Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePSP
Okładka Gradius Collection (PSP)
OkładkaGradius Collection (PSP)

Gradius Collection PSP

Gradius Collection to kompilacja pięciu tytułów z sagi dwuwymiarowych strzelanin, pt. Gradius, zapoczątkowanej w przedostatniej dekadzie XX wieku i wydanej na różnorakie platformy sprzętowe.

Zręcznościowe | science fiction | 2D | shoot 'em up | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gradius Collection Premiera PSP

6czerwca2006

producent: Konami wydawca: Konami Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Gradius Collection

Infected

Coded Arms

Metal Slug Anthology

Gradius Collection to kompilacja pięciu tytułów z sagi dwuwymiarowych strzelanin, pt. Gradius, zapoczątkowanej w przedostatniej dekadzie XX wieku i wydanej na różnorakie platformy sprzętowe (głównie PS2, ale również PSX, SNES, NES). Omawiany zestaw ukazał się wyłącznie na przenośną konsolę firmy Sony, tj. PlayStation Portable, chcąc dostarczyć posiadaczom kieszonkowej maszynki tych samych wrażeń, jakie zaserwowano entuzjastom automatów i stacjonarnych konsol w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Zestaw zawiera specjalną sekcję o nazwie Gallery Mode, za pośrednictwem której gracze mogą słuchać muzyki i odtwarzać filmy z gry. Zadbano również o to, żeby Gradius Collection na przenośnej konsoli firmy Sony posiadał tryb widescreen, a prezentowany na ekranie obraz był taki sam, jak w archaicznych produkcjach tej serii.

W skład pakietu wchodzą następujące tytuły:

  1. Gradius zadebiutował w 1986 roku na konsoli NES i jest dwuwymiarową strzelaniną, w której zadaniem gracza jest zniszczenie wszystkiego, co pojawi się na ekranie. W odróżnieniu od innych gier tego typu, w tej zaimplementowano specjalną broń oraz power-upy, dające m.in. możliwość zwiększenia szybkości.
  2. Gradius II Gofer no Yabo jest tytułem, wyprodukowanym przez Konami w 1988 roku, wydanym w Japonii i Europie, ale nie mającym nic wspólnego z MSX Gradius II, który ukazał się rok wcześniej. Wcielamy się w postać pilota kosmicznego statku Vic Viper, aby odpierać ataki nieprzyjaciela. Pozyskiwanie speed-upów pozwala na wybieranie laserów. Poza tym możemy ustalać, z jakiej broni korzystamy, a także której z dostępnych dwóch tarcz ochronnych użyjemy (silniejszej lub słabszej).
  3. Gradius III po raz pierwszy został wydany na konsolę SNES w 1991 roku, a 9 lat później zdecydowano się na jego konwersję na platformę PlayStation 2. Twórcy „współczesnej” odsłony tego tworu postanowili nie wprowadzać żadnych zmian, wobec czego posiadacze maszynki firmy Sony dostali ten sam produkt, co wcześniej właściciele konsoli Nintendo. Tyczy się to zarówno stylu rozgrywki, jak i kwestii oprawy graficznej.
  4. Gradius IV to rzecz jasna kolejna odsłona cyklu, jednakże w odróżnieniu od poprzednich, ta posiada zdecydowanie lepszą oprawę wizualną, lecz praktycznie tyle ją różni od pozostałych. Sprawdzone metody zostały zachowane, więc po raz kolejny mamy do czynienia z dynamiczną strzelaniną 2D. W tej części pojawiła się opcja walki z bossami oraz możliwość bezpośredniego przeskoku do dowolnego levelu (w „trójce” było to możliwe dopiero po uprzednim jego ukończeniu).
  5. Gradius V, czyli de facto Gradius Gaiden, pojawił się na rynku we wrześniu 2004 roku na PS2, pozwalając graczowi na obronę przed najeźdźcą z kosmosu. Zasiadając za sterami jednego z czterech statków naszym zadaniem jest nie tylko rozprawienie się z wrogami, ale także zbieranie wypadających power-upów, dzięki którym otrzymujemy lepszą broń czy energię.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Klasyfikacja PEGI Gradius Collection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Gradius Collection Wymagania sprzętowe

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB