Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweXONEPCPS4WiiUPSV
Okładka Monochroma (XONE)
OkładkaMonochroma (XONE)

Monochroma

Oryginalna platformówka z elementami logicznymi, za której powstanie odpowiada niezależny turecki deweloper Nowhere Studios. Akcja gry toczy się w alternatywnym, dystopijnym uniwersum lat 50.

Zręcznościowe | platformówki | elementy logiczne | 2D | indie

Monochroma Premiera

anulowana

PS4 WiiU XONE PSV

28maj2014

PC

Gry podobne do Monochroma

Never Alone

Limbo

Cobalt

Monochroma to klasyczna produkcja platformowo-logiczna w nietypowej konwencji. Za jej stworzenie odpowiada niezależny turecki deweloper – Nowhere Studios. Zespół składający się z kilkunastu pracowników funkcjonuje od 2010 roku i przed premierą Monochromy zajmował się głównie niewielkimi grami społecznościowymi na Facebooka.

Akcja tytułu rozgrywa się w alternatywnym uniwersum w latach 50. XX wieku. Poznajemy historię małego chłopca i jego braciszka żyjących w dystopijnym mieście, w którym funkcjonuje wielka korporacja produkująca roboty dla ludzi. Pewnej ulewnej nocy młodszy z rodzeństwa zostaje ranny i obaj trafiają do nieodpowiedniego miejsca w nieodpowiednim czasie, odkrywając brudny sekret wspomnianej firmy. Gra opowiada o braterskiej więzi i przetrwaniu w świecie opanowanym przez tyranię, ale jej forma jest bardzo minimalistyczna: bez przerywników filmowych, narracji i dialogów.

Monochroma to miks dwóch gier: Limbo oraz Ico. To nie tylko wyzwanie dla miłośników gier zręcznościowych, ale również wymusza na graczu intelektualnego wysiłku. W ciągu sześciogodzinnej rozgrywki pokonujemy kolejne ponure lokacje naszpikowane pułapkami. Każdy etap to nowe wyzwanie, w którym wykorzystujemy elementy otoczenia: używamy liny do przejścia nad przeszkodą, przesuwamy skrzynie, by dostać się do wyżej położonej kładki lub schodzimy po łańcuchu, omijając pułapkę. Dodatkowym utrudnieniem jest młodszy brat, którego trzeba nosić na plecach, a który panicznie boi się ciemności. Aby przeprowadzić go przez spowite mrokiem obszary, gracz musi odpowiednio manipulować otoczeniem w celu oświetlenia drogi przejścia.

Grafika została przedstawiona w podobnym stylu co w Limbo czy Winterbottom. Twórcy przy jej opracowaniu operowali głównie odcieniami czerni i bieli – jedynym kolorem, jakim się posłużyli, to czerwień. Całość została utrzymana w klimacie noir. Warstwę artystyczną oprawy wizualnej doskonale uzupełnia specyficzna, nieco psychodeliczna ścieżka dźwiękowa, budująca odpowiednie napięcie podczas odkrywania kolejnych mrocznych zakątków miasta.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Monochroma

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Monochroma Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista/7/8
PC
PS4
WiiU
XONE
PSV