Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Hobo: Tough Life (PC)
OkładkaHobo: Tough Life (PC)

Hobo: Tough Life PC

Survivalowa gra RPG, w której wcielamy się w bezdomnego żyjącego w mieście w środkowoeuropejskim kraju, przechodzącym transformację po upadku komunizmu. Hobo: Tough Life umożliwia zabawę samemu lub w trybie kooperacji do 4 osób. Tytuł powstał w czeskim zespole Perun Creative.

RPG | FPP | sandbox | survival | indie | kooperacja

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Hobo: Tough Life Premiera PC

wczesny dostęp

25lipca2017

13kwietnia2021

Steam

13kwietnia2021

producent: Perun Creative wydawca: Perun Creative Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Hobo: Tough Life pomimo reprezentowania gatunku survival kładzie duży nacisk na aspekty fabularne oraz narrację. Całość gry możemy przejść samemu lub ze znajomymi, a za jej powstanie odpowiada czeskie studio Perun Creative.

Fabuła

Akcja tytułu rozgrywa się w mieście Praslav, położonym w centralnej Europie, próbującym otrząsnąć się po zmianach ustrojowych wynikających z upadku reżimu komunistycznego. Większości ludzi udało się dostosować do nowej rzeczywistości, jednak protagonista gry należy do osób, które nie potrafiły się w niej odnaleźć i wylądowały na ulicy.

W trakcie zabawy przydzie nam poznać wiele historii inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami i spotkać postacie o własnych motywacjach i celach. Twórcy umożliwili nam również dołączanie do frakcji oraz zawieranie sojuszy z poznanymi bohaterami, a wszystko po to, byśmy znaleźli się na pożądanym przez nas miejscu – na Tronie Króla Żebraków.

Mechanika

W Hobo: Tough Life całość rozgrywki obserwujemy z perspektywy pierwszoosobowej. Tytuł obfituje w liczne mechaniki survivalowe, dostosowane do settingu produkcji. Oprócz zaspokajania głodu musimy też pilnować, by naszemu bohaterowi było ciepło, sucho oraz by dbał o higienę osobistą i czystość ubrań. Do tego dochodzi też zwiększające się ryzyko zachorowania w razie obniżonej temperatury ciała oraz konieczność wydalania pokarmów. Nasze zadanie będzie utrudnione przez nadchodzącą zimę – żeby ją przetrwać, musimy zebrać odpowiedni sprzęt, materiały i zapasy. Przy odrobinie szczęścia uda nam się z ich pomocą dotrwać do kolejnej wiosny.

Protagonista nie jest ograniczony do spania na ławkach w parku czy w zaułkach. Zdobyte surowce da się wykorzystać do zbudowania prowizorycznego dachu nad głową czy ścianek osłaniających przed wiatrem, a całość możemy wykończyć za pomocą znalezionych w śmietnikach mebli. Przemieszczanie się po mieście ułatwia nam ręcznie rysowana przez protagonistę mapa, aktualizowana w miarę docierania w kolejne miejsca. Połączono ją z dziennikiem zadań, które otrzymujemy od spotykanych postaci niezależnych. Wykonując je, dostajemy możliwość kupowania prostych perków dla naszej postaci, pozwalających np. na zdobywanie więcej przydatnych przedmiotów wśród przeszukiwanych śmieci czy zwiększających nasze szanse na wyżebranie pieniędzy u przechodniów.

Wszelakie surowce da się zdobyć też nielegalnie. Gra pozwala na dobieranie się do różnych zamkniętych pomieszczeń czy pojemników poprzez mechanikę otwierania zamków, przeszukiwanie kieszeni innych ludzi za pomocą opcji kradzieży dostępnej w menu dialogowym, a nawet na zastraszanie i bicie, a następnie przeszukiwanie pokonanych osób. Musimy przy tym uważać, bo jeśli zostaniemy przyłapani, to trafimy do aresztu, gdzie stracimy zgromadzony dobytek. Broń warto jednak mieć przy sobie niezależnie, czy zdobywamy przedmioty uczciwie czy nie, gdyż inni bezdomni lub przestępcy mogą chcieć wyżyć się na nas.

Tryby gry

Tytuł posiada tryb do zabawy w pojedynkę oraz kooperację dla maksymalnie 4 osób. Mogą to być zarówno nasi znajomi zaproszeni do zabawy, jak i wylosowani przez grę gracze z całego świata.

Kwestie techniczne

Hobo: Tough Life powstało na silniku Unity, dzięki czemu nawet pomimo niewielkiego budżetu w momencie premiery wyglądało przyzwoicie pod względem graficznym.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Hobo: Tough Life cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Wymagania wiekowe Hobo: Tough Life: 16+

Hobo: Tough Life Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-4340 3.6 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-8370 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 380X lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit