Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka King of the Castle (PC)
OkładkaKing of the Castle (PC)

King of the Castle PC

Gra strategiczna, przygotowana z myślą o multiplayerowej zabawie. W King of the Castle wcielamy się w rolę władcy, a inni gracze przejmują kontrolę nad możnymi, którzy poddają głosowaniom nasze postanowienia.

Strategiczne | fantasy | 2D | sieciowe | indie | kooperacja

King of the Castle Premiera PC

2marca2023

Steam

2marca2023

producent: Tributary Games wydawca: Team17 Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

King of the Castle jest unikalną grą strategiczną, stworzoną z myślą o zabawie w trybie multiplayer. Produkcja została opracowana przez niezależne studio Tributary Games, a jej wydaniem zajęła się firma Team17.

Fabuła

King of the Castle zabiera nas w podróż do fantastycznego świata inspirowanego średniowieczem. W trakcie rozgrywki wcielamy się w tytułowego władcę, który zasiadając na tronie, musi podejmować decyzje rzutujące na losy poszczególnych regionów jego królestwa. Sprawę komplikuje fakt, że dokonywane przez niego wybory powinny zadowolić możnych zasiadających w jego radzie; w przeciwnym wypadku może on stać się ofiarą spisku, po którym na tronie zastąpi go jedna z marionetek.

Mechanika

Rozgrywka w King of the Castle toczy się w sali tronowej. Postać naszego władcy zasiada na tronie w otoczeniu swoich doradców – możnych, w których wcielają się inni gracze. W trakcie zabawy rozwiązujemy problemy królestwa poprzez podejmowanie różnorodnych decyzji. Niemniej, nie sprawujemy tu władzy absolutnej, a nasze wybory są poddawane głosowaniom. By zapewnić sobie możliwie największe wsparcie, musimy skutecznie lawirować pomiędzy własnym widzimisię oraz preferencjami określonych członków rady.

Możni są przypisywani do poszczególnych regionów królestwa (od Mroźnej Północy, przez Dostatnie Wybrzeże i Rozległy Wschód, skończywszy na Skwarnym Południu oraz Dzikich Błotach), toteż każdy z nich dba przede wszystkim o interesy swojego terytorium. Pomimo że często dochodzi wśród nich do zatargów i konfliktów, jeśli nie spodoba im się nasz sposób rządzenia, mogą zacząć współpracować i spiskować, co może skończyć się rebelią, a w skrajnych wypadkach – pozbawieniem nas władzy (oraz głowy). Musimy więc nieustannie mieć się na baczności, próbować przekonywać możnych do swoich racji siłą argumentów, groźbami bądź łapówkami, a w razie potrzeby – korzystać (z rozwagą) z prawa weta lub skazywać na śmierć naszych zagorzałych przeciwników (aczkolwiek w ten sposób ryzykujemy zemstę ze strony ich sojuszników). Należy przy tym pamiętać, że nasze wybory mają dalekosiężne skutki, kształtując losy królestwa i wpływając na rolę, jaką odgrywają w nim poszczególne regiony.

Tryby gry

King of the Castle przygotowano z myślą o wieloosobowej zabawie. Produkcja posiada dwa tryby gry, z których pierwszym jest moduł multiplayer; co ciekawe, tytuł pozwala bawić się wspólnie również z graczami, którzy nie posiadają własnego egzemplarza – głosowanie nad naszymi postanowieniami odbywa się wówczas z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Drugim trybem gry jest tryb streamera, w którym w naszej radzie mogą zasiąść nawet 3 tysiące widzów głosujących nad naszymi decyzjami przy pomocy komend czatu.

Kwestie techniczne

King of the Castle posiada prostą, lecz przy tym barwną grafikę utrzymaną w kreskówkowej stylistyce.

Ostatnia modyfikacja 2 marca 2023

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: max 3000  

King of the Castle cena w dniu premiery: 22,99 PLN

Wymagania wiekowe King of the Castle: 12+

King of the Castle Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 630 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows 10 64-bit