Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4Switch
Okładka Little Witch Nobeta (PS4)
OkładkaLittle Witch Nobeta (PS4)

Little Witch Nobeta

Little Witch Nobeta jest grą akcji od niezależnego studia Pupuya Games. Produkcja stylem rozgrywki nawiązuje do tytułów z serii Souls, z tą różnicą, że kładzie dużo większy nacisk na strzelanie. Wcielamy się w rolę czarownicy Nobety, która odkrywa tajemnice nawiedzonego zamku.

Akcji | TPP | fantasy | elementy RPG | indie | soulslike

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Little Witch Nobeta Premiera

29wrz2022

PC

7mar2023

PS4 Switch

Little Witch Nobeta jest grą akcji od niezależnego studia Papuya Games. Tytuł stylem rozgrywki nawiązuje do gier z serii Souls, jednak stawia dużo większy nacisk na walkę dystansową, a oprawa graficzna przywodzi na myśl japońskie animacje. Wcielamy się w postać tytułowej małej czarownicy Nobety, która szuka informacji na temat swojej przeszłości.

Fabuła

Młoda czarownica o imieniu Nobeta postanowiła dowiedzieć się czegoś o swoim pochodzeniu. W tym celu udała się do nawiedzonego zamku, gdyż tylko tam może odnaleźć odpowiedzi na dręczące ją pytania. Na drodze protagonistki stają jednak złe siły, które niechętnie chcą dzielić się swoją wiedzą. Nieoczekiwanie przewodnikiem bohaterki zostaje tajemniczy czarny kot.

Mechanika

Mechaniką Little Witch Nobeta nawiązuje do tytułów soulslike. W walce często musimy unikać wrogich ciosów, a odpowiednie wyczucie czasu jest promowane. Z racji na to, że nasza postać jest czarownicą, to gra w większości opiera się na walce dystansowej, choć ataki wręcz nie są zupełnie nieprzydatne, gdyż pozwalają nam szybciej regenerować manę.

Podczas rozgrywki na naszej drodze stają różnorodni przeciwnicy, którzy odradzają się, w momencie, w którym opuścimy daną komnatę. Prawdziwe zagrożenie stanowią jednak bossowie, gdyż są bardzo silni oraz posiadają unikalne ataki. Tytuł zachęca gracza do uważnego celowania we wrogów, ponieważ trafienie w czuły punkt oponenta sprawia, że zabieramy mu dużo więcej energii.

Główną osią gameplayu jest walka. Nasza czarownica posiada 2 typy ataków: dystansowe (magiczne) oraz uderzenia kosturem. Te pierwsze są potężniejsze, jednak wysysają nasz zapas many, te drugie natomiast pozwalają nam go szybciej odnawiać. Dodatkowo ciosy magiczne mają 2 typy: natychmiastowy, który jest jednocześnie szybki i słaby oraz ładowany, charakteryzujący się ogromną skutecznością, za cenę długiego czasu oczekiwania.

W grze występuje 6 typów magii. 4 główne szkoły, poza umiejętnościami pasywnymi, pozwalają nam na niszczenie wrogów na nowe sposoby: ogólna (arcane), ognista (fire), lodowa (ice) oraz gromu (thunder). Ponadto są 2 dodatkowe rodzaje czarów: magia kontrująca (counter magic), dająca nam bonusy po precyzyjnie wymierzonym odbiciu wrogiego ciosu oraz moc wiatru (wind), dzięki której możemy wyżej skakać, co jest pomocne zarówno w walce, jak i eksploracji.

Eksploracja w grze jest ważna, gdyż przeszukiwanie wszystkich zakamarków pozwala nam odnajdywać nowe poziomy magii (tych nie awansujemy poprzez walkę) oraz przedmioty. Nasza czarownica nie ma jednak tradycyjnego ekwipunku, może nosić ze sobą jedynie ograniczoną liczbę kryształów jednorazowego użytku, które doraźnie potrafią wesprzeć ją w walce. Maksymalną ilość posiadanych rzeczy można zwiększyć odnajdując specjalne ulepszenia.

Niektóre przedmioty mogą ładować współczynnik klątwy u naszej bohaterki, sprawia on, że po śmierci traci ona część z zebranych esencji dusz, które to służą za grową walutę.

Esencje zdobywa się podczas eksploracji oraz za zabitych wrogów. Wymienia się je modląc przy posągach bogini. Można za nie kupić kryształy oraz zwiększyć podstawowe statystyki postaci. Same posągi zaś służą również jako punkt zapisu gry, a także można się przy nich regenerować.

Inne informacje

Styl graficzny tytułu jest mocno inspirowany japońskimi animacjami (anime) oraz komiksem (manga), jest to szczególnie widoczne w projekcie głównej bohaterki.

Na zainteresowanych grą czeka demo, które daje okazję przetestować podstawowe mechaniki tytułu.

Ostatnia modyfikacja 7 marca 2023

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Little Witch Nobeta

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Little Witch Nobeta Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 / AMD Ryzen 3
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 6400 lub lepsza
  • 15 GB HDD
  • Windows 10
PC
PS4
Switch