Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Papetura (PC)
OkładkaPapetura (PC)

Papetura PC

Unikalna polska przygodówka point-and-click, stworzona praktycznie w całości z papierowo-kartonowych modeli. Głównym bohaterem gry Papetura jest samotny stworek o imieniu Pape, który ucieka ze swojego kwiatowego więzienia i przeżywa fantastyczne przygody.

Przygodowe | point-and-click | 2D | polskie | indie | eksperymentalne/artystyczne

Papetura Premiera PC

7maja2021

Steam

7maja2021

producent: Petums wydawca: Petums Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Papetura

Bioid

Machinarium

A Vampyre Story

Papetura to pozbawiona słów klimatyczna przygodówka point-and-click z elementami logicznymi, której akcja osadzona została w świecie zbudowanym w całości z kartonu i papieru. Deweloperem tytułu jest Tomasz Ostafin z Bytomia, który przez wiele lat samodzielnie pracował nad grą. Inspiracją dla autora były klasyczne przygodówki, takie jak stworzony przy użyciu modeliny The Neverhood z 1996 roku, produkcje czeskiego studia Amanita Design, takiej jak Machinarium i Samorost, a także animowane filmy japońskiego studia Ghibli. Na kształt tytułu wpłynęła również fascynacja autora mikrobiologią oraz architekturą.

Fabuła

Głównym bohaterem Papetury jest samotny stworek o imieniu Pape, który odcięty od świata, prowadzi smutne i samotne życie w kwiatowym więzieniu. Pewnego dnia ucieka jednak i poznaje Turę, magiczną istotę, którą postanawia się zaopiekować. Wspólnie przeżywają wiele przygód, stawiają czoła niebezpieczeństwom oraz kontrolującym ogień monstrom.

Historia w grze jest pozbawiona jakichkolwiek mówionych dialogów.

Mechanika

Papetura jest klasyczną przygodówką point-and-click. W trakcie przygody odwiedzamy wiele unikalnych lokacji, w których musimy rozwiązywać zagadki logiczne, polegające często na interakcji z elementami otoczenia. Tytuł kładzie nacisk na warstwę narracyjną, tak więc stawiane przez niego wyzwania nie przyprawiają nas o ból głowy oraz nie zmuszają do zabawy z poradnikiem w ręku.

Kwestie techniczne

Papetura zbudowana została na popularnym silniku Unity. Na potrzeby gry twórca przygotował pełne detali dioramy, które wykonał z papieru i kartonu, a następnie wielokrotnie sfotografował w różnym oświetleniu. W podobny sposób stworzył wszystkie modele stworów i postaci zamieszkujących fantastyczny świat. Klimatu produkcji nadaje również muzyka wykonana przez czeskiego kompozytora Tomasza Dvoraka (pseudonim Floex), który przygotował soundtracki dla Machinarium oraz serii Samorost.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,6 / 10 na podstawie 76 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.2 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

Papetura cena w dniu premiery: 43,99 PLN

Wymagania wiekowe Papetura: Odpowiednia dla każdego wieku.

Papetura Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 610 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10