Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweANDPCiOS
Okładka Football Drama (AND)

Football Drama

Nietypowy menedżer piłkarski, który od innych tego typu gier odróżnia się elementami RPG i fabularyzacją rozgrywki. W Football Drama wcielamy się w Rocco Galliano, trenera podupadającego klubu Calchester FC.

Sportowe | piłka nożna | manager piłkarski | elementy RPG | indie | elementy symulacyjne

Okładka Football Drama (AND)

data premiery gry:

18wrz2019

PC AND iOS

Football Drama to nie tylko menedżer piłkarski. W grze znaleźć można również elementy zaczerpnięte z gier RPG, a szatę graficzną produkcji utrzymano w rysunkowej stylistyce. Za stworzenie tytułu odpowiadają studia Open Lab Games oraz Demigiant, którego założyciel, Daniele Giardini, jest pomysłodawcą i głównym ilustratorem gry.

Fabuła

W grze wcielamy się w Rocco Galliano, marsylskiego menedżera Calchester Assembled Football Club. Został powołany na to stanowisko już po raz drugi – siedem lat wcześniej zwolniono go z posady ze względu na złą prasę i naciski fanów. Zdawało się, że już nigdy nie wróci do świata piłki nożnej, jednak gdy jego następca jeszcze pogorszył sytuację zespołu, właściciel klubu, miliarder Boris Aluminovitch, zdecydował się dać mu drugą szansę. Naszym zadaniem jest uratować klub, a zmagać będziemy się nie tylko z przeciwnymi drużynami, ale również korupcją, dopingiem czy też skandalami. Fabuła obfituje w liczne wybory wpływające na rozgrywkę. Szanse na osiągnięcie sukcesu są niewielkie, jednak należy pamiętać, że prawdziwe zwycięstwo to poradzenie sobie z trudną przeszłością naszego menedżera.

Mechanika

Rozgrywka w Football Drama składa się z szeregu elementów. Pierwszym z nich są rozmowy, jakie odbywamy z poszczególnymi postaciami: piłkarzami, prezesami, dziennikarzami i innymi osobistościami związanymi ze światem piłki nożnej. Toczymy je na specjalnych planszach, gdzie widzimy dokładny przebieg rozmowy wizualizowany w formie komiksowych dymków. Podczas tych konwersacji podejmujemy większość wyborów wpływających na poziom naszej karmy lub chaosu. Oba te wskaźniki określają nasz wizerunek w oczach innych postaci oraz odblokowują nowe zagrania taktyczne podczas meczów, zwizualizowane w formie kart.

Gdy zbliża się następne spotkanie, rozplanowujemy trening naszej drużyny. Do wyboru mamy kilka schematów, a każdy wpływa na skuteczność zawodników w innym aspekcie gry. Zależnie od naszych decyzji, mogą oni grać lepiej w obronie, szybciej wymieniać podania czy też skuteczniej zagrywać piłki głową. Istnieje również opcja rezygnacji z treningu na rzecz wspólnego wyjścia do baru, co oczywiście odbije się na formie zawodników. Gdy zakończymy przygotowania, wybieramy do pięciu taktyk, z jakich będziemy mogli korzystać podczas spotkania.

W panelu meczu nasza drużyna przybiera czerwony kolor, oponenta niebieski. Zachowania zawodników obserwujemy i modyfikujemy w systemie turowym. Po każdej decyzji podjętej przez nas lub przez naszego przeciwnika układ sił ulega zmianie, o czym informuje nas zabarwienie boiska. W trakcie meczu decydujemy głównie o tym, jak ryzykownie ma grać nasz zespół. Dodatkowo możemy stosować wybrane przed meczem taktyki, które na jednych przeciwników będą działały lepiej, na innych gorzej. Nie od razu zaobserwujemy efekty naszych działań: gra poinformuje nas o powodzeniu danej operacji dopiero po jakimś czasie. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na wskaźnik napięcia naszego zespołu, określającego dokładność piłkarzy podczas wykonywania naszych poleceń. Spotkanie jest relacjonowane przez dwóch komentatorów, których uwagi możemy wykorzystać do lepszego zaplanowania poczynań naszych zawodników.

Warto dbać o dobrą relację z zarządem. Jeśli przez dłuższy czas będziemy podejmować decyzje niezgodne z jego wytycznymi, możemy zostać zwolnieni z odzyskanego stanowiska, przedwcześnie kończąc rozgrywkę – co wcale nie oznacza przegranej.

Kwestie techniczne

Dzięki wykorzystaniu stylizowanej grafiki 2D gra wyróżnia się wizualnie. Wersja na komputery osobiste otrzymała również więcej ilustracji i mechanik względem wydania na urządzenia mobilne.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Football Drama

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Football Drama

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core 2 Duo T5600 1.83 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 128 MB GeForce Go 7600 lub lepsza, 500 MB HDD, Windows 7/8/8.1/10

PC
AND
iOS