Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPSP
Okładka Guilty Gear Judgment (PSP)

Guilty Gear Judgment PSP

Kieszonkowa edycja jednej z najsłynniejszych dwuwymiarowych bijatyk. Wcielamy się w jednego z 20 dostępnych zawodników i toczymy efektowne pojedynki z siłami wroga.

Bijatyki | 2D | multiplayer | na 2 osoby | tytuły ekskluzywne PlayStation

PlayStation Portable
Okładka Guilty Gear Judgment (PSP)

producent: Arc System Works

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PSP:

5września2006

13września2007

pudełko PL

Guilty Gear Judgment to jedna z pierwszych bijatyk wydanych na przenośną konsolkę firmy Sony. W przeciwieństwie jednak do takich pozycji jak The Con czy Marvel Nemesis, w których pojedynki rozgrywane są w trójwymiarowym otoczeniu, w opisywanym GGJ w dalszym ciągu mamy do czynienia z klasycznym dwuwymiarowym ujęciem, świetnie znanym miłośnikom takich produkcji jak chociażby Street Fighter Alpha. Warto jednocześnie dodać, iż cała seria Gulity Gear zapoczątkowana została w 1998 roku. Za produkcję wersji Judgment odpowiedzialne jest studio Arc Systems Works, które w przeszłości opracowało również inne edycje tej bijatyki, przeznaczone między innymi na PS2, Xboxa czy NDS.

Akcja opisywanej pozycji, podobnie zresztą jak miało to miejsce w przypadku innych gier z serii Guilty Gear, osadzona została na Ziemi, aczkolwiek w dość odległej przyszłości. Fabuła omawianej wersji nawiązuje do fikcyjnego królestwa Villtanii, z którym reszta świata utraciła kontakt. Ci, którym z zakażonych terenów udało się uciec opowiadają o demonicznych istotach przemierzających wyniszczoną krainę. Byli mieszkańcy Villtanii wspominają również o niejakim Raimondzie, który zdaje się bestiami dowodzić. Narody Zjednoczone wyznaczają nagrodę dla tych śmiałków, którzy zdecydują udać się do Villtanii i przywrocić w niej należyty porządek. Gracz ma oczywiście okazję wcielić się w jedną z tych postaci.

Do naszej dyspozycji oddano dwudziestu podstawowych zawodników oraz kilku ukrytych. Miłośników klasycznych odsłon Guilty Gear ucieszy z pewnością to, iż wielu z nich znanych jest z poprzednich odsłon serii. Mowa tu o takich wojownikach jak Sol-Badguy, Potemkin, czy Dizzy. Kluczowy punkt programu stanowi oczywiście tryb Story Mode, w którym do pokonania mamy 19 rozbudowanych etapów, przybliżających sterowaną przez nas postać do oswobodzenia Villtanii. Co ciekawe, Story Mode można pokonywać w trybie kooperacji. Gracze formują wtedy dwuoosobową drużynę. W grze nie zabrakło też innych klasycznych trybów, jak chociażby VS czy Survival (jeden przeciw wszystkim). Zupełną nowością jest natomiast tryb o nazwie Boost, przypominający klasyczną ”chodzoną” bijatykę pokroju kultowego Final Fight.

Sterowanie poszczególnymi postaciami zostało nieznacznie uproszczone, tak aby móc dopasować je do możliwości przenośnej konsolki. Oprawa wizualna wersji Judgment, pomimo wielu klasycznych ujęć na pole walki, prezentuje wysoki poziom wykonania. Tyczy się to w szczególności efektów towarzyszących odpalanym przez poszczególne postaci typom ataków.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 UMD

Ocena czytelników: 5,7 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 10 / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Guilty Gear Judgment

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Guilty Gear Judgment

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Zapowiedziano grę Guilty Gear 2 Overture
Zapowiedziano grę Guilty Gear 2 Overture

wiadomość19 lipca 2007

Gra Guilty Gear i jej kontynuacje (niebędące pełnoprawnymi sequelami) są doskonale znane miłośnikom dwuwymiarowych bijatyk. Z pewnością ucieszy ich fakt, że firma Arc System Works zapowiedziała grę opatrzoną numerkiem 2. Nie będą natomiast zachwyceni na wieść o zmianach wprowadzonych do serii przez tę kontynuację.

Guilty Gear X2 Accent Core jeszcze w tym roku pojawi się w Stanach Zjednoczonych
Guilty Gear X2 Accent Core jeszcze w tym roku pojawi się w Stanach Zjednoczonych

wiadomość24 czerwca 2007

W ostatnich dniach kwietnia przekazaliśmy Wam, że mieszkańcy Japoni otrzymają grę z serii Guilty Gear dedykowaną konsoli Wii. Dowiedzieliśmy się wówczas, że firma Arc System Works szykuje tytuł Guilty Gear X2 Accent Core, którego premierę w Japonii planuje się na 26 lipca 2007 r. Doszły do nas informacje, że niniejsza produkcja w wersji dla Wii i PS 2 pojawi się również na amerykańskich półkach.

Guilty Gear także na platformie Wii

wiadomość27 kwietnia 2007

Dwuwymiarowe bijatyki z popularnej serii Guilty Gear były dotąd znane entuzjastom konsol ze stajni Nintendo jedynie w formie kieszonkowej – Game Boy Advance dostał Guilty Gear X: Advance Edition, a na platformie Nintendo DS pojawiła się pozycja pt. Guilty Gear Dust Strikers. Sytuacja ta ulegnie jednak w przyszłości zmianie.

Majesco na E3

wiadomość8 maja 2006

Firma Majesco, wydawca takich gier jak Psychonauts, Bloodrayne, czy też Nanostray, zdecydowała się wreszcie na ujawnienie części gier, które zaprezentuje na swym stanowisku podczas rozpoczynających się za kilkadziesiąt godzin targów E3. Aktualny spis obejmuje cztery tytuły, które wydane zostaną na dwie dominujące konsole przenośne – PSP i NDS.