Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka My Beautiful Paper Smile (PC)

My Beautiful Paper Smile PC

Gra przygodowa zrealizowana w konwencji horroru w perspektywie 2.5D. My Beautiful Paper Smile opowiada o mieszkańcach mrocznego królestwa rządzonego przez szalonego władcę, pragnącego, by każde dziecko w jego państwie było perfekcyjne.

Przygodowe | skradanki | horror | elementy logiczne | indie | 2.5D | eksperymentalne/artystyczne

PC Windows
Okładka My Beautiful Paper Smile (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

19czerwca2020

wczesny dostęp

data nieogłoszona

My Beautiful Paper Smile jest horrorem z elementami gry przygodowej, stawiającym nacisk na opowiadaną fabułę oraz pełną detali kreację świata przedstawionego. Produkcja wyróżnia się rysunkową, czarno-białą szatą graficzną w perspektywie 2.5D, podkreślającą przygnębiającą historię. Za stworzenie tytułu odpowiada jednoosobowe studio Two Star Games założone w 2017 roku. Przed faktyczną premierą grę można było przetestować we wczesnym dostępie.

Fabuła

Fabuła produkcji rozgrywa się w dystopijnym państwie kontrolowanym przez reżim szalonego władcy. Pragnie on, by wszystkie dzieci w jego kraju były perfekcyjne. Ową perfekcję rozumie jako ogromny, szczęśliwy, nieznikający nigdy z ich twarzy uśmiech. Protagonsta gry należy do Radosnych, czyli młodych ludzi z przytwierdzonymi do ich głów maskami, wyrażającymi szczęście, które „nie jest nudne”. Razem z innymi jest stale obserwowany przez przedstawicieli Władzy. Zadaniem tych oficjeli jest pilnowanie, by na twarzy żadnego z Radosnych nigdy nie pojawił się smutek, tylko wiecznie okazywały radość z życia. W przypadku, gdy ktoś zostanie przyłapany na odczuwaniu smutku, zabiera się go w nieznane miejsce, skąd nigdy nie wraca.

Celem głównego bohatera jest ucieczka z ośrodka, w którym jest przetrzymywany. Do takiego działania zachęcił go słyszany w snach głos Zaginionego Dziecka, sprawiający mu przyjemność większą niż funkcjonowanie pod butem Władzy. Podczas swojej podróży odkryje również, w jaki sposób powstał schemat postępowania reżimu i dlaczego wszystkie dzieci są traktowane tak, a nie inaczej.

Mechanika

Podczas rozgrywki nie mamy zbyt wielu możliwości stawania w szranki ze spotykanymi przeciwnikami. Zamiast tego otrzymaliśmy do dyspozycji kilka sposobów na ucieczkę: oponentów możemy unikać, przekradać się pomiędzy nimi, manewrować lub wykorzystywać otoczenie na swoją korzyść. Jeśli jednak dojdzie do starcia, w obronie wykorzystujemy znalezioną w świecie gry prymitywną broń. Dostępne poziomy oferują wiele możliwości planowania naszych działań, czasami zmuszając nas jednak do rozwiązywania zagadek środowiskowych w celu przebycia danego obszaru.

W trakcie podróży musimy brać pod uwagę oświetlenie terenu, na którym obecnie przebywamy. Przemieszczając się w pełnym świetle dobrze widzimy daną planszę, co ułatwia nawigację, jednak zwiększa to również prawdopodobieństwo wykrycia przez przedstawicieli Władzy. Przebywanie w ciemnościach jest bezpieczniejsze – przynajmniej do pewnego stopnia. Jeśli zbyt długo unikamy źródeł światła, możemy zostać znalezieni i zjedzeni przez tajemniczego potwora bez twarzy, ścigającego nas od samego początku ucieczki.

Podczas eksploracji przyjdzie nam zbierać różnorodne przedmioty, przetrzymywane przez protagonistę w ekwipunku. Część z nich pełni funkcję znajdziek rozszerzających naszą wiedzę o uniwersum, a część wykorzystujemy w odpowiednich miejscach do odblokowania dalszego przejścia lub uzyskania czegoś od postaci niezależnych. Nieraz na swojej drodze spotkamy NPC, którzy podejmą z nami dialog i pomogą (lub przeszkodzą) bohaterowi w osiągnięciu celu. Wszystkich interakcji dokonujemy w tradycyjnej formie point-and-click. O jej rodzaju informuje nas dynamicznie zmieniający się kształt kursora, odpowiadający podejmowanym przez nas czynnościom.

Kwestie techniczne

Do stworzenia produkcji wykorzystano silnik Unreal Engine, a grafikę utrzymano w rysunkowej, czarno-białej stylistyce. Wszystkie występujące w grze modele zostały zrobione w formacie 2D, jednak mogą wydawać się trójwymiarowe dzięki odpowiedniej pracy kamery.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do My Beautiful Paper Smile

Wymagania wiekowe My Beautiful Paper Smile

16+

Wymagania sprzętowe My Beautiful Paper Smile

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel/AMD Quad-core 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki GeForce GTX 470 / AMD Radeon 6870 HD, 2 GB HDD, Windows 7 64-bit