Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePC
Okładka Chess (PC)

Chess PC

Pierwszy komputerowy symulator szachowy, wydany na PC w grudniu 1981 roku. Oprawa gry stworzona została w całości przy użyciu znaków ASCII, a obsługa ogranicza się do wpisywania komend bezpośrednio z klawiatury.

Logiczne | szachy

PC Windows
Okładka Chess (PC)

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31grudnia1981

Pierwsza komputerowa symulacja szachów i zarazem jedna z najstarszych gier, jakie zostały wydane na komputery osobiste IBM PC z systemem MS DOS. Oryginalny program został napisany w marcu 1980 roku przez niejakiego Michaela Rakaskę i przeniesiony na PC w grudniu 1981 roku – kilka miesięcy po światowej premierze tego komputera.

Program pozwala zmierzyć się z komputerową sztuczną inteligencją wedle wszelkich zasad, obowiązujących w tej jednej z najstarszych gier planszowych świata. Rozgrywka nie przewiduje zmagań w trybie multiplayer, lecz zważywszy na różny poziom umiejętności potencjalnego gracza przewidziano możliwość szczegółowego dostosowania inteligencji komputerowego przeciwnika. Gra oferuje zatem aż 24 poziomy trudności.

Biorąc pod uwagę ówczesne możliwości komputerów PC, nie powinno dziwić, że cała oprawa gry stworzona została przy użyciu znaków ASCII. Z tego samego powodu gra nie współpracuje z żadnymi zewnętrznymi kontrolerami (typu myszy), a jedyną możliwością jest wprowadzanie komend bezpośrednio z klawiatury.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Chess

Wymagania wiekowe Chess

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Chess

PC Windows

Minimalne: 8086/8088, DOS 1.0