Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Papetura (PC)

Papetura PC

Unikalna polska przygodówka point-and-click, stworzona praktycznie w całości z papierowo-kartonowych modeli. Głównym bohaterem gry Papetura jest samotny stworek o imieniu Pape, który ucieka ze swojego kwiatowego więzienia i przeżywa fantastyczne przygody.

Przygodowe | point-and-click | 2D | polskie | indie | eksperymentalne/artystyczne

PC Windows
Okładka Papetura (PC)

producent: Petums

wydawca: Petums

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

7maja2021

7maja2021

Steam

Papetura to pozbawiona słów klimatyczna przygodówka point-and-click z elementami logicznymi, której akcja osadzona została w świecie zbudowanym w całości z kartonu i papieru. Deweloperem tytułu jest Tomasz Ostafin z Bytomia, który przez wiele lat samodzielnie pracował nad grą. Inspiracją dla autora były klasyczne przygodówki, takie jak stworzony przy użyciu modeliny The Neverhood z 1996 roku, produkcje czeskiego studia Amanita Design, takiej jak Machinarium i Samorost, a także animowane filmy japońskiego studia Ghibli. Na kształt tytułu wpłynęła również fascynacja autora mikrobiologią oraz architekturą.

Fabuła

Głównym bohaterem Papetury jest samotny stworek o imieniu Pape, który odcięty od świata, prowadzi smutne i samotne życie w kwiatowym więzieniu. Pewnego dnia ucieka jednak i poznaje Turę, magiczną istotę, którą postanawia się zaopiekować. Wspólnie przeżywają wiele przygód, stawiają czoła niebezpieczeństwom oraz kontrolującym ogień monstrom.

Historia w grze jest pozbawiona jakichkolwiek mówionych dialogów.

Mechanika

Papetura jest klasyczną przygodówką point-and-click. W trakcie przygody odwiedzamy wiele unikalnych lokacji, w których musimy rozwiązywać zagadki logiczne, polegające często na interakcji z elementami otoczenia. Tytuł kładzie nacisk na warstwę narracyjną, tak więc stawiane przez niego wyzwania nie przyprawiają nas o ból głowy oraz nie zmuszają do zabawy z poradnikiem w ręku.

Kwestie techniczne

Papetura zbudowana została na popularnym silniku Unity. Na potrzeby gry twórca przygotował pełne detali dioramy, które wykonał z papieru i kartonu, a następnie wielokrotnie sfotografował w różnym oświetleniu. W podobny sposób stworzył wszystkie modele stworów i postaci zamieszkujących fantastyczny świat. Klimatu produkcji nadaje również muzyka wykonana przez czeskiego kompozytora Tomasza Dvoraka (pseudonim Floex), który przygotował soundtracki dla Machinarium oraz serii Samorost.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.2 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 43,99 PLN

Gry podobne do Papetura

Wymagania wiekowe Papetura

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Papetura

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 610 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10