Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Otherland (PC)
OkładkaOtherland (PC)

Otherland PC

Oryginalna sieciowa gra RPG, oparta o cykl powieści Tada Williamsa o tym samym tytule, zakładający istnienie wielu wirtualnych światów, do których dostęp oferują nowoczesne komputery.

RPG | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Otherland Premiera PC

10września2015

Steam

10września2015

producent: Drago Entertainment wydawca: dtp AG / Anaconda Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Otherland to dość nietypowa i bardzo oryginalna sieciowa gra RPG dla wielu użytkowników, stworzona przez firmę Drago Entertainment oraz niemieckiego wydawcę DTP Entertainment.

Fani literatury fantastycznej na pewno kojarzą tytuł tej produkcji. Rzeczywiście została ona oparta o cykl powieści napisanych przez Tada Williamsa i trzeba przyznać, że sama treść książek doskonale nadaje się na sieciową grę. Fabuła stworzona przez Williamsa przedstawia bowiem koncepcję świata przyszłości, w którym ludziom w codziennym życiu, prócz rzeczywistości, towarzyszy rzeczywistość wirtualna (zwana po prostu „siecią”), do której dostęp oferują nowoczesne komputery. Autorzy gry postanowili przenieść pomysł wielu wirtualnych światów do jednej gry, w czym brał udział podobno sam pisarz.

W Otherland narracja fabularna jest zupełnie inna niż w większości przypadków – gracz nie odczytuje zaproponowanej liniowej przygody, ale raczej tworzy ją indywidualnie. Polega to na tym, że rozpoczynamy grę w Lambda Mall (centrum rozrywkowo-społecznym zawierającym sklepy, mini-gry, lokale oraz przedstawiającym wyniki), z którego możemy teleportować się do jednego z wielu udostępnionych światów, co daje nam sporą dowolność. Co ciekawe, to rozwiązanie pozwala na zawarcie mnóstwa różnych stylistyk i konwencji – każdy z pomniejszych uniwersów jest zupełnie oryginalny i inny od reszty, posiadając też odmienne zasady i prawa. Dzięki temu na pewno nie można narzekać na brak różnorodności.

Otrzymujemy więc dowolność wyboru miejsca gry. To jednak nie wszystko. Każdy ze światów oferuje odrębny typ rozgrywki oraz swoje własne cechy – jedne przypominają więc średniowiecze z domieszką magii a inne odległą przyszłość (w jednym więc walczymy mieczem, by w innym strzelać z futurystycznej broni palnej). Światy są wirtualne (a więc są kodem programu) co znaczy, że mogą też ulegać dynamicznym zmianom wedle woli ich twórców (programistów) – należy się więc spodziewać wielu niespodzianek na bieżąco podczas samej zabawy. Każdy świat ma również kilka poziomów – otrzymujemy dostęp do wyższych w miarę naszych postępów w danym konkretnym uniwersum. Gra polega na standardowej eksploracji poszczególnych lokacji oraz wykonywaniu zadań otrzymywanych od kontrolowanych przez komputer postaci.

Autorzy prezentują ciekawe podejście do pewnych znanych z typowych sieciowych produkcji mechanizmów. Przykładowo, w Otherland zamiast bawić się w rzemieślnika wykuwającego nowe bronie, musimy stworzyć je przez napisanie nowego kodu. Oczywiście jak na hakerów zwiedzających wirtualne krainy przystało, możemy też opracowywać wirusy a nawet atakować nimi także innych graczy. Istnieje także opcja oszukiwania, zarezerwowana jednak dla ryzykantów, gdyż wykrycie przekrętów jest boleśnie karane.

Tytuł jest zaawansowany także jeśli chodzi o sprawy techniczne – za grafikę odpowiada słynny Unreal Engine 3.0, który został oczywiście odpowiednio doprawiony autorskimi poprawkami i modyfikacjami, dzięki czemu gra wygląda naprawdę dobrze. Zwiedzać możemy więc bardzo duże, ciekawa, a przede wszystkim dość zróżnicowane stylistycznie lokacje.

Tryb gry: massive online multiplayer  

Oczekiwania czytelników: 7.3 / 10 na podstawie 49 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Otherland: Odpowiednia dla każdego wieku.

Otherland Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.4
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
 • 16 GB HDD
 • Windows 7(SP1)
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti lub lepsza
 • 16 GB HDD
 • Windows 7(SP1)