Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXONE
Okładka Elea (PC)

Elea

Gra przygodowa, utrzymana w konwencji science fiction, za której stworzenie odpowiada studio Kyodai. Źródeł inspiracji dla deweloperów należy doszukiwać się w twórczości Arthura C. Clarke'a, Franka Herberta oraz Stanisława Lema.

Przygodowe | FPP | science fiction | indie | epizodyczne | eksploracyjne

Elea to osadzona w realiach science fiction, epizodyczna gra przygodowa, która trafiła między innymi na platformę PC i XONE. Tytuł został opracowany przez niezależne bułgarskie studio Kyodai, założone przez deweloperów mających na swoim koncie między innymi pracę nad Assassin's Creed IV: Black Flag oraz Assassin's Creed: Rogue. Źródłem inspiracji dla autorów były przede wszystkim dzieła Arthura C. Clarke'a, Franka Herberta i Stanisława Lema.

Fabuła

Akcja gry Elea toczy się w 2093 roku – dwadzieścia lat po wybuchu epidemii wzmagającej agresję u wszystkich dzieci urodzonych na Ziemi. Z uwagi na fakt, że naukowcom nie udało się opracować szczepionki na tę chorobę, jedynym sposobem na uporanie się z postępującym kryzysem demograficznym wydawała się kolonizacja innej planety. Po odkryciu Solace, czyli globu nadającego się do życia, został tam wysłany statek Pilgrimage; niestety z jego załogą utracono łączność tuż po lądowaniu. Wśród osób, które wzięły udział w tej ekspedycji, znalazł się Ethan – mąż Elei Catherine Jones, w którą wcielamy się w trakcie rozgrywki. Protagonistka straciła wcześniej swojego najmłodszego syna (chłopiec padł ofiarą wyżej wspomnianej choroby), a teraz dołączyła misji ratunkowej, by dowiedzieć się, jaki los spotkał członków ekspedycji.

Mechanika

Wydarzenia, w których bierzemy udział w wydanym na platformie PC i XONE Elea, ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Produkcja czerpie z eksploracyjnych gier przygodowych i kładzie silny nacisk na warstwę narracyjną oraz głęboką, wielowątkową fabułę. Niemniej, oprócz przemierzania klaustrofobicznych, nieco retrofuturystycznych pomieszczeń statku kosmicznego, w toku przygody rozwiązujemy zagadki (możemy wejść w interakcję z niemal każdym elementem otoczenia), a także szukamy tropów, które pozwalają nam na popchnięcie akcji do przodu.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PC i XONE gra Elea działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4, dzięki czemu trójwymiarowa grafika tej produkcji prezentuje wysoką jakość. Soundtrack towarzyszący nam w zmaganiach buduje odpowiedni klimat.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 35,99 PLN

Gry podobne do Elea

Klasyfikacja PEGI Elea

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Elea

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7, 16 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza, 6 GB HDD, Windows 10
Minimalne: Intel Core i3, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti lub lepsza, 6 GB HDD, Windows 7

PC
XONE