Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka New Star Soccer 5 (PC)

New Star Soccer 5 PC

New Star Soccer 5 to piąta odsłona cyklu sportowych symulacji, rozwijanego przez niezależne studio New Star Games. Gracze ponownie mają okazję wcielić się w rolę początkującego piłkarza i spróbować rozwinąć swoją karierę na miarę futbolowej legendy.

Sportowe | manager | piłka nożna | 2D | symulator życia

PC Windows
Okładka New Star Soccer 5 (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27września2012

Wykreowany przez Simona Reada cykl New Star Soccer uznawany bywa za jedną z najpopularniejszych sportowych symulacji, jakie kiedykolwiek powstały w niezależnych studiach deweloperskich. Ambicją twórców New Star Soccer 5 było nie tylko potwierdzić tę opinię, ale także wprowadzić szereg oczekiwanych przez fanów zmian.

Gracze ponownie mają okazję wcielić się w rolę młodego piłkarza, który w wieku 16 lat rozpoczyna swą karierę w futbolowym świecie. Na nowego zawodnika czekają tysiące drużyn z kilkudziesięciu krajów. Niestety, brak oficjalnych licencji nie pozwolił twórcom wykorzystać prawdziwych nazw zespołów, ale fani futbolu nie powinni mieć problemów z identyfikacją takich klubów jak „Man U” czy „Chels”.

W trakcie zabawy gracz musi pokierować rozwojem piłkarza, zarówno na boisku jak i poza nim. Umiejętności zawodnika opisane są przez 7 atrybutów, takich jak drybling, siła strzału czy umiejętność wykonywania stałych fragmentów gry, które można rozwijać dzięki treningom. W trakcie każdego meczu zawodnik, o ile nie jest zbyt wyczerpany, by wejść na murawę, otrzymuje od kilku do kilkunastu okazji do wykazania się w jednej z mini-gierek ilustrujących sytuacje meczowe (np. rzuty wolne, przechwyty piłki, akcje podbramkowe). Od stopnia ich wykorzystania zależy końcowa ocena, w tym również ilość nabywanego doświadczenia oraz relacje z trenerem, kolegami z drużyny oraz kibicami.

Na przebieg kariery piłkarza wpływają również sprawy spoza murawy. Życie bohatera opisuje 8 współczynników uwzględniających m.in. relacje z trenerem, kolegami z szatni, kibicami i sponsorami, a także poziom osiągniętego luksusu czy zadowolenie z kontaktów towarzyskich. Niejednokrotnie gracz postawiony jest przed wyborem, którą ze stref życia rozwinąć i kosztem czego.

Nowości wprowadzone w New Star Soccer 5 w dużej mierze stanowią wbudowane funkcje społecznościowe. Dzięki sieciowym rankingom w łatwy sposób można porównać osiągnięte rezultaty w grze z wynikami graczy z całego świata. Ciekawostkę stanowi fakt, że kolegami w drużynie są losowo dobrane postaci stworzone przez innych uczestników zabawy.

Zmiany objęły również stronę wizualną gry. Twórcy pozostali wierni widokowi top-down i skromnej, dwuwymiarowej grafice, zadbano jednak, by wydarzenia na wirtualnych boiskach nabrały większej dynamiki, zawodnicy bardziej racjonalnie rozgrywali akcje, a gracz miał większą swobodę działania kierując poczynaniami piłkarza na murawie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 91 głosów czytelników.

Gry podobne do New Star Soccer 5

Wymagania wiekowe New Star Soccer 5

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe New Star Soccer 5

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium III 1 GHz, 1 GB RAM, karta graficzna 256 MB RAM (GeForce 7600 lub lepsza), 100 MB HDD, Windows XP/Vista