Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweANDPCiOS
Okładka Last Horizon (AND)

Last Horizon

Osadzona w realiach science-fiction eksploracyjna gra zręcznościowa studia PixelJam Games. Gracze wcielają się w rolę pilota ostatniego statku wymierającej cywilizacji, a ich misją jest ocalenie gatunku poprzez znalezienie mu nowego domu.

Zręcznościowe | science fiction | kosmiczne | 2D

Okładka Last Horizon (AND)

data premiery gry:

18lis2015

iOS PC

19lis2015

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Last Horizon to wydana na platformę PC, AND i iOS kosmiczna zręcznościówka eksploracyjna. Projekt opracowało studio PixelJam Games, czyli autorzy m.in. Glorkian Warrior: The Trials of Glork i Potatoman Seeks the Troof.

Fabuła

Fabuła Last Horizon jest bardzo prosta. Gracz wciela się w pilota ostatniego statku stojącej na skraju wymarcia cywilizacji. Jej świat uległ zniszczeniu i tylko garstce osób udało się dostać na czas na pokład. Teraz na naszych barkach spoczywa obowiązek ocalenia całego gatunku poprzez znalezienie mu nowego domu.

Mechanika

W wydanym na platformę PC, AND i iOS Last Horizon gracz obejmuje kontrolę nad małym statkiem eksplorującym pełen niebezpieczeństw kosmos. Rozgrywka toczy się w dwóch wymiarach, a silnik losowo generuje kształt galaktyki, przez co zawsze czekają na nas nowe przygody i wyzwania. Lot nie należy do łatwych zadań, gdyż silniki na jednostce nie są potężne i mają problem ze zwalczeniem sił grawitacyjnych ciał niebieskich i czarnych dziur. Musimy się więc nauczyć je wykorzystywać w celu manipulowania torem ruchu statku.

Zadaniem gracza jest znalezienie niezamieszkałego świata o odpowiednich parametrach. Zanim tam jednak dotrze, musi najpierw zgromadzić odpowiednią liczbę surowców potrzebnych do terramorfingu, jak również spróbować odnaleźć kolonie, w których wciąż mieszkają ludzie, aby zabrać ich ze sobą w podróż do nowego domu.

Problem w tym, że sporo bogatych w surowce planet ma już swoich mieszkańców, posiadających mocno ograniczoną tolerancję w stosunku do okradających ich świat przybyszy. Jeśli weźmiemy za dużo, to ruszą za nami w pościg. W pustce kosmicznej spotkamy również armady piratów i liczne niebezpieczne anomalie. Co więcej, cały czas musimy dbać o utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu paliwa i tlenu.

Minirecenzja Last Horizon – minimalistyczna podróż kosmiczna

PLUSY:
  1. Atrakcyjna, minimalistyczna grafika;
  2. Dopracowane sterowanie;
  3. Jasna struktura rozgrywki sprawia, że zawsze mamy co robić;
  4. Wysoki poziom trudności.
MINUSY:
  1. Różne dostępne tryby gry nie za bardzo się od siebie różnią.

Na rynku mobilnym nie brakuje gier o eksplorowaniu kosmosu, w których musimy starannie gospodarować cennymi surowcami. Wystarczy tylko wspomnieć takie przeboje jak FTL: Faster Than Light czy Out There. Last Horizon podejmuje tę samą tematykę, ale robi to w zupełnie inny sposób.

W grze kierujemy małym statkiem kosmicznym w stylu, jaki znany jest każdemu, kto miał styczność z takimi klasykami jak Asteroids. Kontrola nad maszyną nie należy więc do łatwych zadań i wokół tego zbudowana jest cała zabawa. Last Horizon jest bowiem bardzo trudne. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nasza podróż zakończyła się katastrofą, wymuszając rozpoczęcie zabawy od początku.

Wysoki poziom trudności sprawia jednak także, że każdy sukces ma autentyczny posmak triumfu, a znalezienie domu dla ocalałych resztek ludzkości daje niesamowitą satysfakcję. Zabawę napędza również postawienie przed graczem konkretnych celów – wyczerpujące się środki zmuszają do poszukiwania nowych źródeł surowców i tym samym stawiają nas na prostej drodze do konfrontacji z obcymi cywilizacjami. Do tego, co chwilę otrzymujemy małe zadania do wykonania.

Wszystko to sprawia, że gracz cały czas jest zaangażowany w wydarzenia na małym ekranie i ma motywację do dalszej zabawy. Tym samym udało się uniknąć problemów wielu eksploracyjnych gier, gdzie użytkownicy po pewnym czasie zaczynają się nudzić samym lataniem i zwiedzaniem świata. Jedną prawdziwą wadą jest fakt, że kilka dostępnych trybów rozgrywki tak naprawdę różni się w niewielkim stopniu i zostało dodanych trochę na siłę.

W Last Horizon studio Pixeljam wzięło prosty i sprawdzony pomysł, ubrało go w ładną grafikę i dodało kilka nowych elementów, które nadają rozgrywce wyraźną strukturę. Tym samym nie musimy szukać dobrej zabawy, gdyż gra sama serwuje ją nam regularnie, a że do tego jest to rozrywka wysokiej jakości, to w sumie otrzymujemy małą perełkę, która u wielu graczy pozostanie zainstalowana przez długi czas.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Gry podobne do Last Horizon

Wymagania wiekowe Last Horizon

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Last Horizon

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Pentium 1.0 GHz
  • 500 MB RAM
  • 80 MB HDD
  • Windows 7
Last Horizon - premiera kosmicznej zręcznościówki autorów Glorkian Warrior: The Trials of Glork
Last Horizon - premiera kosmicznej zręcznościówki autorów Glorkian Warrior: The Trials of Glork

wiadomość20 listopada 2015

Do sprzedaży na systemach iOS i Android oraz na pecetach trafiła kosmiczna zręcznościówka Last Horizon. Za projektem stoi zespół PixelJam Games, czyli autorzy popularnego Glorkian Warrior: The Trials of Glork.

iOS
AND
PC