Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS1PSPSwitchPS3PCPS4PSV
Okładka Guilty Gear (PS1)

Guilty Gear

Dwuwymiarowa bijatyka, która oryginalnie wyszła na konsoli PlayStation 1, a po latach trafiła również na inne platformy.

Bijatyki | science fiction | 2D | manga i anime | multiplayer | na 2 osoby | reedycje/remastery/remaki | podzielony/wspólny ekran

Okładka Guilty Gear (PS1)

producent: Arc System Works

wydawca: Atlus

data premiery gry:

14maj1998

PS1

31maj2007

PSP PS3

28sie2012

PSV

16maj2019

PC PS4 Switch

Guilty Gear jest klasyczną bijatyką opracowaną przez studio Arc System Works. Produkcja zadebiutowała na konsoli PlayStation 1, a w kolejnych latach trafiła również na szereg innych platform; mowa zarówno o konsolach stacjonarnych, jak i handheldach czy komputerach osobistych.

Fabuła

Historia opowiedziana w Guilty Gear rozpoczyna się w 2010 roku, kiedy to ludziom udało się odkryć nielimitowane źrodło energii, którą szybko ochrzcili mianem „magii”. Dzięki niej cywilizacja błyskawicznie się rozwinęła – jednym z wynalazków była żywa broń znana jako „Gears”, która z czasem zwróciła się przeciwko swoim stwórcom, rozpoczynając globalną wojnę. Na czele Gearów stanęła Justice, którą udało się pokonać dopiero po stu latach nieustających walk, tym samym kładąc kres morderczym zapędom Gearów. W ten sposób przenosimy się do roku 2180, kiedy to Gear znany jako Testament planuje wskrzesić Justice i raz na zawsze zmieść ludzkość z powierzchni Ziemi. Chcąc położyć kres jego knowaniom, ludzie organizują turniej – jego zwycięzca otrzyma zadanie pokonania Testamenta i przywrócenia dawnego ładu.

Mechanika

W wydanym na platformie PS4, PC itd. Guilty Gear akcję ukazano z boku. W trakcie zabawy bierzemy udział w dynamicznych starciach, do których możemy poprowadzić jednego z dziesięciorga bohaterów (ich listę uzupełniają trzy ukryte postacie); mowa zarówno o rycerzach świętego zakonu, który stawiał czoła Gearom, jak i o żołnierzach, członkach mafii czy szalonych naukowcach. Każdy z zawodników dysponuje unikalnym stylem walki i atakami specjalnymi; niektórzy robią też użytek z broni. Starcia toczą się na dwuwymiarowych arenach, a oprócz zestawu standardowych ciosów (uderzenie pięścią, kopniak, ataki bronią) w toku zmagań robimy użytek ze specjalnych ruchów, na których czele stoją natychmiastowe zabójstwa błyskawicznie kończące rundę.

Walcząc z przeciwnikiem należy bacznie obserwować dwa wskaźniki. Przyjmowanie obrażeń nie tylko opróżnia pasek życia, lecz także ładuje tak zwane napięcie (ang. tension), po którego wypełnieniu postać staje się silniejsza i może korzystać z potężnych Ataków Chaosu. Warto pamiętać, że jeśli zdrowie naszego zawodnika spadnie do krytycznego poziomu, zostaje on otoczony czerwoną aurą, a wyprowadzane przez niego Ataki Chaosu nie są w żaden sposób limitowane.

Tryby gry

Guilty Gear posiada trzy warianty rozgrywki, z których najważniejszym jest przeznaczony dla pojedynczego gracza Arcade Mode; to tutaj poznajemy motywację poszczególnych zawodników i śledzimy fabułę. Poza tym na sprawdzenie czeka multiplayerowy Versus Mode (dostępny na konsolach stacjonarnych i pecetach) oraz tryb treningowy, w którym możemy nauczyć się stylu walki każdego bohatera.

Kwestie techniczne

Grafika Guilty Gear została utrzymana w mangowej stylistyce. W porównaniu z oryginałem, jej późniejsze konwersje nie wprowadziły większych zmian w oprawie audiowizualnej – całość dostosowano jedynie do działania w wyższych rozdzielczościach i do współpracy z wyświetlaczami panoramicznymi.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Guilty Gear

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Guilty Gear

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-4005U 1.7 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows 7/8.1/10 64-bit
PS1
PC
PS4
Switch
PSP
PSV
PS3