Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Kristala (PC)
OkładkaKristala (PC)

Kristala PC

Gra RPG akcji typu soulslike na Unreal Engine 5, w której trafiamy do fantastycznego świata i wcielamy się w wojowniczego, antropomorficznego kota. W Kristala możemy angażować się w otwartą walkę bądź eliminować wrogów z ukrycia albo przemykać im za plecami (lub nad ich głowami).

RPG | fantasy | skradanki | indie | koty | RPG akcji | soulslike

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Kristala Premiera PC

wczesny dostęp

6czerwca2024

Steam

6czerwca2024

producent: Astral Clocktower Studios wydawca: Astral Clocktower Studios Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Kristala jest grą RPG akcji typu soulslike, w której wcielamy się w wojowniczego, antropomorficznego kota. Produkcja stanowi debiutancki projekt niezależnego amerykańskiego zespołu Astral Clocktower Studios, założonego 2018 roku.

Fabuła

Kristala przenosi nas do fantastycznego świata Ailur. W wyniku kosmicznego wydarzenia znanego jako Rozbicie (ang. The Shattering), pojawiło się w nim sześć odłamków tajemniczego kryształu zwanego Kristalem, wraz z którymi zawitała do niego magia. Za sprawą tej ostatniej miejscowe koty ewoluowały w zaskakującym kierunku, stając się Anagativa – humanoidalnymi istotami poruszającymi się na dwóch łapach. Nie tylko one jednak zmieniły się nie do poznania – w wyniku mrocznej klątwy wiele tutejszych stworzeń przeobraziło się w krwiożercze potwory.

Pieczę nad poszczególnymi fragmentami kryształu sprawują Wojownicy Raksaka (ang. Raksaka Warriors). W trakcie rozgrywki wcielamy się w aspirującego Anagativę, który chcąc do nich dołączyć, musi przejść specjalną próbę i odbyć pielgrzymkę do każdego z sześciu odłamków, zmierzyć się z ich strażnikami, a także opanować starożytną magię, która jest w nich zawarta. Niejako przy okazji protagoniście przyjdzie odkryć źródło klątwy i dowiedzieć się, kto (lub co) stoi za przemianą innych mieszkańców Ailura.

Gameplay

W Kristala akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gra pozwala nam wybrać klasę naszego Anagativy, która determinuje jego początkowe statystyki i ma wpływ na to, jaką bronią i pancerzem może się posługiwać. Oprócz tego możemy zdecydować o długości futra naszego kota i o jego przynależności klanowej. Ta ostatnia jest o tyle ważna, że znajduje odzwierciedlenie zarówno w kolorze oczu bohatera, jak i w typie magii, z którego może on korzystać.

Produkcja oddaje nam do dyspozycji rozległy świat podzielony na regiony będące domami dla poszczególnych klanów Anagativa. Poszczególne obszary różnią się od siebie pod kątem biomów (znajdziemy tu między innymi pustynię, gęsty las, mroźne wybrzeże czy unoszący się w powietrzu archipelag) oraz czyhających na nas zagrożeń. Po drodze poznajemy mieszkańców i prowadzimy z nimi rozmowy oraz wykonujemy dla nich zadania.

Przemierzając lokacje, możemy robić użytek z szerokiego wachlarza zwinnych, kocich ruchów protagonisty, czołgając się, balansując na linach i huśtając gałęziach, a także wspinając się na przeszkody terenowe oraz biegając po dachach. Jako że w świecie gry roi się od przeciwników, oprócz tego często musimy sięgać po broń.

Podczas dynamicznych potyczek trzeba uważnie obserwować przeciwników w poszukiwaniu potencjalnych luk w obronie, wykonywać uniki, blokować ciosy czy wreszcie wyprowadzać szybkie (i celne) ataki. Wrogów eliminujemy, robiąc użytek z szerokiego wachlarza broni białej, różnorodnych umiejętności bojowych oraz zaklęć związanych z mocą poszczególnych kryształów. Oprócz angażowania się w otwartą walkę, nasz Anagativa może atakować nieprzyjaciół z ukrycia (w tym również z powietrza) bądź niezauważenie przemykać za ich plecami.

W miarę postępów rozwijamy bohatera, zdobywając coraz potężniejsze wyposażenie, a także ulepszając jego statystyki oraz moc magiczną i poszerzając wachlarz jego zdolności.

Silnik gry

Kristala działa w oparciu o silnik Unreal Engine 5.

Ostatnia modyfikacja 14 czerwca 2024

Tryb gry: single player  

Kristala cena w dniu premiery: 138,99 PLN

Wymagania wiekowe Kristala: 16+

Kristala Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 3400G 3.7 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1650 / Radeon RX 570
 • 25 GB HDD
 • Windows 10/11 64-bit
 • Zalecane:
 • (60 fps / 1080p) Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600XT 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce RTX 2060 / 8 GB Radeon RX 5700 XT
 • 25 GB SSD
 • Windows 10/11 64-bit