Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePC
Okładka Filament (PC)
OkładkaFilament (PC)

Filament PC

Gra przygodowo-logiczna, w której trafiamy na opuszczony statek kosmiczny, starając się odkryć tajemnicę stojącą za zaginięciem jego załogi. W Filament musimy nie tylko dokładnie splądrować pokład okrętu, lecz także rozwiązać ponad trzysta coraz trudniejszych zagadek.

Logiczne | science fiction | elementy przygodowe | indie

Filament Premiera PC

23kwietnia2020

Steam

23kwietnia2020

producent: Beard Envy wydawca: Kasedo Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Filament

Portal 2

Lab Rat

Subject 13

Filament jest produkcją z pogranicza gier przygodowych i logicznych, w której eksploracji oraz odkrywaniu tajemnic towarzyszy rozwiązywanie coraz bardziej skomplikowanych zagadek. Tytuł został opracowany przez niezależne studio Beard Envy z Wielkiej Brytanii, a jego wydaniem zajęła się firma Kasedo Games.

Fabuła

W grze Filament wcielamy się w postać astronauty, który na zlecenie firmy The Filament Corporation trafia na pokład wyglądającego na opuszczony statku kosmicznego o nazwie Alabaster. Zadaniem bohatera jest rozwikłanie zagadki tajemniczego zaginięcia załogi okrętu. Na miejscu okazuje się, że znajduje się tam pilotka owej jednostki, czyli Juniper, z którą protagonista pozostaje w stałym kontakcie głosowym. By jednak się do niej dostać, nasz podopieczny musi przywrócić znaczną część statku do stanu używalności, po drodze stopniowo poznając jego sekrety.

Mechanika

W Filament akcję ukazano z lotu ptaka. Podczas rozgrywki przemierzamy pokład Alabastra, na którym znajdziemy zarówno pokoje mieszkalne, jak i wszelkiej maści biura bądź pomieszczenia techniczne. Plądrując je, czytamy pozostawione przez załogę wiadomości i dzienniki oraz znajdujemy rozmaite przedmioty osobiste, dzięki czemu możemy stopniowo układać w całość elementy fabularnej układanki. Nowe światło na wydarzenia, które miały tu miejsce, rzuca także kontaktująca się z nami Juniper.

Uzyskanie dostępu do kolejnych pomieszczeń wymaga od nas stopniowego przywracania zasilania na Alabastrze. Ów proces zrealizowano w formie ponad trzystu coraz bardziej skomplikowanych zagadek logicznych, w których przejmujemy kontrolę nad robotem ciągnącym za sobą świetlisty przewód przez niewielkie pomieszczenia wypełnione pionowymi przekaźnikami. Łamigłówki polegają na przeciąganiu kabla w taki sposób, by dotykał wszystkich wymaganych węzłów. Warto przy tym pamiętać, że robot nie może przejść po rozłożonym przewodzie.

Choć pierwsze zagadki nie należą do trudnych, sprawy szybko zaczynają się komplikować. Przekaźników pojawia się bowiem coraz więcej, a wraz z nimi – rozmaite przeszkody, jak na przykład czarne węzły, które po zetknięciu z kablem całkowicie odcinają zasilanie. Poza tym z czasem napotykamy przekaźniki powodujące określony efekt (pokroju otwarcia zablokowanej sekcji danego pomieszczenia lub zmiany czarnego węzła w standardowy) albo wpływające na barwę przewodu.

Na szczęście popełniony błąd można łatwo skorygować, zwijając rozciągnięty kabel. Poza tym zagadki można rozwiązywać w niemal dowolnej kolejności, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwikłanie wyjątkowo problematycznej łamigłówki zostawić sobie na później.

Kwestie techniczne

Filament posiada grafikę przyzwoitej jakości. Pełne detali pomieszczenia mieszkalne w oryginalny sposób kontrastują ze sterylnymi pokojami, w których przywracamy zasilanie na statku. Na uwagę zasługuje też warstwa audio; mowa zarówno o klimatycznym soundtracku, jak i o głosie przemawiającej do nas Juniper.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 5.8 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Filament cena w dniu premiery: 60,99 PLN

Wymagania wiekowe Filament: Odpowiednia dla każdego wieku.

Filament Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Quad Core
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 745 / Radeon HD 6870 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Quad Core
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit