Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Gold Rush! (PC)

Gold Rush! PC

Akcja programu Gold Rush! wyprodukowanego przez firmę Sierra On-Line rozgrywa się w połowie dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych. Głównym bohaterem gry jest Jerrod Wilson, mieszkaniec nowojorskiego Brooklynu, który zajmuje się pisaniem artykułów w lokalnej gazecie...

Przygodowe

PC Windows
Okładka Gold Rush! (PC)

producent: Sierra

wydawca: Sierra

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

16lipca1988

Akcja programu Gold Rush! wyprodukowanego przez firmę Sierra On-Line rozgrywa się w połowie dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych. Głównym bohaterem gry jest Jerrod Wilson, mieszkaniec nowojorskiego Brooklynu, który zajmuje się pisaniem artykułów w lokalnej gazecie. Mimo możliwości awansu, niezłego wynagrodzenia oraz ustatkowanego życia, młodzieńcowi daleko do szczęścia. Wilsonem targa niepokój o brata, który został przed laty zmuszony przez miejscową społeczność do opuszczenia Brooklyn Heights. Brak jakichkolwiek wieści od jedynego krewnego nie napawa Wilsona optymizmem.

Wszystko zmienia się w roku 1848, kiedy to w Kalifornii wybucha gorączka złota. Chęć szybkiego wzbogacenia się sprawia, że wielu Amerykanów rzuca wszystko w diabły i wyrusza na zachód. Wieści o drogocennym kruszcu przyciągają jak magnes, mimo, iż dotarcie na drugie wybrzeże Stanów Zjednoczonych jest nie tylko trudne, ale i bardzo niebezpieczne. Wśród szukających szczęścia na zachodzie kraju znajduje się również Jerrod Wilson. W tym przypadku to jednak nie złoto jest głównym powodem nagłego wyjazdu. Chodzi o brata, który po latach dał wreszcie znak życia...

Gracz wkracza do akcji na kilka chwil przed wybuchem gorączki złota. Otrzymany od brata list sprawia, że Jerrod decyduje się sprzedać dom i za otrzymane w ten sposób pieniądze opłacić podróż na drugie wybrzeże. Jak nietrudno się domyślić, dotarcie do krewnego jest głównym celem zmagań.

Mimo, że Gold Rush! na pierwszy rzut oka przypomina inne przygodówki firmy Sierra On-Line z tamtego okresu, tak naprawdę gra zaprojektowana przez braci MacNeillów jest produktem wyprzedzającym swoją epokę. Nie mam tu na myśli oprawy audiowizualnej, która nasuwa oczywiste skojarzenia z pierwszymi odsłonami serii Leisure Suit Larry czy Police Quest. Odmienność tej gry wynika przede wszystkim z faktu, że można ją ukończyć wybierając jedną z trzech alternatywnych dróg, różniących się od siebie zarówno odwiedzanymi lokacjami, jak i napotykanymi zagadkami.

Gold Rush! jest też unikatowa z tego względu, że wiele w grze zależy od upływającego czasu. Przykładowo: jeśli odpowiednio wcześnie zakupimy bilet na środek transportu, który zabierze Wilsona w pierwszy etap wielkiej wyprawy, nikt nie będzie z nas zdzierał skóry. Tuż po wybuchu gorączki złota, czyli po kilkunastu minutach zabawy, rzeczywistość diametralnie się zmienia i trzeba się nieźle nagimnastykować aby opłacić przewoźnika, bowiem ceny ostro lecą w górę. Z podobnymi sytuacjami spotkamy się podczas zabawy wielokrotnie.

Gra korzysta z silnika AGI (Adventure Game Interpreter), a to oznacza, że wszystkie komendy wydajemy Wilsonowi za pomocą tekstu, budując proste zdania. Sterowanie bohaterem odbywa się za pośrednictwem kursorów – program w ogóle nie obsługuje myszy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Gold Rush!

odpowiednia dla każdego wieku