Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePC
Okładka Kudos (PC)
OkładkaKudos (PC)

Kudos PC

Kudos to program prezentujący niezwykle świeże, oryginalne spojrzenie na gatunek gier symulujących życie (life-sim), zapoczątkowany przez sławne The Sims.

Logiczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Kudos Premiera PC

14kwietnia2006

producent: Positech Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Kudos to program prezentujący niezwykle świeże, oryginalne spojrzenie na gatunek gier symulujących życie (life-sim), zapoczątkowany przez sławne The Sims. W odróżnieniu jednak od sławnego pierwowzoru, tytuł stworzony przez Positech Games (twórców m.in. Democracy i Starship Tycoon) kładzie główny nacisk na spokojną, rozluźniającą rozgrywkę o znacznie bardziej intelektualnym zabarwieniu – zastosowano bowiem niespotykany w grach tego typu podział na tury.

Gracze spodziewający się oszałamiającej, trójwymiarowej oprawy wizualnej i bogactwa różnego rodzaju graficznych cukierków nie mają tutaj czego szukać. Grafika jest tutaj czytelna i dosyć elegancka, ale całkowicie dwuwymiarowa i raczej nie korzystająca z dobrodziejstw najnowszych kart graficznych – skoncentrowano się przede wszystkim na bogactwie merytorycznym. Początek rozgrywki jest standardowy. Wybieramy jeden z kilkunastu dostępnych, wirtualnych wizerunków (obie płcie do wyboru) oraz ustalamy orientacyjną wartość podstawowych cech (inteligencja, pewność siebie, kultura, zadowolenie z życia). Na początku rozgrywki zawsze mamy 20 lat, zaś gra kończy się dokładnie w momencie, gdy stuknie nam trzydziestka. Naszym celem jest zdobycie możliwie największego awansu społecznego, na początku, jesteśmy bowiem bez grosza przy duszy, bez partnera, z kiepską pracą i wykształceniem oraz niewielką garstką przyjaciół. Każdy dzień to jedna tura, przy czym ze względów praktycznych miesiąc trwa jedynie siedem dni (jak łatwo policzyć, na osiągnięcie pełni życiowego szczęścia mamy 840 tur).

Każdy dzień naszej egzystencji w Kudos rozpoczyna się tak samo. Nasz pupil dociera do pracy (do wyboru wiele różniących się konsekwencjami metod transportu, od spaceru przez autobus czy samochód aż po deskorolkę czy rower), następnie automatycznie, z różnym skutkiem, wykonuje powierzone mu obowiązki (szczęście i powodzenie w pracy ma wpływ na szereg cech drugorzędnych, np. stres, zmęczenie itd.), wreszcie wraca do domu po całym dniu, gdzie może wykonać jedną z bardzo wielu dostępnych czynności, podzielonych na cztery kategorie. Jeśli nie doskwiera nam samotność, rozrywamy się samemu, np. oglądamy program w telewizji, czytamy książkę, bierzemy kąpiel czy ćwiczymy w siłowni. Możemy też spędzić wieczór ze znajomymi, np. wybierając się do kina lub na piwo, albo zwiedzając wystawę w muzeum, przy czym każdy przyjaciel ma inne zainteresowania i różnie lubi spędzać wolny czas, więc raczej nie poprawimy sobie kontaktów ze skrytą romantyczką, zapraszając ją na mecz piłkarski. Warto poświęcać czas na spotkania towarzyskie, zawsze bowiem istnieje możliwość poznania kogoś nowego, poszerzenia kręgu znajomych, a w efekcie podniesienia tytułowego współczynnika Kudos, opisującego nasze powodzenie wśród ludzi. Planując wypady ze znajomymi bacznie musimy jednak obserwować bieżący stan konta (wypłatę otrzymujemy codziennie, nie musimy czekać na koniec miesiąca) – początkowo mocno odczuwamy braki w funduszach, warto więc poświęcić raz na jakiś czas cały wieczór na szukanie nowej pracy lub opracowywanie planów awansu zawodowego. Wcześniej jednak warto zadbać o swoją edukację i podnieść kwalifikacje (szkoły wieczorowe, kilka dziedzin do wyboru, m.in. inżynieria, prawo, aktorstwo). Gdy brakuje nam kreatywności, przy odrobinie szczęścia dzień sam się ułoży – czasami ktoś nas gdzieś zaprosi lub zaproponuje wspólne spędzenie czasu. Czasem może nam się trafić jakiś romans, a nawet stały związek, co także ma niebagatelny wpływ na zadowolenie naszej postaci (nie ma jednak możliwości zawarcia małżeństwa czy posiadania dzieci). Warto wspomnieć też o jednej ciekawostce – przed rozpoczęciem gry możemy w opcjach włączyć możliwość umawiania się i romansowania z osobami tej samej płci.

Możliwości jest bardzo wiele, jednak styl gry w Kudos jest zupełnie inny, niż np. w The Sims. Tutaj nie martwimy się o to, czy mamy jedzenie w lodówce albo czy na czas zrobimy pranie. O wiele większe znaczenie ma strategia i kalkulacja, każda aktywność ma swoje pozytywne i negatywne konsekwencje i tylko dbałość o wysoki poziom parametrów naszego ulubieńca jest gwarancją pewnego sukcesu. Jeśli lubimy się bawić w alternatywne życie na ekranie monitora, ale nudzi nas trywialność i nadmierne efekciarstwo Simsów czy Singles, zdecydowanie warto zapoznać się z omawianą pozycją. Z racji na przyjętą konwencję, może ona zagwarantować sporo ciekawych doświadczeń dorosłym użytkownikom, zapewniając przy tym rozrywkę umysłową na godnym poziomie. Mocnymi punktami programu są także bardzo niskie wymagania sprzętowe oraz klimatyczne, rewelacyjnie odprężające tło muzyczne.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,4 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Kudos: 12+