Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Menzoberranzan (PC)
OkładkaMenzoberranzan (PC)

Menzoberranzan PC

Kolejna pozycja w dorobku firny DreamForge Entertainment, osadzona w uniwersum słynnego systemu RPG Advanced Dungeons & Dragons. Kontrolując drużynę śmiałków, ruszamy na ratunek mieszkańcom wioski, wziętym w niewolę przez nieznanych sprawców.

RPG | FPP | fantasy | Dungeons & Dragons | klasyczne RPG

Menzoberranzan Premiera PC

4maja1994

producent: DreamForge Entertainment, Inc. wydawca: Strategic Simulations Inc.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Menzoberranzan jest już trzecią – po Dungeon Hack i Ravenloft – grą firmy DreamForge Entertainment, bazującą na słynnym papierowym systemie RPG Advanced Dungeons & Dragons. Postrzegana jako nieoficjalna kontynuacja Ravenloft: Strahd’s Possession, bazuje na tym samym silniku graficznym oraz identycznej mechanice rozgrywki.

Fabuła gry opowiada historię dwóch wojowników, powracających w rodzinne strony po walce z siłami zła w Icewind Dale. W międzyczasie wioska, w której się zatrzymali, pada ofiarą ataku ze strony nieznanych sprawców, a kilku jej mieszkańców zostaje uprowadzonych jako zakładnicy. Wszystko wskazuje na to, że sprawcą ataku mogą być Drizztowie, którym pomocy udzielił przekupiony kapitan lokalnej straży. Pragnąc pomóc lokalnej społeczności, bohaterowie ruszają tropem najeźdźców i tak trafiają prosto do mrocznego podziemnego miasta Menzoberranzan.

Podobnie jak we wspomnianym Ravenlofcie, mamy do czynienia z pierwszoosobową grą RPG, bazującą na zasadach drugiej edycji systemu AD&D. W trakcie zabawy kontrolujemy drużynę, złożoną z czterech śmiałków, reprezentujących typowe dla systemu rasy i specjalności. Dwoje z nich, to poznani już bohaterowie – kolejną dwójkę rekrutujemy w trakcie przygody analogicznie, jak to miało miejsce w poprzedniej grze DreamForge Entertainment. Wielbiciele literatury fantasy rozpoznają wśród możliwych do zwerbowania postaci bohaterów znanych m.in. z powieści R.A. Salvatore. On też, wraz z E. Greenwoodem i D. Nilesem jest autorem wydanego w 1992 roku tryptyku fantasy o nazwie Menzoberranzan: The Famed City of the Drow, na którego motywach oparto fabułę gry.

Menzoberranzan cechuje swoboda poruszania się w trójwymiarowym środowisku oraz toczona w czasie rzeczywistym walka, podczas której wybieramy odpowiednie opcje ataku i klikamy na przeciwniku, zadając wybrany typ ciosu. Mechanika zabawy przypomina nieco tak kultowe dla gatunku pozycje, jak Ultima Underworld czy Eye of the Beholder. Twórcy postarali się o wysoką jakość grafiki i scenek przerywnikowych oraz (w wersji CD) w pełni digitalizowane dialogi.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 7 FDD / 1 CD

Wymagania wiekowe Menzoberranzan: 12+

Menzoberranzan Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • 386/SX
  • 4 MB RAM
  • DOS