Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePS4PC
Okładka Home Free (PS4)

Home Free

Oryginalna survivalowa przygodówka akcji z elementami RPG, w której wcielamy się w bezdomnego psa, szukającego swego miejsca w wielkim, losowo generowanym mieście.

Symulacje | TPP | sandbox | survival | crowdfunding | indie | zwierzęta | psy | przygodowe gry akcji

Okładka Home Free (PS4)

producent: Kevin Cancienne

wydawca: Kevin Cancienne

data premiery gry:

2020

PC PS4

Home Free to nastawiona na aspekty survivalowe przygodowa gra akcji z elementami RPG, której bohaterami są bezdomne psiaki, szukające swojego miejsca w wielkim mieście. Zainspirowana wydanym jeszcze na konsoli PlayStation 2 Dog’s Life gra została opracowana przez niezależnego amerykańskiego twórcę, Kevina Cancienne, a jej pierwotną wersję autor zaprezentował we wrześniu 2014 roku na cyklicznym nowojorskim konkursie twórców gier o nazwie No Quarter. Finalna wersja Home Free, wsparta zakończoną w zaledwie 5 dni kampanią w serwisie Kickstarter, ukazała się m.in. na platformie PC i PS4.

Fabuła

Jako że produkcja zaliczana jest do kategorii tzw. sandboksów, w Home Free nie znajdziemy wyraźnej warstwy fabularnej. Historię gry kreują przede wszystkim gracze, którzy poprzez swoje poczynania i decyzje wpływają na los kontrolowanego przez nich psa.

Mechanika

Przystępując do rozgrywki na PC i PS4, możemy wybrać jedną z kilkunastu dostępnych ras psów oraz zmodyfikować szereg zewnętrznych cech naszego podopiecznego. Następnie trafiamy na ulice losowo generowanej metropolii. Dalszy los psiaka zależny jest tylko i wyłącznie od naszych poczynań. Home Free kładzie spory nacisk na aspekt przetrwania, tak więc do podstawowych obowiązków gracza należy nieustanne poszukiwanie pożywienia i picia oraz zapewnienie psiakowi spokojnej i bezpiecznej kryjówki, w której będzie mógł on odpocząć i zregenerować siły. Jest to o tyle istotne, że podczas zabawy czeka na nas cała masa niebezpieczeństw, takich jak nie tolerujący zwierząt ludzie, a także inne agresywne psy wałęsające się po ulicach miasta. W grze nie zabrakło typowych dla gatunku elementów RPG. Podczas zabawy stopniowo uczymy się nowych psich umiejętności ułatwiających przetrwanie w wielkomiejskiej dżungli.

Produkcja Kevina Cancienne oferuje całkowitą swobodę rozgrywki. Od gracza należy decyzja w jaki sposób jego podopieczny zaspokoi swoje podstawowe potrzeby życiowe. Niezwykle istotnym elementem jest zmysł obserwacji i psi instynkt, pozwalający ocenić, które ze znajdujących się w sąsiedztwie restauracji wyrzucają najlepsze resztki lub gdzie w miejskich parkach znaleźć najbezpieczniejsze miejsce odpoczynku. W zależności od preferencji, w grze możemy skupić się np. na żebraniu o jedzenie wśród przechadzających się ulicami ludzi, jego samodzielnym poszukiwaniu lub atakowaniu innych psów celem zdobycia terenu i dostępu do ich źródeł pożywienia.

Tryby gry

Home Free oferuje dwa zasadnicze warianty rozgrywki. Oprócz podstawowej opcji zabawy, przeznaczonej dla jednego gracza, przewidziano także lokalny tryb multiplayer (tzw. Dog Park), w którym rywalizować mogą jednocześnie cztery psiaki, kontrolowane przez czterech żywych graczy.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PC i PS4 Home Free odznacza się stosunkowo prostą, wektorową grafiką 3D, którą można porównać np. do poruszających podobną tematykę gier z serii Shelter. Rozgrywkę uprzyjemnia profesjonalna ścieżka dźwiękowa przygotowana przez Marka Robinsona – waszyngtońskiego muzyka reprezentującego nurt indie rocka.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Home Free

odpowiednia dla każdego wieku

PC
PS4