Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCPS4XONESwitchiOS
Okładka ChromaGun (PC)

ChromaGun

ChromaGun to pierwszoosobowa gra logiczna, w której gracz musi wykorzystać wiedzę na temat barw podstawowych i pochodnych, by podołać coraz trudniejszym wyzwaniom. Tytułowy karabin może barwić elementy otoczenia i przeciwników, nadając im specyficzne właściwości.

Logiczne | FPP | indie | PlayStation VR | rzeczywistość wirtualna | PlayStation Aim

Okładka ChromaGun (PC)

data premiery gry:

13wrz2015

iOS

16lut2016

PC

22sie2017

PS4

23sie2017

XONE

22sty2018

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

ChromaGun to pierwszoosobowa gra logiczna, w której rozwiązujemy łamigłówki oparte na łączeniu kolorów. Wczesna wersja tytułu powstała podczas weekendowego game jamu Ludum Dare, a prototyp rozwinięto z czasem w pełnoprawną produkcję na platformie PS4, Switch itd.. Za grą stoi niewielkie niemieckie studio Pixel Maniacs.

Fabuła

Gracz bez większego wyjaśnienia umieszczany jest w sterylnych pomieszczeniach laboratoryjnych ogromnej korporacji, gdzie jako pracownik firmy ChromaTec testuje rewolucyjną, świeżo opatentowaną technologię ChromaGun. W labiryncie kolejnych pokojów sprawdza kolejne możliwości wynalazku w ramach coraz bardziej wymagających wyzwań umysłowych. Jednocześnie musi unikać kulistych droidów konserwacyjnych, które nie są zbyt przyjazne ludziom. Podczas rozwiązywania kolejnych problemów towarzyszy mu też ekstrawagancki i złośliwy narrator, odrobinę przypominający opowiadacza z gry The Stanley Parable.

Mechanika

Podstawowe zasady każdego z pokojów-łamigłówek są banalnie proste: dostać się do oznaczonych drzwi wyjściowych, przy okazji unikając wszelkich zagrożeń. Gdy jednak przyjrzymy się ścianom i podłodze, zauważymy, że każdy panel lub kafelek może zostać pokolorowany za pomocą karabinu ChromaGun, dysponującego „amunicją” w trzech kolorach podstawowych.

Wystarczy chwila, aby pojąć, że identycznie zabarwione przeszkody i elementy otoczenia zaczynają się przyciągać, a kuliste roboty są eliminowane przez elektryczne pułapki na podłodze. Po paru pierwszych komorach testowych zabawa nabiera rumieńców, gdyż gracz musi dość szybko uczyć się nowych mechanik oraz sprawnie łączyć w głowie kolory podstawowe, np. scalić czerwoną kulkę z żółtą, by zmienić tor lotu szarżującej na nas pomarańczowej sfery z kolcami. Takie „mieszanki” stają się jedną z bardziej skomplikowanych mechanik w grze, warto więc je zapamiętać lub zaopatrzyć się w malarski diagram łączenia barw.

Po przyzwyczajeniu testera do rutynowych mechanik zaczynają się one zmieniać oraz tworzyć wyjątki. Do gry wnet dołączają czarni przeciwnicy, których nie sposób unieruchomić kolorami i trzeba przed nimi uciekać. Niektóre fragmenty ścian zostają otoczone polem siłowym, blokującym nasze tęczowe ataki. Jednokolorowe obiekty zaczynają się zamieniać miejscami, a te pomalowane na brązowo zostają zatrzymane i nie ma możliwości dalszego ich malowania. Złośliwi naukowcy zmieniają też co i rusz mechanizmy otwierania drzwi. Od gracza zaczyna się wymagać rozwiązań mało oczywistych, a dalsze pokoje zatrzymają nawet najzmyślniejszych na dłuższy czas.

Kwestie techniczne

Początkowy prototyp z Ludum Dare został całkowicie przerobiony na potrzeby nowoczesnych platform. Podczas gdy edycja na iOS pozostała dość „lekka” i prosta w swej grafice, każda tekstura i obiekt z wczesnej wersji został zmieniony na potrzeby PC, PlayStation 4 i Xboksa One. Kolory są dość żywe i nasycone, co umożliwia ich szybką identyfikację nawet z pewnej odległości i ułatwia skupienie się na myśleniu. Same otoczenia są zaś sterylnie białe i zbudowane z niezbędnych do rozwiązania zagadki „klocków”. Stonowana muzyka pojawia się dość sporadycznie i jest jedynie tłem dla kolejnych odzywek narratora, naturalnych odgłosów laboratoryjnych urządzeń oraz cichych kroków samotnej postaci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do ChromaGun

Klasyfikacja PEGI ChromaGun

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe ChromaGun

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Dual Core 2.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki GeForce GT 460/ Radeon HD 5550 1 GB
 • 1GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel i5 2.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki GeForce GTX 660/ Radeon HD 7870 1 GB
 • 1GB HDD
 • Windows 7/8/10
iOS
PC
PS4
XONE
Switch