Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONEWiiU
Okładka Hush (WiiU)
OkładkaHush (WiiU)

Hush

Utrzymana w klimacie horroru epizodyczna przygodówka akcji, będąca debiutanckim dziełem niezależnego, portugalskiego Game Studio 78.

Przygodowe | horror | indie | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Hush Premiera

anulowana

WiiU

29lip2015

PC

data nieogłoszona

PS4 XONE

Gry podobne do Hush

Sadness

Hush to epizodyczna przygodowa gra akcji, będąca debiutanckim projektem niezależnego portugalskiego dewelopera Game Studio 78. Tematyką gry są szeroko pojęte ludzkie lęki i obawy – zarówno te doświadczane przez większość z nas w dzieciństwie, jak i te, które są naszym udziałem na co dzień. Główną inspiracją dla twórców stały się podejmujące podobną tematykę klasyczne gry w stylu Alice: Madness Returns, a także literatura i film. Produkcja została sfinansowana w znacznej mierze dzięki funduszom zebranym w trakcie kampanii crowdfundingowej na serwisie IndieGoGo.

Każdy z epizodów Hush składa się z trzech odrębnych rozdziałów, skupiających się na kolejnych, typowych lękach. Pierwsze z nich poświęcono ciemności, błyskawicom oraz duchom. W kolejnych stawimy czoła m.in. klaunom, pająkom czy lękowi wysokości.

W rozdziale Fear of the Dark przejmujemy kontrolę nad dziewczynką imieniem Ashley, która „uzbrojona” początkowo jedynie w ulubioną maskotkę szuka drogi ucieczki z opuszczonego sierocińca. Poruszając się ciemnymi korytarzami, chronimy się w najlepiej oświetlonych miejscach, w których nie dosięgnie nas podążający naszym śladem ślepy stwór zwany Garmą. Punktem kulminacyjnym jest konfrontacja z tajemniczym mistrzem cieni, uosabianym przez złowrogiego kota. Akcja Fear of Thunder toczy się podczas burzy na terenie elektrowni, opanowanej przez mechaniczne istoty, karmiące się energią. W rozdziale Fear of Ghosts stawimy czoła tajemniczemu, złemu władcy i jego upiornym sługom.

Mechanika rozgrywki bazuje na klasycznych schematach przygodowych gier akcji, skupiających się na eksploracji, rozwiązywaniu zagadek oraz okazjonalnych sekwencjach walki. Twórcy wprowadzili jednak do gatunku szereg własnych, nowatorskich pomysłów. Pierwszym z nich jest rezygnacja z konwencjonalnych broni na rzecz maskotek, z których każda cechuje się odmiennymi właściwościami i wymaga zastosowania nieco innej strategii walki – zarówno w zwarciu, jak i na dystans. Drugim innowacyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie specjalnego miernika odwagi, który zapełnia się w zależności od rozwoju akcji. Jeśli jest on odpowiednio wysoki, nasza postać będzie mogła skutecznie stawić czoła nawet najtrudniejszym wrogom. W przeciwnym wypadku będzie musiała ratować się ucieczką.

W pracach nad Hush zastosowano popularny silnik Unity, gwarantujący wysoki poziom oprawy niezależnie od platformy sprzętowej. Jego dodatkowym atutem jest cross-platformowość, dzięki której będziemy mogli zapisać stan rozgrywki w chmurze i kontynuować go na innym urządzeniu. Ręcznie rysowana grafika prezentuje klasyczny kreskówkowy styl i utrzymana została w charakterystycznym, mrocznym klimacie przedstawionego w grze świata lęków. Znakomicie współgra z nim również oprawa audio, złożona z klimatycznej ścieżki dźwiękowej uzupełnionej mnóstwem tajemniczych szeptów i dochodzących z oddali niezidentyfikowanych odgłosów. W grze zastosowano ponadto specjalny algorytm, dostosowujący muzykę do rozwoju wydarzeń oraz poziomu lęku bohaterów.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Hush: Odpowiednia dla każdego wieku.

Hush Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce 9400 GT/Radeon 5450 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/8.1
PC
PS4
XONE
WiiU