Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneiOSANDPCSwitch
Okładka Hidden Folks (iOS)

Hidden Folks

Zabawna gra logiczna opracowana przez Adriaana de Jongha i Sylvaina Tegroega. Hidden Folks zostało oparte na prostym schemacie – zabawa toczy się dwuwymiarowych, monochromatycznych planszach, a naszym zadaniem jest odnalezienie wszystkich celów.

Logiczne | ukryte przedmioty | 2D | indie

Okładka Hidden Folks (iOS)

data premiery gry:

15lut2017

PC iOS

14gru2017

AND

31paź2018

Switch

Hidden Folks to zabawna gra logiczna stworzona przez dwóch deweloperów: Adriaana de Jongha, który zatroszczył się o rozgrywkę, oraz Sylvaina Tegroega, odpowiadającego za rysunki.

Mechanika

Zasady zabawy w Hidden Folks są wręcz banalne. Twórcy przygotowali kilkanaście niewielkich plansz – animowanych rysunków, na których poukrywali rozmaite rzeczy i postacie. Naszym zadaniem jest odnalezienie wszystkich celów – wystarczy je kliknąć. Problem w tym, że obrazki są czarno-białe, postacie wyglądają bardzo podobnie (choć oczywiście różnią się pewnymi szczegółami), a dodatkowo niektóre poziomy są wyładowane po brzegi rozmaitymi elementami, np. drzewami, namiotami itd. Wszystko to znacznie utrudnia poszukiwania. Na szczęście na specjalnym pasku, gdzie pokazywane są cele, znajdują się też małe podpowiedzi, sugerujące np. w którym mniej więcej miejscu mamy szukać danego delikwenta.

Kwestie techniczne

Minimalistyczna rozgrywka idzie w parze z minimalistyczną oprawą graficzną. Hidden Folks wygląda trochę jak bazgroły ucznia nudzącego się na lekcji, co ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Dodatkowo gra oferuje szereg interaktywnych elementów i mnóstwo zróżnicowanych dźwięków. Wszystko to sprawia, że nie sposób jej pomylić z żadnym innym tytułem.

Minirecenzja Hidden Folks - Gdzie jest Wally w interaktywnym wydaniu

PLUSY:
  • Przyjemna i satysfakcjonująca rozgrywka;
  • Doskonała oprawa audiowizualna;
  • Produkcja skrojona na miarę urządzeń mobilnych.
MINUSY:
  • Okazjonalne problemy ze sterowaniem.

Gier typu Gdzie jest Wally? i pochodnych raczej nikomu nie trzeba przedstawiać – czasopisma Wally zwiedza świat i Wally poznaje historię świata zapewniły im popularność również nad Wisłą. Hidden Folks przenosi znane i lubiane zasady zabawy na interaktywne poletko. I wiecie co? Robi to w doskonałym stylu.

W wielkim skrócie, zadaniem czekającym na wykonanie w Hidden Folks jest odnajdywanie konkretnych postaci, a czasami również określonych przedmiotów, jakie ukryto na dwuwymiarowych, monochromatycznych planszach. I nie byłoby w tym nic specjalnie odkrywczego, gdyby nie fakt, że niemal wszystko, co w danym momencie widzimy na ekranie, jest w pełni interaktywne i wydaje z siebie określony dźwięk.

Tyczy się to zarówno samochodów (po których dotknięciu słyszymy charakterystyczny odgłos klaksonu), jak i hałasujących zwierząt czy choćby robotów i ich wpadających w ucho piknięć. By jednak w pełni docenić ten aspekt omawianej produkcji, koniecznie należy założyć słuchawki – w przeciwnym przypadku tracimy lwią część magii towarzyszącej rozgrywce.

Hidden Folks nie jest łatwą grą. Niezależnie od tego, czy w danym momencie obserwujemy farmę, czy też zatłoczone ulice wielkiego miasta, odnalezienie danej osoby lub rzeczy wymaga nie tylko spostrzegawczości, ale też kombinowania. Nierzadko musimy najpierw wejść w interakcję z elementem otoczenia, jak na przykład wtedy, kiedy naszym zadaniem jest odnalezienie człowieka chcącego posłuchać muzyki – by wyciągnąć takiego gagatka na zewnątrz, musimy najpierw uruchomić znajdujące się nieopodal głośniki. Na szczęście zazwyczaj możemy liczyć na pomoc wskazówek opisu poszukiwanego/poszukiwanej oraz widocznej na ekranie ściągawki z listą „znajdziek”.

Na pochwałę zasługuje warstwa wizualna – pomimo jej ogólnej prostoty, w Hidden Folks wszystko wydaje się żywe, a plansze chce się podziwiać w detalach. Obraz całości psują niestety okazjonalne problemy ze sterowaniem. Choć przyzwyczajamy się do niego w ciągu zaledwie kilku minut, na planszach upstrzonych interaktywnymi elementami próba zbliżenia lub oddalenia widoku potrafi kończyć się zwyczajnym „pacnięciem” określonego przedmiotu bądź osoby. Nie jest to jednak jakaś szczególnie duża wada, bo w ogólnym rozrachunku…

Hidden Folks to tytuł skrojony na miarę urządzeń mobilnych, który nie dość, że wie, co robi, to jeszcze robi to doskonale. Produkcja zapewnia kilka godzin wciągającej i bardzo przyjemnej zabawy – zdecydowanie warto wydać na nią te kilkanaście złotych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania wiekowe Hidden Folks

odpowiednia dla każdego wieku

PC
iOS
AND
Switch