Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4SwitchXONE
Okładka Exception (PC)

Exception

Platformowa gra akcji 2,5D, w której trafiamy do wnętrza komputera zainfekowanego przez wirusa. Poziomy w środku maszyny przeobrażają się na naszych oczach, a celem bohatera jest eliminacja wrogich programów. Świat ukazany w Exception budzi skojarzenia z filmową serią Tron.

Akcji | science fiction | platformówki | indie | 2.5D | side-scroll

Okładka Exception (PC)

data premiery gry:

13sie2019

PC PS4 XONE Switch

Exception to platformowa gra akcji opracowana przez niezależnego dewelopera Willa Traxlera, działającego pod szyldem Traxmaster Sofware. Głównym źródłem inspiracji dla autora były serie Ninja Gaiden oraz Castlevania.

Fabuła

Akcja gry Exception toczy się wewnątrz komputera, którego wygląd budzi skojarzenia z filmową serią Tron. Maszyna została zainfekowana przez wirusa sprawującego autorytarne rządy. Walkę z nim podjął ruch oporu, w którego członka wciela się gracz.

Mechanika

W Exception akcję obserwujemy z boku. Na ukończenie czeka tu 128 poziomów ulokowanych w szesnastu różnorodnych światach. Grę wyróżnia fakt, że etapy transformują się na naszych oczach, a kamera swobodnie zmienia położenie; dzięki temu to, co w danym momencie jest sufitem, po chwili może stać się podłogą bądź ścianą.

Przemierzając owe plansze, nie tylko skaczemy po platformach i omijamy liczne pułapki, lecz także stawiamy czoła hordom przeciwników. Na naszej drodze stają zarówno szeregowe, wrogo nastawione programy, jak i piętnastu potężnych bossów, których przedstawiono jako olbrzymie potwory. Nieprzyjaciół eliminujemy w walce wręcz, a kluczem do sukcesu jest wykonywanie uników, wyprowadzanie szybkich kontr oraz łączenie ataków w widowiskowe kombinacje. Uzupełnieniem zestawu standardowych ciosów jest sześć ataków specjalnych, które odblokowujemy i ulepszamy przy pomocy artefaktów zdobywanych po drodze.

Tryby gry

Pomimo że w Exception można grać wyłącznie w pojedynkę, namiastkę trybu multiplayer stanowią internetowe rankingi, na których możemy pochwalić się swoimi osiągnięciami.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Exception przywodzi na myśl wyżej wspomniany film Tron – mieniące się feerią barw wnętrze komputera jest podświetlone wszechobecnymi neonami. Zabawa toczy się przy akompaniamencie wpadającego w ucho, synthwave'owego soundtracku, na który składają się utwory takich wykonawców jak Kalax czy Waveshaper.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 53,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Exception

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Exception

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Dual Core 2.4 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce GTS 250 / Radeon HD 5750 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows XP SP2

PC
PS4
XONE
Switch