Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONESwitch
Okładka Signs of the Sojourner (PS4)
OkładkaSigns of the Sojourner (PS4)

Signs of the Sojourner

Narracyjna przygodówka z elementami zapożyczonymi z karcianek. W Signs of the Sojourner wcielamy się w bohatera, który podróżuje po świecie i pozyskuje towary do swojego sklepu, poznając barwne osobistości.

Przygodowe | 2D | karciane | crowdfunding | indie | eksperymentalne/artystyczne

Signs of the Sojourner Premiera

14maj2020

PC

17mar2021

PS4

18mar2021

Switch

19mar2021

XONE

Gry podobne do Signs of the Sojourner

Prison Architect

OneShot

Where The Water Tastes Like Wine

Signs of the Sojourner to narracyjna przygodówka wzbogacona o elementy zaczerpnięte z karcianek. Produkcja została opracowana przez niezależne amerykańskie studio Echodog Games.

Fabuła

Akcja gry Signs of the Sojourner toczy się w niedalekiej przyszłości, w świecie, w którym zmiany klimatyczne uczyniły życie ludzi znacznie bardziej skomplikowanym; dalekie podróże stały się trudniejsze, co doprowadziło do powstania rozmaitych odizolowanych społeczności.

W trakcie zabawy wcielamy się w bohatera, który odziedziczył po zmarłej niedawno matce niewielki sklepik w miasteczku Bartow. Chcąc dalej go prowadzić, bohater musi zdobywać ciekawe towary, co wymaga od niego podróżowania po różnorodnych zakątkach mapy i nawiązywania relacji z napotkanymi osobami.

Mechanika

Filarem rozgrywki w Signs of the Sojourner jest toczenie karcianych „pojedynków”, w których naszym zadaniem jest wykładanie takich kart ze swojej kolekcji, by dopasowywać widoczne na ich bokach symbole do tych widniejących na kartach wyłożonych przez naszego „przeciwnika”. W ten sposób przedstawiono między innymi rozmowy z napotkanymi postaciami czy losowe wydarzenia, w których bierzemy udział.

Warto przy tym pamiętać, że wyżej wspomniane symbole odzwierciedlają konkretne cechy naszej postaci, a to, który z nich pojawia się najczęściej w trakcie danej konfrontacji, wpływa na jej rezultat. Kółko oznacza więc empatię, szacunek i spostrzegawczość; trójkąt – zdolności dyplomatyczne, logikę i gotowość do współpracy; kwadrat – bezpośredniość, siłę i upór; romb – pracowitość, kreatywność i ciekawość. Ponadto od czasu do czasu mamy możliwość wykorzystania karty specjalnej, jak na przykład ta, która po zagraniu kopiuje ostatnią użytą kartę. Po każdej z takich konfrontacji możemy pozbyć się jednej z posiadanych kart, by zrobić miejsce dla nowej, pozyskanej od naszego oponenta. W ten sposób stopniowo rozbudowujemy swoją kolekcję, a co za tym idzie – kształtujemy osobowość naszej postaci poprzez swoistą „wymianę doświadczeń”.

Oprócz tego w opisywanej produkcji ważną rolę odgrywają podróże po świecie. Na odwiedzenie czeka tu kilkanaście lokacji, które wybieramy z poziomu przejrzystej mapy. W owych miejscach mamy okazję poznać ponad trzydzieści postaci oraz zdobyć cenne towary do naszego sklepu. Po każdym z takich „wypadów” możemy wrócić do rodzinnego Bartow, by zapełnić półki sklepu pozyskanymi dobrami, a także sprawdzić, jak się wiedzie mieszkańcom miasteczka.

Kwestie techniczne

Signs of the Sojourner posiada barwną grafikę utrzymaną w przyjemnej dla oka, kreskówkowej stylistyce.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Signs of the Sojourner: Odpowiednia dla każdego wieku.

Signs of the Sojourner Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows 7 SP1
PC
PS4
XONE
Switch