Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka King's Quest VIII: Mask Of Eternity (PC)
OkładkaKing's Quest VIII: Mask Of Eternity (PC)

King's Quest VIII: Mask Of Eternity PC

Ósma i dotychczas ostatnia odsłona popularnej serii gier przygodowych King's Quest. Po raz pierwszy w historii zaaplikowano jej pełen trójwymiar, co nie spotkało się z przychylnością fanów.

Przygodowe

King's Quest VIII: Mask Of Eternity Premiera PC

30listopada1998

producent: Sierra wydawca: Sierra

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do King's Quest VIII: Mask Of Eternity

Drakan: Order of the Flame

Asghan: The Dragon Slayer

Quest for Glory V: Dragon Fire

W Królestwie Słońca leży poświęcona Maska Wieczności. Symbol prawdy i porządku, strzeżony jest przez magiczną rasę, zwaną Archonami. Przez lata maska zapewniała spokój i dostatek królestwu Daventry, jednak Lucretto, przywódca mistycznej gwardii, sprzeniewierzył się swoim pobratymcom i rzuciwszy na przedmiot zły czar, wpierw połamał, a następnie rozrzucił jego szczątki na terenie całej krainy. Skutek był opłakany. Wszyscy mieszkańcy, nie wyłączając miłościwie panującego króla Grahama, zamienili się w kamień. Czy aby jednak na pewno?

Mask of Eternity to ósma i jak na razie ostatnia odsłona kultowej serii przygodówek spod znaku King's Quest. Głównym bohaterem gry jest Connor Ly Mann, który jako jedyny mieszkaniec Daventry nie ulega destrukcyjnemu wpływowi maski. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie jemu przypadnie w udziale odwrócenie zaklęcia i przywrócenie krainie należytego porządku. W porównaniu z poprzednimi częściami gry, w Mask of Eternity zmieniło się wszystko. Po raz pierwszy w historii serii, zrezygnowano z klasycznego, dwuwymiarowego sposobu przedstawiania akcji i zaaplikowano pełne 3D. Wraz z tym zginął bezpowrotnie specyficzny klimat poprzedników - gra stała się szybka, dynamiczna i co gorsza, nabrała dużej ilości elementów zręcznościowych, Connor mógł bowiem zbierać rozrzuconą tu i ówdzie broń, a następnie wykorzystywać ją w walce z napotykanymi monstrami. Rozwiązywanie zagadek typowych dla przygodówek nie uległo co prawda kasacji, ale nie da się ukryć, że zdecydowanie zeszło na dalszy plan, a sama gra zaczęła bardziej przypominać pod względem konstrukcji serię Quest for Glory. Od strony graficznej program prezentuje się całkiem nieźle, zachwyt mogą wzbudzić zwłaszcza realistyczne i znakomicie odwzorowane ruchy głównego bohatera. Dźwięk jak zwykle u Sierry, na wysokim poziomie.

Problem z tą grą polega na tym, że poza niektórymi elementami zawartymi w warstwie fabularnej, ciężko ją przypiąć do pozostałych przedstawicieli serii. Przejście w pełen trójwymiar i nagłe zwiększenie elementów zręcznościowych nie wyszło jej na dobre, o czym szybko przekonali Robertę Williams fani, krytykując ją za szarganie świętości. Gdyby Mask of Eternity nie wykorzystywał nazwy King's Quest, byłby to produkt niezły. W omawianym jednak przypadku, trudno wypowiedzieć się o nim pozytywnie.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,8 / 10 na podstawie 535 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe King's Quest VIII: Mask Of Eternity: Odpowiednia dla każdego wieku.

King's Quest VIII: Mask Of Eternity Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 233MHz
  • 64MB RAM
  • akcelerator 3D