Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka North & South (1989) (PC)
OkładkaNorth & South (1989) (PC)

North & South (1989) PC

North & South to zabawna gra strategiczna, stworzona przez Infogrames na bazie słynnego, francuskiego komiksu „Les Tuniques Bleues”, opowiadającego o perypetiach żołnierzy podczas wojny secesyjnej.

Strategiczne

North & South (1989) Premiera PC

25maja1989

producent: Atari / Infogrames wydawca: Atari / Infogrames

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

North & South to zabawna gra strategiczna, stworzona przez Infogrames na bazie słynnego, francuskiego komiksu „Les Tuniques Bleues”, opowiadającego o perypetiach żołnierzy podczas wojny secesyjnej. Gracz może wybrać jedną ze stron konfliktu (Unia i Konfederacja) i za jej pomocą przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Gra podzielona jest na kilka części. Najważniejsza z nich – strategiczna – rozgrywa się na zaimprowizowanej mapie Stanów Zjednoczonych. Za pomocą żołnierzy musimy zająć jak najwięcej terenu. Szczególnie ważne jest opanowanie trasy kolejowej, gdyż kursujące pociągi przynoszą nam dochód w postaci worków złota. Jeżeli w menu wybraliśmy opcję lądowania posiłków ze statku, trzeba zaanektować stany na wybrzeżu i utrzymać je przed wrogiem. Dzięki temu stosunkowo szybko otrzymamy dodatkowego żołnierza i znacznie zwiększymy szansę na zwycięstwo. W przypadku gdy na zajmowanym przez nas teren znajdzie się armia wroga, dochodzi do bitwy. Batalia ma charakter wybitnie zręcznościowy, chociaż bez odpowiedniej strategii działania nie ma co marzyć o zwycięstwie. Wojsko składa się z trzech kontyngentów: artylerii, kawalerii i piechurów. Gracz może wybrać w dowolnym momencie każdy z nich i atakować z dogodnej pozycji wroga. Bitwę oczywiście wygrywa ta armia, której samotnie uda się przetrwać na placu boju. W każdej chwili można też się wycofać, ale generalnie nie prowadzi to do niczego dobrego. North & South posiada także inne elementy zręcznościowe. Pojawiają się one w momencie, gdy próbujemy atakować wrogi fort (czerwona kropka na mapie) lub zajmujemy jeden ze stanów, który przecina kolej. Zarówno w jednej jak i drugiej sytuacji trzeba rozprawić się z żołnierzami wroga i zdążyć wykonać zadanie, zanim budzik u dołu ekranu przesunie się maksymalnie w prawo. Choć zasady rozgrywki są bardzo proste i na pierwszy rzut oka gra nie potrafi zaoferować zbyt wiele, w rzeczywistości jest niezwykle złożona. Nawet jeśli uda nam się opanować schemat poruszania się wojskami po mapie i anektować ważniejsze stany szybciej niż przeciwnik, może nagle się okazać iż w bezpośredniej rywalizacji poniesiemy sromotną klęskę. Tak samo wygląda sytuacja w drugą stronę. Można bez problemu zdobywać forty, przejmować pociągi a podczas części strategicznej popełniać błędy potrafiące pogrzebać jakąkolwiek szansę na zwycięstwo. Dlatego też trzeba opanować na równi oba czynniki i sukcesywnie przeć do przodu.

Oprawa audiowizualna jest przeciętna i w porównaniu z wersją na komputery Amiga, prezentuje się bardzo blado. Grafika to zaledwie 16 kolorów, natomiast wszystkie efekty dźwiękowe i muzyka obsługiwane są tylko przez PC Speakera. Mimo to jest ciekawą propozycją, głównie ze względu na dużą dawkę humoru, a także możliwość gry w dwie osoby przy jednym komputerze.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran   Liczba graczy: 1 - 2  

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 174 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe North & South (1989): Odpowiednia dla każdego wieku.

North & South (1989) Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • 286
  • 640 KB RAM