Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Ostranauts (PC)

Ostranauts PC

Ostranauts to kosmiczny symulator od studia Blue Bottle Games (twórców gry NEO Scavenger). W tej produkcji gracz wciela się w kapitana statku kosmicznego, którego zadaniem jest zarządzanie jednostką oraz zaspokajanie potrzeb podlegającej mu załogi.

Symulacje | science fiction | ekonomiczne | kosmiczne | elementy strategiczne | indie | statki kosmiczne

PC Windows
Okładka Ostranauts (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

10września2020

wczesny dostęp

2022

2022

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ostranauts to połączenie symulatora kosmicznego i strategii. Gracz obejmuje stanowisko kapitana statku, którego zadaniem jest nadzorowanie każdego aspektu jego działania. Za produkcję i wydanie gry odpowiada studio Blue Bottle Games.

Fabuła

Akcja Ostranauts ma miejsce w tej samej rzeczywistości co poprzednia gra studia - NEO Scavenger. Ziemia uległa zniszczeniu w wyniku ataku nadnaturalnych istot. Pozostała przy życiu ludzkość jest rozproszona po całym Układzie Słonecznym.

Gracz wciela się w kapitana jednego ze statków przemierzających przestrzeń kosmiczną. Jego zadaniem jest dbanie o sprawne funkcjonowanie okrętu oraz utrzymanie morale załogi.

Mechanika

W Ostranauts zadaniem gracza jest zarządzanie własnym statkiem kosmicznym. Na początku rozgrywki wybieramy historię swojej kariery; na jej podstawie jest nam przydzielany konkretny okręt.

Rozbudowa statku leży już w gestii gracza. Do dyspozycji otrzymuje on szereg modułowych obiektów, które może swobodnie stawiać. Pomieszczenia wykazują względem siebie określone zależności, przez co ich funkcjonowanie jest ściśle powiązane. Dodatkowo każdy element z czasem ulega zużyciu, co sprawia, że dbanie o sprawność okrętu jest skomplikowanym zadaniem.

Oczywiście na statku, oprócz kapitana, znajduje się także załoga. Wszyscy jej członkowie mają swoje potrzeby, które należy spełnić. Ich zakres jest dość duży – od najbardziej podstawowych, jak jedzenie czy picie, do bardziej złożonych, jak bezpieczeństwo i prywatność. Każdy członek ekipy kierowany jest przez sztuczną inteligencję definiującą jego zachowanie na podstawie bieżących potrzeb oraz przeszłych wydarzeń z jego życia. Wszystko to pozwala na wytworzenie pewnego rodzaju systemu relacji interpersonalnych wśród załogi.

Musimy więc kontrolować jednocześnie wiele aspektów funkcjonowania statku – od ilości paliwa, przez stan poszczególnych pomieszczeń, po morale podkomendnych.

Kwestie techniczne

Ostranauts posiada bardzo prostą oprawę graficzną. Całość wykonana jest w technice pixel art, a widok ukazany został z lotu ptaka.

Dodatkowo twórcy postanowili zadbać o wysoki realizm rozgrywki. Oznacza to, że w większości przypadków zachowane zostały znane prawa fizyki. Tak więc okręty kosmiczne nie są w stanie przekroczyć prędkości światła ani nie posiadają żadnych pól siłowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.1 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Ostranauts

12+

Wymagania sprzętowe Ostranauts

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 4600 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows 7 SP1