Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePSVPCPS4XONE
Okładka Factotum 90 (PSV)

Factotum 90

Gra logiczna, w której wcielamy się w pasażera statku kosmicznego.

Logiczne | TPP | science fiction | kosmiczne | statki kosmiczne

Okładka Factotum 90 (PSV)

producent: TACS Games

wydawca: TACS Games

Strona oficjalna

data premiery gry:

10lut2016

XONE

20cze2016

PC

3paź2017

PS4 PSV

Factotum jest grą logiczną, za której stworzeniem stoi niezależne studio TACS Games. Produkcja zadebiutowała na konsoli Nintendo Wii U, a jakiś czas później została wydana również na innych platformach, pod tytułem Factotum 90.

Fabuła

Factotum przenosi graczy w przyszłość, kiedy to loty międzygwiezdne stały się elementem codzienności. Główny bohater jest pasażerem statku kosmicznego; gdy okręt przemierzający głęboką przestrzeń kosmiczną zderzył się z tajemniczym obiektem, protagonista utknął na jego pokładzie. Nim jednak będzie mógł się zająć identyfikacją przeszkody, która spowodowała całe zamieszanie, musi przywrócić zasilanie i naprawić systemy podtrzymywania życia.

Mechanika

Wydarzenia rozgrywające się na statku obserwujemy przez przestarzały, dwuekranowy terminal (F90 Walker Control Terminal), z poziomu którego bohater kontroluje dwa zdalnie sterowane roboty. To właśnie przy ich pomocy realizujemy kolejne cele, rozwiązując zagadki logiczne i środowiskowe na przestrzeni trzydziestu zróżnicowanych etapów. Pomocą służy nam tajemniczy głos dobiegający z terminalu.

Wspomniane roboty wyposażone zostały w narzędzia pozwalające na uporanie się z większością problemów – oprócz magnetycznego ramienia, dzięki któremu możemy manipulować elementami otoczenia, w toku przygody wykorzystujemy również promienie energetyczne. W trakcie zmagań warto pamiętać również o tym, że kluczem do sukcesu w przypadku większości zagadek jest ścisła współpraca pomiędzy dwiema jednostkami – kierujemy nimi na zmianę, obserwując każdą w osobnym oknie. Nie należy też zapominać o licznych niebezpieczeństwach czyhających na naszych mechanicznych podopiecznych – zagrożenie stanowi dla nich nawet woda.

Kwestie techniczne

Niezależnie od platformy, Factotum cechuje się prostą oprawą graficzną. W porównaniu do wersji przeznaczonej na konsolę Nintendo Wii U edycja na PS4, PC itd. może się pochwalić znacznie szerszą paletą barw i zmienionym interfejsem użytkownika.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Factotum 90

Wymagania wiekowe Factotum 90

odpowiednia dla każdego wieku

PC
PS4
PSV
XONE