Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Chronomaster (PC)
OkładkaChronomaster (PC)

Chronomaster PC

Gra przygodowa point-and-click, opracowana przez studio DreamForge pod okiem słynnego pisarza – Rogera Zelazny’ego. W Chronomaster wcielamy się w Rene Kordę, którego zadaniem jest naprawa dwóch kieszonkowych wszechświatów, gdzie czas się zatrzymał.

Przygodowe | science fiction | point-and-click | kosmiczne

Chronomaster Premiera PC

20grudnia1995

producent: DreamForge Entertainment, Inc. wydawca: Intracorp

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Chronomaster jest grą przygodową typu point-and-click, opracowaną przez studio DreamForge Entertainment. Produkcja powstawała pod okiem Rogera Zelazny’ego – słynnego pisarza, który czuwał nad jej warstwą fabularną, a także odpowiadał za jej ogólny projekt i stworzył wybrane łamigłówki.

Fabuła

Chronomaster zabiera nas w podróż do futurystycznego uniwersum, w którym ludzkość opanowała sztukę tworzenia nowych wszechświatów zwanych „kieszonkowymi”. Każdy z nich jest projektowany od podstaw, zgodnie z upodobaniami swojego właściciela i cechuje się unikalnym wyglądem oraz własnymi prawami fizyki. Głównym bohaterem gry jest Rene Korda, czyli tytułowy Chronomaster. Kiedy w dwóch takich uniwersach czas się zatrzymał, terrański rząd regionalny postanowił zatrudnić zdać się na jego umiejętności i zlecić mu zbadanie sprawy, znalezienie winnych ich „tymczasowego zastoju” oraz przywrócenie w nich dawnego porządku.

Mechanika

W Chronomaster akcję oglądamy z rozmaitych ujęć. W trakcie rozgrywki musimy odwiedzić szereg planet w każdym z wszechświatów, dotrzeć na ich bieguny północne i odnaleźć tak zwane klucze świata, służące do zatrzymywania i puszczania w ruch czasu. Droga do nich jest jednak długa i wyboista; nie dość że chcąc się do nich dostać, musimy rozwiązać szereg skomplikowanych zagadek, to jeszcze same klucze są strzeżone przez unikalne łamigłówki. Warto odnotować, że podczas rozgrywki możemy natknąć się zarówno na zagadki, których rozwikłanie jest niezbędne, by popchnąć fabułę do przodu, jak i na poboczne łamigłówki, które na przykład poszerzają naszą wiedzę na temat danego świata.

Co prawda odwiedzane przez nas wszechświaty są w stanie zastoju, jednak Korda ma na swoim podorędziu tak zwany czas w butelce, czyli specjalny pojemnik, który po otwarciu tworzy wokół niego swoisty „bąbel”, gdzie czas płynie normalnie. Służy on do puszczania w ruch wydarzeń znajdujących się w jego bliskim sąsiedztwie (dlatego też nie należy próbować podchodzić z nim do osoby trzymającej w ręce pistolet czy innych potencjalnych zagrożeń), a także między innymi do uruchamiania rozmaitych urządzeń. Poza tym z pomocą Kordzie przychodzi multinarzędzie posiadające szereg przydatnych możliwości, osobisty asystent imieniem Jester, jego student Milo, który przetrwał atak piratów na swój świat, oraz latający robot, który co prawda nie jest zbyt pomocny, jednak potrafi rozśmieszyć swoimi wypowiedziami.

Kwestie techniczne

W momencie premiery oprawa graficzna gry Chronomaster mogła robić wrażenie. Nawet dzisiaj podobać się może voice acting; wśród aktorów, którzy wcielają się w poszczególne postacie, prym wiedzie Ron Perlman udzielający głosu Kordzie.

Pozostałe

Gra Chronomaster była ostatnim znanym dziełem, nad którym pracował Roger Zelazny. Pisarz zmarł w trakcie jej procesu produkcji. W 1996 roku tytuł doczekał się książkowej adaptacji w postaci powieści autorstwa Jane Lindskold.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Chronomaster: 12+

Chronomaster Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel i486 16 MHz
  • 4 MB RAM
  • karta grafiki 512 KB lub lepsza
  • 5 MB HDD
  • MS-DOS 5.0