Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweWiiPCNDSPS3PS2X360
Okładka Monsters vs. Aliens (Wii)

Monsters vs. Aliens

Potwory kontra obcy

Potwory kontra obcy to wyprodukowana przez studio Beenox gra zręcznościowa, stanowiąca adaptację popularnego filmu animowanego wytwórni DreamWorks.

Zręcznościowe

Okładka Monsters vs. Aliens (Wii)

data premiery gry:

24mar2009

PC X360 PS3 Wii PS2 NDS
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Monsters vs. Aliens (Potwory kontra Obcy) jest multiplatformową zręcznościówką bazującą na filmie animowanym autorstwa amerykańskiej wytwórni DreamWorks (twórców między innymi Shreka i Madagaskaru) o tym samym tytule. Przygotowaniem wersji na PC, Xboxa 360, PS3, PS2 i Wii zajęła się ekipa Beenox, mająca już spore doświadczenie w grach opartych na filmowej licencji - stworzyła między innymi James Bond Quantum of Solace oraz pecetową edycję Over the Hedge (Skok przez płot).

W sumie do przejścia czeka na nas ponad dwanaście różnych poziomów, w trakcie których możemy wcielić się w piątkę bohaterów znanych z dużego ekranu. Oczywiście fabuła gry w większości pokrywa się z filmową. Główna bohaterka, Susan Murphy, pewnego dnia zostaje uderzona przez meteor, na skutek czego niespodziewanie rośnie do monstrualnych rozmiarów. W wyniku późniejszych wydarzeń trafia do tajnej, rządowej bazy, gdzie poznaje grupę innych mutantów. Wkrótce potem okazuje się, że są oni jedyną szansą na ocalenie naszej planety przed obcą cywilizacją dowodzoną przez złego Gallaxhara.

Kluczem do sukcesu w Monsters vs. Aliens jest odpowiednie wykorzystanie walorów dostępnych postaci (siły, zręczności, wzrostu) oraz ich unikalnych umiejętności. I tak grając w pojedynkę możemy sprawdzić się w roli czterech mutantów: Ginormici, czyli zmutowanej Susan, która jest niezwykle silna, a przez swój wzrost może używać samochodów w charakterze wrotek; galaretowatego B.O.B.-a potrafiącego przecisnąć się przez kraty, przyklejać do ścian i sufitów oraz połykać i wypluwać różne obiekty; posiadającego akrobatyczne umiejętności Missing Linka – półmałpy-półryby; a także największego z całej bandy, przypominającego wielkiego robaka Insectosaurusa, mogącego więzić wrogów w swojej sieci i wywoływać u nich panikę przeraźliwym krzykiem. W każdej chwili do zabawy może dołączyć także drugi gracz, który obejmie kontrolę nad Dr. Cockroach, Ph.D, geniuszem rozwiązującym problemy nie przy pomocy fizycznych zdolności, ale wymyślnych gadżetów. Istotne jest przy tym, że jedynie on potrafi dotrzeć do najbardziej trudnodostępnych miejsc, a co za tym idzie tylko mając doktorka w drużynie znajdziemy wszystkie ukryte przedmioty.

Fanom filmowych Mutantów z pewnością spodoba się możliwość odwiedzenia nie tylko znanych z animowanego pierwowzoru lokacji, ale także zupełnie nowych, przygotowanych specjalnie z myślą o grze - między innymi trafimy więc na ulice San Francisco, do wnętrza ogromnego robota oraz na statek samego Gallaxhara.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 5,4 / 10 na podstawie 226 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Monsters vs. Aliens

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Potwory kontra obcy

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 7.5 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Monsters vs. Aliens - recenzja gry
Monsters vs. Aliens - recenzja gry

Recenzja 2 czerwca 2009, 11:48

Jest to zdecydowanie najciekawsza opcja, oferowana przez grę Potwory kontra Obcy. W miarę zaliczania kolejnych etapów zabawy odkrywają się kolejne partie łańcucha DNA. Poszczególne jego elementy stanowią bonusy, odblokowywane w zamian za wspomniane już punkty. Wśród tych dodatków znalazłam przede wszystkim grafiki koncepcyjne i sekwencje filmowe. Niestety, nie wszystko ogląda się od razu – wybrane przerywniki i komentarze postaci można obejrzeć tylko, gdy wróci się do wskazanych etapów. Zabieg ten ma na celu zachęcenie użytkownika do powtórnego zaliczenia gry. Wśród bonusów umieszczono też szereg opcji poprawiających sprawność bohaterów, np. zwiększenie obrażeń zadawanych przez Dra Karalucha. Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione dodatki należy uaktywniać w określonej kolejności. Co więcej wymagane jest też zaliczenie oferowanych przez Laboratorium Genetyczne minigierek (notabene takich samych, jakie napotyka się podczas właściwej rozgrywki), które oczywiście uszczuplają sumę posiadanych punktów.

PC
X360
PS3
Wii
PS2
NDS