Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePSVXSXPS4PS5XONEPCSwitch
Okładka Gnosia (PC)
OkładkaGnosia (PC)

Gnosia

Gnosia to przygodówka visual novel z elementami RPG. Zabawa obraca się wokół dedukcji. Prowadząc rozmowy, musimy odkrywać informacje, które potem pozwalają nam wskazać, kto z załogi statku kosmicznego nie jest tym, za kogo się podaje.

Przygodowe | science fiction | detektywistyczne | elementy RPG | visual novel | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gnosia Premiera

6cze2019

PSV

4mar2021

Switch

23sty2022

PC

14gru2023

PS4 XONE PS5 XSX

producent: Petit Depotto wydawca: Playism Strona oficjalna

Gnosia to przygodówka visual novel wzbogacona elementami RPG. Projekt opracowało japońskie studio Petit Depotto.

Fabuła

Akcja toczy się w odległej przyszłości na pokładzie statku kosmicznego. Część jego załogi została zainfekowana przez obce istoty znane jako Gnosia. Ofiary wyglądają i zachowują się praktycznie identycznie jak zdrowi ludzie, ale ich celem jest wyeliminowanie wszystkich na pokładzie.

Aby przetrwać, załoga decyduje się na nietypowy plan. Po krótkich naradach będą głosowali, kto z nich jest najbardziej podejrzany, a następnie umieszczali te osoby w komorze kriogenicznej. Niestety, odkrycie tożsamości intruzów jest wyjątkowo trudne, więc istnieje spore ryzyko, że w ten sposób wyeliminowane zostaną niewinne osoby.

Mechanika

Gnosia to przygodówka typu visual novel, ale mocno odbiegająca do standardów gatunku. Rozgrywka dzieli się na dwa etapy. W pierwszym rozmawiamy z postaciami, zadając im pytania i odpowiadając na te, które nam zadano. Pod koniec bierzemy udział w głosowaniu, wskazując kogo umieścić w komorze kriogenicznej. Osoba, która uzyska najwięcej głosów zostaje wyeliminowana.

Po tych sesjach, w ramach drugiego etapu otrzymujemy możliwość eksploracji statku i prowadzenia rozmów z postaciami. Te konwersacje możemy wykorzystać do gromadzenia informacji przydatnych przy kolejnych głosowaniach lub też do zdobywania sympatii załogi, co sprawia, że będą mniej podejrzliwi w stosunku do nas.

Gracz może się wcielić zarówno w człowieka, jak i zainfekowanego. W tym drugim przypadku musimy odwracać podejrzenie od siebie oraz sabotować działania załogi. Cała gra rozgrywa się w ramach pętli czasowych. Po spełnieniu określonych warunków sytuacja na statku zostaje zresetowana, a role postaci zmienione. To, że ktoś był człowiekiem poprzednio, nie znaczy, że będzie nim w kolejnym wariancie historii. Każdy taki cykl przynosi także unikalne zdarzenia. Niektóre z nich mają miejsce losowo, a inne odblokowywane są poprzez nasze decyzje w poprzednich podejściach.

Rozgrywkę wzbogacają elementy RPG. Nasza postać opisana jest za pomocą statystyk wpływających na rozmowy oraz skuteczność działań. W trakcie zabawy możemy je ulepszać i nie zostają one zresetowane po rozpoczęciu nowego cyklu.

Tryby gry

Gnosia oferuje wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Produkcja posiada tradycyjną dla powieści wizualnych oprawę graficzną. Gnosia oferuje więc dwuwymiarowe postaci i tła, które są w większość statyczne i jedynie okazjonalnie wzbogacone zostają prostymi animacjami.

Zaletą gry jest nietypowy styl wizualny. Postacie wyglądają jak obrazy malowane farbami, a nie proste kreskówkowe rysunki będące standardem dla produkcji visual novel.

Ostatnia modyfikacja 5 listopada 2021

Tryb gry: single player  

Gnosia cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Wymagania wiekowe Gnosia: 12+

Gnosia Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows 7/8/8.1/10
PC
Switch
PSV
PS4
PS5
XONE
XSX