Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweANDiOS
Okładka INKS. (AND)
OkładkaINKS. (AND)

INKS.

Mobilna gra zręcznościowa, stanowiąca oryginalne połączenie pinballa z malowaniem. Ten nietypowy pomysł został zrealizowany w londyńskim studiu State of Play.

Zręcznościowe | pinball | eksperymentalne/artystyczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

INKS. Premiera

5maj2016

iOS

12wrz2022

AND

Gry podobne do INKS.

Goat Simulator

Prune

Proun+

Inks to stworzona z myślą o urządzeniach mobilnych z systemem AND i iOS gra zręcznościowa, stanowiąca oryginalne połączenie pinballa z… malowaniem. Za ten nietypowy projekt odpowiada londyńskie studio State of Play, uhonorowane szeregiem branżowych wyróżnień (w tym prestiżową nagrodą BAFTA) za grę Lumino City.

Mechanika

Opisywana produkcja w niezwykły sposób wykorzystuje mechanikę klasycznego pinballa, łącząc ją z elementami współczesnej sztuki abstrakcyjnej celem stworzenia unikalnego wrażenia artystycznego. Cała zabawa polega na odbijaniu kulki za pomocą umieszczonych u dołu ekranu łapek. W odróżnieniu od typowych gier pinballowych, znanych z ekranów komputerów i salonowych automatów, rozgrywce nie towarzyszą jednak połyskujące feerią barw stoły z fantastycznymi motywami graficznymi oraz klasycznymi rampami, bumperami etc. Na niezwykle prostych planszach znajdują się za to niewielkie prostokątne klocki wypełnione farbą, a każde celne uderzenie bili powoduje ich rozprysk. W efekcie, w miarę postępów rozgrywki „stół” z wolna wypełnia się kolorowymi kleksami, które na skutek działania bili stopniowo mieszają się ze sobą i zostawiają charakterystyczne kolorowe smugi. Zabawa ma na celu nie tylko uzyskanie jak najlepszego wyniku punktowego, ale także wykreowanie unikalnego „dzieła malarskiego”, w którym kolorowe plamy i smugi tworzą swoisty zapis historii naszej rozgrywki.

Kwestie techniczne

Oprawa gry Inks na urządzeniach z systemem AND i iOS łączy graficzny minimalizm z artyzmem, dość charakterystycznym dla twórczości studia State of Play. Rozpoczynając zabawę, oglądamy jedynie ponure szare tło z delikatnie zarysowanym konturem stołu i znajdującymi się na jego krawędziach niewielkimi, kolorowymi klockami. W miarę postępów rozgrywki plansza stopniowo rozkwita jednak całą paletą kolorów, tworząc wielobarwny, abstrakcyjny obraz.

Minirecenzja INKS. – pinballowo-malarski eksperyment

PLUSY:
  1. pinball połączony z malarstwem – genialne w swojej prostocie;
  2. by uzyskać maksymalny wynik na każdym levelu trzeba się postarać, ale nie jest to konieczne do przejścia gry;
  3. można rozgrywać dowolny poziom w każdym momencie.
MINUSY:
  1. przeciwnicy pinballi tradycyjnie powiedzą, że „nudne to”.

Gry wideo od dawna nie są już tylko zwykłą formą rozrywki, gdyż deweloperzy cały czas starają się tworzyć produkcje wykraczające poza utarte schematy pokroju „udaj się tu, zabij tego gościa, weź ten przedmiot” itd. Co jakiś czas na rynku pojawiają się perełki pokroju Journey na konsole PlayStation, Abzu na PC-ty i PS4 czy też Prune na urządzenia mobilne. Kolejnym niecodziennym tytułem jest INKS., którym zajmiemy się w niniejszej recenzji.

Pomysł zastosowany przez deweloperów ze studia State of Play Games jest bardzo prosty i bardzo zaskakujący. Twórcy INKS. postanowili bowiem połączyć klasycznego pinballa z malowaniem obrazów. Gdyby chodziło o tworzenie szczegółowych portretów czy krajobrazów, zadanie byłoby niewykonalne, ale w tym przypadku skupiono się na abstrakcyjnych malowidłach. Zabawa sprowadza się więc do odbijania kuleczki, która uderzając w kolorowe pola z farbą, sprawia, że na stół, będący jednocześnie płótnem, wylewają się kolejne barwy, tworząc rozmaite, często całkiem ciekawe malowidła.

Zabawa nie jest przesadnie skomplikowana, choć czasami trzeba się nieco natrudzić (w niektórych przypadkach poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko), by uzyskać maksymalny wynik. Mimo wszystko w grze jako tako nie ma żadnych kar, a co najwyżej otrzymujemy brzydsze dzieła. Świetnym posunięciem deweloperów jest jeszcze fakt, że po zaliczeniu samouczka mamy dostęp do wszystkich stołów, więc nie trzeba się trudzić, by odblokować upatrzone wcześniej płótno.

INKS. nie jest może i grą wybitną, ale to strasznie przyjemna, eksperymentalna i wcale nie taka łatwa produkcja. Jeżeli kochacie pinballe, ale męczy was trochę ich odtwórczość, to jest to aplikacja dla was. Jeżeli lubicie sztukę i szukacie jej namiastki w elektronicznej rozrywce, to jest to pozycja dla was. A jeżeli po prostu chcecie sobie popykać w coś odstresowującego, a przy okazji ładnego, to też jest to gra dla was.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe INKS.: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND