Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCSwitchWiiUPS4
Okładka Freedom Planet (PC)
OkładkaFreedom Planet (PC)

Freedom Planet

Oldskulowa, przypominająca tytuły wydawane przed laty na 16-bitowe konsole, platformówka 2D z antropomorficznymi zwierzętami w rolach głównych. Produkcja jest mocno inspirowana dawnymi częściami serii Sonic the Hedgehog.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | indie

Freedom Planet Premiera

22lip2014

PC

1paź2015

WiiU

21mar2017

PS4

30sie2018

Switch

Freedom Planet na PC, WiiU itd. to wzorująca się na platformówkach 2D z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku autorska produkcja studia GalaxyTrail. Tytuł bardzo mocno nawiązuje do dawnych tytułów z jeżem Sonikiem, stawiając na szybkie tempo zabawy.

Fabuła

Fabuła Freedom Planet opowiada o losach antropomorficznych zwierząt – smoczycy Lilac, żbika Carol i basseta Milli – którzy pewnego dnia spotykają przybyłego z kosmosu Torque. Od niego dowiadują się o zagrażającym światu międzygalaktycznym watażce Arktivusie Brevonie, który planuje przejąć pewien potężny kamień. Trójka przyjaciół wyrusza w długą wyprawę, by go powstrzymać i jednocześnie zapobiec konfliktowi pomiędzy trzema zamieszkującymi ich planetę nacjami.

Mechanika

Freedom Planet na PC, WiiU itd. to klasyczna platformówka 2D, w której zmiksowane są elementy zręcznościowe i logiczne. Tytuł łączy w sobie założenia typowych reprezentantów gatunku sprzed lat, jak Sonic the Hedgehog, z systemem walki znanym choćby z cyklu Mega Man. Sterowany przez gracza bohater dysponuje paskiem zdrowia i może przyjąć na siebie więcej niż jeden atak oponenta. Dodatkowo produkcję studia GalaxyTrail wyróżnia możliwość zabawy trzema, dysponującymi różnymi umiejętnościami i cechami, postaciami. Każda z nich ma nieco inne atuty i słabości, a także własne ataki, co oznacza, że musi inaczej niż przyjaciele radzić sobie z napotkanymi wyzwaniami i przeciwnikami.

Tryby gry

Obok podstawowego trybu fabularnego twórcy umożliwili też pokonywanie wszystkich etapów swojej gry na czas w specjalnie przygotowanym module. Gra posiada także system osiągnięć, które można odblokować, popisując się konkretnymi sukcesami i realizując wymagane przez autorów cele.

Kwestie techniczne

Freedom Planet hołduje starym platformówkom nie tylko pod względem mechaniki rozgrywki, ale również jeżeli chodzi o oprawę graficzną. Tytuł w wersji na PC, WiiU itd. prezentuje się podobnie do innych tego typu gier z czasów 16-bitowych konsol. Oczywiście produkcja została przystosowana do obecnych standardów, obsługuje wysokie rozdzielczości i ma wyraźne tekstury, niemniej już na pierwszy rzut oka widać, że twórcy chcieli jak najbardziej oddać klimat tamtych czasów.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Freedom Planet

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Freedom Planet Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB GeForce 6600 GT / Radeon X1300 lub lepsza
  • 400 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
WiiU
PS4
PC
Switch