjonerskich (produkcja jest całkowicie pozbawiona starć z przeciwnikami). Akcję gry obserwujemy z perspektywy wilka, jednak fabuła opowiada o spotykanych przez niego ludziach. Za stworzenie tytułu odpowiada początkujące studio Arkuda Inc., współpracujące z polskimi wydawcami Games Operators oraz PlayWay. Wstęp do przedstawianej historii możemy obejrzeć w darmowym demie Paws and Soul: First Step.

Fabuła

Celem przedstawionej historii jest poznanie losów naszego poprzedniego wcielenia, w którym byliśmy człowiekiem. Poprzez zdobyte wskazówki poznajemy wszystkie jego wzloty, upadki, a także przyczynę, dlaczego w następnym życiu przybrał postać wilka. Ton bieżących wydarzeń nadaje ogólnie panująca medytacyjna atmosfera, zainspirowana buddyjskimi postawami i ideami. W opowiadanej fabule losy bliskich oraz znajomych naszego poprzedniego wcielenia są niemal równie istotne, co jego samego. Regularnie otrzymujemy okazje do poznania ich emocji, reakcji na nasze działania oraz przyczyn kształtujących ich stosunek do nas.

Całość fabuły rozgrywa się w magicznym lesie podzielonym na obszary o zróżnicowanym klimacie, odpowiadającym konkretnym wydarzeniom z życia bohatera opowieści. Kolejne wątki poznajemy poprzez słuchanie uwag mówiącego do siebie wilka oraz wizje, na jakie natrafiamy w trakcie eksplorowania lasu. Wszystkie spostrzeżenia są nam opisywane po dotarciu do odpowiedniego miejsca lub po wykonaniu określonej czynności, nasuwającej zwierzęciu skojarzenia z jego poprzednim życiem.

Mechanika

Najbardziej rzucającym się w oczy aspektem rozgrywki jest całkowity brak przeciwników. W grze nie uświadczymy żadnych starć, co zostało podyktowane konceptem wykorzystującym buddyjskie idee w projekcie tytułu. Zamiast tego otrzymaliśmy szerokie grono lokacji wypełniających dostępny teren, których znalezienie często wymaga dokładnego sprawdzania każdego zakątka magicznego lasu. Jako wilk możemy chodzić, biegać, skakać oraz wchodzić w interakcje z różnymi obiektami (np. kopiąc dołek w wybranych miejscach, dzięki czemu znajdujemy przedmioty ważne z punktu widzenia fabuły). Podczas przemierzania świata mamy dużą dowolność. W celu upłynnienia eksploracji, twórcy nie zaimplementowali żadnych kar za nieudane działanie, takich jak np. obrażenia odniesione po upadku z dużej wysokości.

Przemierzanie lasu urozmaicono zbieraniem specjalnych kul duchowej energii. Ich kolekcjonowanie odblokowuje różne premie dla wilka oraz nowe tereny do eksploracji – wystarczy, że umieścimy je w specjalnych kamieniach mocy rozrzuconych po lesie. Oprócz nich możemy znaleźć też specjalne płyty runiczne. Ich aktywacja zużywa część energii wilka i przywołuje wizje z jego poprzedniego życia, służące opowiadaniu fabuły. Jeśli jakiś teren jest zablokowany i nie da się go eksplorować, zwierzę poinformuje nas o tym odpowiednim komentarzem oraz automatycznie zawróci.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Paws and Soul sprawia wrażenie ręcznie malowanej, a jej artystyczny wygląd podkreślają dopracowane efekty oświetleniowe, unikalne dla poszczególnych obszarów świata gry.

Tryb gry: single player  

Paws and Soul cena w dniu premiery: 43,99 PLN

Wymagania wiekowe Paws and Soul: 12+

Paws and Soul Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-7100U 2.4 GHz / AMD Ryzen 3 2200G 3.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon R9 285 lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-8120 3.1 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 560 lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10 64-bit