Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Kairo (PC)
OkładkaKairo (PC)

Kairo PC

Kairo to gra przygodowa FPP, która łączy radość z eksplorowania ruin tajemniczej cywilizacji z ciekawymi zagadkami. Łamigłówki są bardzo logiczne i najczęściej polegają na wymyśleniu sposobu odpowiedniego manipulowania otoczeniem oraz obecnych w nim maszyn.

Przygodowe | FPP | elementy logiczne | indie

Kairo Premiera PC

21października2012

producent: Richard Perrin wydawca: Richard Perrin Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Kairo to rozgrywana z perspektywy pierwszoosobowej przygodówka 3D. Grę opracowała praktycznie w całości jedna osoba - Richard Perrin, a muzykę skomponował Bartosz Szturgiewicz.

Gra ma bardzo minimalistyczną warstwę fabularną. Wcielamy się w bezimiennego podróżnika, który eksploruje dziwne ruiny pradawnej cywilizacji. Początkowo nie wiemy jak znaleźliśmy się w tym miejscu, ani jaki jest jego cel. Opowieść rozwijana jest poprzez samą rozgrywkę. Przemierzając kolejne komnaty zdobywamy strzępki informacji, które powoli zaczynają układać się w prawdę o ruinach i losie ich dawnych mieszkańców, a każda uruchomiona maszyneria z wolna przywraca to miejsce do życia.

Kairo to przygodówka, która przypomina kultowego Mysta i jego niezliczonych naśladowców. Akcję obserwujemy z perspektywy pierwszoosobowej, a naszym zadaniem jest eksploracja trójwymiarowych lokacji i rozwiązywanie zagadek. Łamigłówki są bardzo logiczne i najczęściej polegają na wymyśleniu sposobu odpowiedniego manipulowania otoczeniem oraz obecnych w nim maszyn. Gra jest jednocześnie w pewnym stopniu nieliniowa. Szybko trafiamy do specjalnego pomieszczenia, z którego możemy przenieść się do jednego z kilku światów. Tym samym, jeśli utkniemy na konkretnej zagadce, to możemy cofnąć się do tego pokoju i spróbować sił w innym miejscu, a następnie powrócić ze świeżym umysłem do fragmentu, gdzie uprzednio mieliśmy problemy. Dodatkowo, autor umieścił w grze subtelny system podpowiedzi. Nie podaje on na tacy rozwiązania, a jedynie delikatnie popycha gracza we właściwym kierunku.

Tym, co robi największe wrażenie w Kairo jest oprawa audiowizualna. Grafika jest z pozoru prosta i ogranicza się do spartańskich oraz często mocno abstrakcyjnych lokacji złożonych z grubo ciosanych brył. Jednak już po kilku minutach zaczyna się doceniać olbrzymią wyobraźnię autora. Lokacje są niesamowicie różnorodne i pomysłowe, a te proste obiekty oraz kolory często użyte są w sposób, który oddaje atmosferę miejsca (np. lasu czy podnóża wodospadu) bez odtwarzania jego szczegółów z rzeczywistości. Do tego dochodzą świetnie dobrane efekty dźwiękowe oraz subtelna i tajemnicza muzyka. Wszystko to sprawia, że Kairo jest grą, która potrafi zauroczyć i zwiedzanie jej świata na długo zapada w pamięć.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,5 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Kairo: Odpowiednia dla każdego wieku.