Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PCSwitchXONE
Okładka Mega Man Zero/ZX Legacy Collection (PS4)
OkładkaMega Man Zero/ZX Legacy Collection (PS4)

Mega Man Zero/ZX Legacy Collection

Mega Man Zero/ZX Legacy Collection to kompilacja odświeżonych wersji platformowych gier akcji spod szyldów Mega Man Zero i Mega Man ZX, opracowana przez firmę Capcom. Całość wzbogacono o ułatwienia dla nowych w temacie graczy, galerię grafik oraz odtwarzacz muzyki.

Akcji | science fiction | platformówki | 2D | pakiet | reedycje/remastery/remaki

Mega Man Zero/ZX Legacy Collection Premiera

25lut2020

PC PS4 XONE Switch

producent: Capcom wydawca: Capcom

Mega Man Zero/ZX Legacy Collection to kompilacja składająca się z odświeżonych wersji czterech części serii Mega Man Zero, które zadebiutowały na konsoli GameBoy Advance, a także dwóch odsłon cyklu Mega Man ZX (czyli Mega Man ZX oraz Mega Man ZX Advent), znanych z platformy Nintendo DS. Zestaw został opracowany i wydany przez sprawującą pieczę nad marką firmę Capcom.

Fabuła

Gry spod szyldu Mega Man Zero przenoszą nas do metropolii zwanej Neo Arcadią. Głównym bohaterem tych produkcji jest tytułowy Zero, czyli wojownik, który trafia w sam środek wojny pomiędzy ludźmi i robotami znanymi jako Reploidy. Choć od wyniku tej batalii zależy los całej Neo Arcadii, z czasem okazuje się, że prawdziwym zagrożeniem dla miasta jest potężny i tajemniczy Mroczny Elf.

Akcja pozycji tworzących cykl Mega Man ZX toczy się dwieście lat po wydarzeniach przedstawionych w grze Mega Man Zero 4, a opowiedziana w nich historia obraca się wokół biometali (mowa o substancjach obdarzających ludzi potężnymi mocami, co pozwala im mierzyć się z rozmaitymi niebezpieczeństwami) i wrogo nastawionych Mavericków. Tym razem twórcy pozwalają nam wybrać postać, w którą chcemy się wcielić; w Mega Man ZX są to Vent oraz Aile, z kolei w Mega Man ZX Advent – Grey oraz Ash.

Mechanika

W grach tworzących zestaw Mega Man Zero/ZX Legacy Collection akcję obserwujemy z boku. W każdej z nich mkniemy w prawo, skaczemy po platformach, unikamy licznych pułapek i pokonujemy wszechobecne przeszkody terenowe. Poza tym ważną rolę odgrywa walka z przeciwnikami (na czele z potężnymi bossami), który eliminujemy, korzystając z rozbudowanego arsenału. W Mega Manach Zero możemy dodatkowo ulepszać poszczególne giwery, a bohaterowi towarzyszą tak zwane „Cybernetyczne elfy”, zapewniające mu rozmaite umiejętności bojowe. W Mega Manach ZX zdobywamy natomiast wyżej wspomniane biometale umożliwiające bohaterom między innymi transformację w ich potężniejsze modele. Ponadto pomiędzy misjami możemy swobodnie przemierzać świat i prowadzić rozmowy z jego mieszkańcami, a zadaniom popychającym fabułę do przodu towarzyszą wątki poboczne.

Tryby gry

Zestaw Mega Man Zero/ZX Legacy Collection wzbogacono o nowy tryb rankingowy Z Chaser. Gracze stawiają w nim czoła rozmaitym wyzwaniom, a wygrywa osoba, która okaże się szybsza. Oprócz tego z myślą o nowicjuszach przygotowano tryb prostego scenariusza, który cechuje się znacznie niższym niż standardowy poziomem trudności, a także opracowano system wspomagania zapisu, pozwalający na odrodzenie się po śmierci w ostatnim punkcie kontrolnym bez utraty życia.

Kwestie techniczne

Na tle oryginałów gry tworzące kompilację Mega Man Zero/ZX Legacy Collection wyróżniają się za sprawą ulepszonej oprawy graficznej. Niemniej, zaimplementowano w nich specjalny filtr, którego aktywacja pozwala zobaczyć je w oryginalnej wersji. Ponadto całość wzbogacono o specjalnie przygotowaną galerię i odtwarzacz muzyki.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: gorące krzesło   Liczba graczy: 1-2  

Klasyfikacja PEGI Mega Man Zero/ZX Legacy Collection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Mega Man Zero/ZX Legacy Collection Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-550 3.2 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-3570 3.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • 7 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch