Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiSwitchPCPSVPS3
Okładka Oddworld: Stranger's Wrath HD (Switch)

Oddworld: Stranger's Wrath HD

Odświeżona edycja czwartej części popularnej serii Oddworld, w której jako tytułowy Nieznajomy zajmujemy się ściganiem rzezimieszków, grasujących po pogrążonym w bezprawiu uniwersum gry.

Akcji | FPP | TPP | FPS | PlayStation Move | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji

Okładka Oddworld: Stranger's Wrath HD (Switch)

data premiery gry:

21gru2011

PS3

14wrz2012

PC

18gru2012

PSV

23sty2020

Switch

Odświeżona i zremasterowana wersja zwariowanej gry akcji autorstwa studia Oddworld Inhabitants, będącej czwartą częścią sagi rozgrywającej się w fantastycznym świecie Oddworld. Stranger’s Wrath stanowi odejście od schematów znanych z poprzednich części serii, które były klasycznymi platformówkami. Tym razem mamy bowiem do czynienia z połączeniem gry akcji z przygodówką i skradanką.

Fabuła

W Oddworld: Stranger's Wrath wcielamy się w postać tytułowego Nieznajomego – przypominającego westernowego łowcę nagród antybohatera, którego działania bywają niebezpieczne i nieprzewidywalne. Wydarzenia przedstawione w grze toczą się na krańcach fantastycznego uniwersum, gdzie – niczym na Dzikim Zachodzie – nie funkcjonują żadne zasady, a na wolności grasują rozmaici przestępcy, szerzący zamęt i bezprawie. Nasz bohater zalicza się do tych nielicznych, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i dla pieniędzy niezłomnie ściga kolejnych rzezimieszków. W miarę postępów w grze przyjdzie nam jednak zmierzyć się z prawdziwą naturą Nieznajomego, której poznanie zbliży go do zdobycia najważniejszej z nagród.

Mechanika

Podczas naszej przygody przemierzamy rozmaite lokacje, takie jak miasta, lasy, fabryki, górskie kryjówki itp. W miarę odkrywania świata spotykamy różnego typu jego mieszkańców, a także naszych potencjalnych przeciwników. Porozumiewanie się z nimi pozwala uzyskać wiele przydatnych informacji dotyczących ściganych przez nas osób. W tym celu twórcy serii Oddworld opracowali specjalny system zwany GameSpeak, który odpowiedzialny jest za konwersację z obdarzonymi sztuczną inteligencją postaciami niezależnymi.

Mechanika gry daje użytkownikowi dużą swobodę w kolejności dobierania i wykonywania zleceń. Nierzadko wymaga też sporej cierpliwości ze strony gracza, gdyż w pewnych przypadkach trzeba poczekać na odpowiedni moment do podjęcia dalszych kroków. Nasz protagonista posługuje się dosyć oryginalnym uzbrojeniem, jakie stanowi dwustrzałowa kusza, wykorzystująca w formie pocisków schwytane przez nas istoty. Każda z nich wpływa na wrogów w inny, właściwy sobie sposób - np. jako bomba spowalniająca lub gaz obezwładniający. Rozwój akcji obserwować możemy z perspektywy pierwszej osoby, co świetnie sprawdza się podczas celowania i wymiany ognia. Podczas pozostałych czynności skorzystać możemy z trybu trzecioosobowego, by dzięki niemu bez przeszkód podziwiać otoczenie lub obserwować przebieg interakcji z innymi postaciami.

Kwestie techniczne

W Stranger’s Wrath HD, przygotowanym we współpracy ze studiem Just Add Water, możemy podziwiać mocno podrasowaną grafikę w rozdzielczości 720p oraz ponad 80 przemodelowanych postaci. Lokacje zbudowane są z większej ilości polygonów oraz lepszej jakości tekstur. Wprowadzono także szereg nowoczesnych efektów wizualnych i znacznie poprawiono jakość dźwięku. Nie mniej istotną nowością jest wprowadzenie nieobecnych w oryginale trzech poziomów trudności.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 4,2 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,9 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Oddworld: Stranger's Wrath HD

Klasyfikacja PEGI Oddworld: Stranger's Wrath HD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Oddworld: Stranger's Wrath HD

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Recenzja gry Oddworld: Stranger's Wrath HD – Dziki Zachód, jakiego nie widzieliście
Recenzja gry Oddworld: Stranger's Wrath HD – Dziki Zachód, jakiego nie widzieliście

Recenzja 28 stycznia 2020, 11:15

Kolejnym problemem portu, dla wielu osób prawdopodobnie dyskwalifikującym grę, jest to, że o ile grając przed telewizorem, sprawdza się ona bardzo dobrze, tak niestety w trybie przenośnym grać się w nią nie da. Gra nie była w ogóle projektowana z myślą o małych ekranach, twórcy portu też jej pod tym kątem nie przerabiali, i w efekcie gdy zechcemy grać w Stranger’s Wrath HD mobilnie, to szybko odkryjemy, że na ekranie bardzo niewiele widać. A już zwłaszcza nie widać przeciwników atakujących z daleka, którzy w tym trybie reprezentowani są przez zlepek kilku pikseli, niemożliwych do wyodrębnienia od kolorowego tła. Próba ogrywania tytułu w łóżku w moim przypadku skończyła się wielkim zawodem i bardzo szybko wróciłem do grania przed telewizorem.

PS3
PSV
Switch
PC