Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchANDiOSPC
Okładka Pascal's Wager: Definitive Edition (Switch)
OkładkaPascal's Wager: Definitive Edition (Switch)

Pascal's Wager: Definitive Edition

Pascal's Wager

Osadzona w mrocznym uniwersum fantasy, ambitna gra RPG typu soulslike, przygotowana z myślą o platformach mobilnych. Pascal's Wager wykorzystuje kilka ciekawych rozwiązań w zakresie mechaniki rozgrywki, m.in. szaleństwo. Jest to debiutancki projekt niezależnego studia TipsWorks.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji | soulslike

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pascal's Wager: Definitive Edition Premiera

16sty2020

iOS

25cze2020

AND

12mar2021

PC

14lip2022

Switch

Gry podobne do Pascal's Wager: Definitive Edition

Thymesia: Cloud Version

Dark Souls: Remastered

Ashen

Pascal’s Wager jest grą RPG należącą do podgatunku soulslike, zapoczątkowanego przez serię Dark Souls. Oznacza to, że mamy do czynienia z wyjątkowo wymagającym tytułem, który nieustannie rzuca nam wyzwanie. Warto przy tym odnotować, że twórcy wzbogacili tę formułę o autorskie rozwiązania. Jest to debiutancki projekt niezależnego studia TipsWorks. Wydawcą gry jest firma Giant Games.

Fabuła

Akcja Pascal’s Wager rozgrywa się w mrocznym uniwersum fantasy, przypominającym nieco znany setting Ravenloft. Świat przedstawiony pogrążony jest w wiecznej ciemności i nieprzeniknionej mgle, która wywołuje groźną chorobę. Według legend Słońce zgasło dawno, dawno temu, a niedługo po tym wydarzeniu na świecie pojawiły się Kolosy - niezwykle niebezpieczne, złowrogie istoty, występujące w przeróżnych kształtach i rodzajach, które z czasem zaczęły być czczone przez ludzi niczym bogowie.

Gra ma czterech głównych bohaterów. Są to: Terrence (najemnik, niegdyś sługa Kościoła, obecnie wygnaniec, który przez przypadek odkrył poszlaki dotyczące choroby powiązanej z Kolosami - aktualnie stara się odnaleźć swoją żonę, Teresę), Viola (tajemnicza kobieta, która nie ujawnia swojej tożsamości), Norwood (jednoręki mężczyzna, który ukrywa swoją twarz za maską) oraz Benita (przyjaciółka Terrence’a, niewidoma zakonnica).

Mechanika

W Pascal’s Wager akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Pod względem rozgrywki tytuł nie wyróżnia się specjalnie na tle podobnych gier. Naszym zadaniem jest eksplorowanie sporych lokacji i walka z przeciwnikami, dzięki której zdobywamy walutę (w tej grze są to... kości palców), umożliwiającą zarówno rozwój postaci, jak i zakup sprzętu (oraz wzmacnianie posiadanych przedmiotów). Dostępne są także różnego rodzaju zadania i aktywności poboczne.

Walka jest dość trudna, ale rządzi się jasnymi zasadami - musimy uczyć się schematów zachowania wrogów oraz dbać o poziom wytrzymałości (istotny w kontekście wyprowadzania ataków i robienia uników). Największym wyzwaniem są potężni bossowie, których pokonanie może wymagać wielu podejść. Co ważne, po każdej śmierci tracimy zgromadzone (ale nie wydane) doświadczenie i mamy tylko jedną szansę, by je odzyskać (musimy dotrzeć w to samo miejsce, ponownie pokonując lub omijając wszystkich wrogów, którzy staną nam na drodze). Nie możemy też swobodnie zapisywać stanu gry - by to zrobić, musimy dotrzeć do jednego z miejsc, które to umożliwiają (zapis resetuje też przeciwników na mapie).

W dziele studia TipsWorks formuła znana z Dark Souls została wzbogacona o kilka interesujących rozwiązań. Po pierwsze, w grze kontrolujemy więcej niż jedną postać - nie możemy sterować na raz kilkoma bohaterami, ale od pewnego momentu istnieje możliwość przełączania się pomiędzy nimi (niektóre fragmenty kampanii trzeba jednak przechodzić konkretną postacią). Każdy z protagonistów posiada inne umiejętności i specjalizuje się w używaniu innych broni. Sprawia to też, że gra jest nieco prostsza od typowego soulslike’a - ostateczna śmierć następuje dopiero, kiedy polegną wszystkie nasze postacie (po porażce jednego herosa przełączamy się na kolejnego).

W Pascal’s Wager mamy również pasek adrenaliny, który - po naładowaniu - umożliwia nam wykonywanie wyjątkowo potężnych ataków specjalnych.

Ostatnią ciekawą mechaniką jest szaleństwo - kiedy walczymy z wyjątkowo pokracznymi potworami, nasz bohater stopniowo odchodzi od zmysłów. Powoduje to, że świat gry zaczyna zmieniać się na naszych oczach, a walka robi się trudniejsza - przeciwnicy stają się silniejsi i bardziej agresywni, a nawet używają zupełnie nowych ataków. Dodatkowo na ostatnim poziomie szaleństwa bohater zostaje objęty osłabiającą go klątwą. Mechanika daje też jednak korzyści, gdyż pokonując wrogów pod wpływem szaleństwa, otrzymujemy więcej nagród.

Tryby gry

W Pascal’s Wager możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest rozbudowana kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Pascal’s Wager oferuje trójwymiarową oprawę graficzną, która – jak na produkcję mobilną – prezentuje całkiem wysoki poziom. Środowisko gry i postacie odznaczają się dużym poziomem szczegółowości, a silnik dobrze radzi sobie z oświetleniem i cieniowaniem. Warto odnotować, że całość jest utrzymana w mrocznym, ponurym klimacie, charakterystycznym dla konwencji dark fantasy.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Pascal's Wager: Definitive Edition: 12+

Pascal's Wager: Definitive Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon HD 7950 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
iOS
AND
PC
Switch