Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPSP
Okładka ClaDun x2 (PC)

ClaDun x2

ClaDun x2 to RPG, które oddaje hołd tradycyjnym 8 i 16-bitowym grom tego typu, wykorzystując ich charakterystyczny model rozgrywki oraz oprawę audiowizualną.

RPG | 2D | indie | jRPG

Okładka ClaDun x2 (PC)

data premiery gry:

24mar2011

PSP

14sie2012

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

ClaDun x2 jest bezpośrednią kontynuacją gry Cladun: This is an RPG z konsoli Sony PSP, która rozszerza i poprawia pewne elementy jej gameplay`u. Równocześnie rezygnuje jednak z trybu multiplayer i skupia się jedynie na rozgrywce jednoosobowej. Tytuł, który powstał w japońskim studiu System Prisma, podobnie jak jego poprzednik jest hołdem złożonym tradycyjnym 16-bitowym grom RPG. Widać to zarówno w wystylizowanej oprawie graficznej jak i sposobie rozgrywki, który przywodzi na myśl konsolowe klasyki gatunku z początku lat 90.

Fabuła ClaDun x2 jest wyjątkowo prosta i nie posiada z góry określonego bohatera. Zabawę rozpoczynamy kreując własną postać, którą możemy dowolnie modyfikować dzięki dołączonemu edytorowi - tworzymy jej unikalny wygląd, przypisane do niej animacje, jak również wybieramy jedną z 10 dostępnych klas oraz ustalamy inne podstawowe statystyki. Bohater rozpoczyna przygodę trafiając do świata Arcanus Cella, równocześnie tracąc pamięć o tym kim jest i jak się tam znalazł. Od napotkanych ludzi dowiaduje się, że z tego wymiaru nie ma wyjścia, zaś on trafił do niego najprawdopodobniej z powodu występków w przeszłości.

Model rozgrywki nie zmienił się znacząco w porównaniu z pierwszą częścią gry. Zwiedzamy kolejne losowo generowane podziemia, w których znajdziemy potwory, skarby i proste zagadki. Postacią sterujemy bezpośrednio za pomocą przycisków odpowiadających za komendy atakuj, broń się i skacz. Wszystkie podziemia zaprojektowano tak, by gracz nie musiał spędzać w nich wiele czasu i mógł szybko przejść do następnych. Bohaterowi pomagają stworzeni od podstaw towarzysze, którzy jednak nie uczestniczą bezpośrednio w walce. Członków drużyny dobieramy i umieszczamy na siatce w menu gry, która odgrywa podobną rolę co ekran rozwoju postaci w innych tytułach RPG. Ten specyficzny ekran pozwala ustawiać różnego rodzaju formacje złożone z pomocników, którzy wraz z nami zdobywają doświadczenie. Awansując na kolejne poziomy wpływają oni na nasze zdolności i statystyki, ułatwiając walkę z silniejszymi przeciwnikami.

Oprawę graficzną ClaDun x2 zaprojektowano tak by jak najbardziej przypominała tradycyjne 8 i 16-bitowe RPG. Zarówno menu jak i dwuwymiarowe sprite`y, otoczenie itd. oddają ducha epoki, do której twórcy tytułu się odwołują. Podobnie sprawa ma się oprawą dźwiękową muzyczną, która zadowoli fanów retro gier.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI ClaDun x2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe ClaDun x2

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i5 2.3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8600 lub lepsza)
  • 500 MB HDD
  • Windows XP (SP3)/Vista/7
PSP
PC