Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4SwitchANDiOSXONE
Okładka Forager (PC)

Forager

Dwuwymiarowy sandbox inspirowany Terrarią, Stardew Valley oraz serią The Legend of Zelda. Gracze trafiają do otwartego świata, w którym zbierają surowce i wytwarzają przedmioty niezbędne do odblokowania kolejnych aktywności.

RPG | sandbox | 2D | top-down | indie | crafting | RPG akcji | Xbox Game Pass

Okładka Forager (PC)

producent: HopFrog

wydawca: Humble Games

Strona oficjalna

data premiery gry:

18kwi2019

PC

30lip2019

PS4 Switch

16lip2020

XONE

5lis2020

iOS

9gru2020

AND

Forager to niezależna produkcja stworzona przez studio HopFrog założone przez Mariano Cavallero, inspirowana takimi klasykami, jak Stardew Valley, Terraria oraz klasyczne odsłony serii The Legend of Zelda.

Mechanika

Forager zabiera nas do otwartego świata, początkowo składającego się jedynie z niewielkiej wyspy. W trakcie zabawy eksplorujemy okolicę i zbieramy surowce niezbędne do wybudowania pieca oraz wytworzenia pierwszych przedmiotów. Z czasem pozwoli to na zdobycie złotych monet, za które wykupujemy dostęp do kolejnych lokacji. Te różnią się nie tylko dostępnymi zasobami i obecną fauną – na niektórych z nich znajdziemy postacie niezależne, oferujące rozmaite usługi.

Podobnie jak Minecraft, gra nie ma z góry narzuconego celu. Możemy skupić się na hodowli zwierząt i uprawie roślin (a także minerałów, jeśli akurat mamy taki kaprys), poszukiwać rzadszych obiektów do wystawienia w Muzeum (choćby w celu zdobycia cennych nagród) lub zająć się handlem i gromadzeniem bogactw. Jeśli zapragniemy przygód, cztery dostępne lochy w duchu oldskulowych odsłon The Legend of Zelda pozwolą nam zmierzyć się z potworami – w tym potężnymi bossami – oraz zdobyć skrzynie z łupami, w tym nowe schematy tworzenia przedmiotów. W wyprawach mogą nam towarzyszyć sojusznicy sterowani przez AI, których pozyskujemy sobie w świecie gry. Nie zabrakło też prostych zagadek i innych atrakcji, ale lepiej nie poświęcać im się nieustannie, jako że wiąże się to ze spadkiem wskaźnika energii, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do zgonu bohatera.

Forager znalazł się prosty system rozwoju postaci, w ramach którego każda aktywność – wydobycie surowców, pokonanie wrogów etc. – przekłada się na punkty doświadczenia. Po zebraniu odpowiedniej liczby tychże bohater awansuje na wyższy poziom, co pozwala na rozwinięcie zdolności związanych z budownictwem, magią, walką, gotowaniem, wydobyciem itd. Gra nie narzuca nam większych ograniczeń w doborze umiejętności, co ułatwia stworzenie postaci zgodnej z naszym stylem gry.

Tryby gry

Początkowo Forager oferował jedynie tryb single player, jednak po premierze twórca wprowadził również opcje sieciowe.

Kwestie techniczne

Forager korzysta z prostej, lecz kolorowej oprawy wizualnej, dzięki czemu gra działa nawet na starszych komputerach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 208 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Gry podobne do Forager

Wymagania wiekowe Forager

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Forager

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 1.2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
  • 200 MB HDD
  • Windows XP
PC
PS4
Switch
XONE
iOS
AND