Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPS4XONEPC
Okładka OneShot (Switch)
OkładkaOneShot (Switch)

OneShot

OneShot: World Machine Edition

Nietypowa, surrealistyczna dwuwymiarowa gra przygodowa, której mechanika wykracza poza to, co obserwujemy na ekranie. Produkcja została zaprojektowana tak, by dawać graczom do myślenia i zmuszać ich do wychodzenia poza utarte schematy.

Przygodowe | 2D | top-down | indie | eksperymentalne/artystyczne | surrealizm

Kolekcja gier
Obserwuj grę

OneShot Premiera

9gru2016

PC

22wrz2022

PS4 XONE Switch

Gry podobne do OneShot

Undertale

Rime

Old Man's Journey

Wydane na PC OneShot jest dwuwymiarową grą przygodową, która podchodzi do swojego gatunku w bardzo nietypowy sposób. Tytuł ten zmusza gracza do zastanawiania się nad swoimi decyzjami i oferuje rozgrywkę, która wykracza poza to, co widzimy na ekranie. Za stworzenie omawianej produkcji odpowiada studio Little Cat Feet. Została ona wykonana przy użyciu programu RPGMaker.

Fabuła

Gracz wciela się w młodą dziewczynę o kocich oczach, która budzi się w nieznanym sobie miejscu – pustkowiu pełnym robotów, kawałków różnych krain i wszędobylskiej ciemności. Mieszkańcy tego dziwnego świata niemal od razu zaczynają nazywać naszą bohaterkę „Wybranką” lub „Mesjaszem”… ale co to właściwie oznacza?

Mechanika

U podstaw OneShot w wersji na PC leżą mechaniki przygodówki, daleko jej jednak do typowych przedstawicieli gatunku. Środowisko gry jest dwuwymiarowe, akcję obserwujemy z góry. Choć podobnie jak w klasycznych grach przygodowych, w produkcji Little Cat Feet przemierzamy świat, rozmawiamy z postaciami, zbieramy różnego rodzaju przedmioty i rozwiązujemy zagadki, to ma ona też w zwyczaju sięgać po bardzo nietypowe narzędzia i pomysły na kreowanie rozgrywki. Mowa tu o takich rzeczach, jak zwracanie się bezpośrednio do gracza (zamiast przez niego bohaterki), czy też korzystanie z przeglądarki internetowej poza faktyczną grą. W pewnym momencie sam gracz staje się w zasadzie kolejnym bohaterem gry, nawiązując z oryginalną protagonistką charakterystyczną relację.

Tryby gry

Gra OneShot posiada wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Wydane na PC OneShot jest relatywnie prostą, niezależną produkcją i jest to widoczne w jej zrealizowanej w stylu retro oprawie graficznej. Gra jest całkowicie dwuwymiarowa.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI OneShot

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
PC
PS4
XONE
Switch