Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3PS4PSVXONE
Okładka Cel Damage HD (PS3)
OkładkaCel Damage HD (PS3)

Cel Damage HD

Cel Damage HD to odświeżona wersja gry Cel Damage – samochodowej gry akcji w kreskówkowych klimatach – przygotowana z myślą o konsolach firmy Sony.

Akcji | samochodowe | humorystyczne | reedycje/remastery/remaki | indie | podzielony/wspólny ekran

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Cel Damage HD Premiera

22kwi2014

PS4 PS3 PSV

11mar2016

XONE

Cel Damage HD stanowi remake gry Cel Damage z konsol Xbox i GameCube, która miała europejską premierę w 2002 roku. Tak jak w przypadku pierwowzoru, mamy do czynienia z samochodową grą akcji utrzymaną w kreskówkowej stylistyce. Za odświeżoną wersję – stworzoną z myślą o konsolach firm Sony i Microsoft – odpowiada niezależne studio Finish Line Games z Kanady (producent pierwowzoru, zespoł Pseudo Interactive, przestał istnieć w 2008 roku). Reedycja wiernie odtwarza zawartość oryginału, odświeżając oprawę graficzną i wprowadzając tylko kilka zmian w mechanice rozgrywki – np. zastosowano system obrażeń z wydanego w 2002 roku portu na PlayStation 2 (zatytułowanego Overdrive), aby poprawić kwestię poziomu trudności, która była bolączką pierwowzoru.

W ogólnym zarysie zabawa przypomina rozgrywkę w grach takich jak Destruction Derby, tyle że jest utrzymana w zupełnie innej, lekkiej i zabawnej konwencji. Wybieramy jednego z dziesięciu kierowców (różniących się preferowanym stylem i używanym pojazdem), a następnie ruszamy na którąś z trzynastu dużych aren w zróżnicowanych środowiskach, aby toczyć kolejne samochodowe boje. Zamiast zwykłego przepychania się zderzakami stosujemy arsenał wymyślnych i zabawnych środków zagłady, jak miecz montowany na przodzie pojazdu, działko obrotowe, wystrzeliwana wybuchowa owca czy... odkurzacz.

Zmagania odbywają się w trzech dyscyplinach. Smack Attack to opisana wyżej demolka, w której wygrywa ten, kto wyrządzi najwięcej szkód konkurencji. Gate Relay przypomina klasyczny wyścig, gdzie zawodnicy starają się jak najszybciej przejechać przez punkty kontrolne wyznaczone w różnych miejscach areny. Z kolei Flag Rally jest nieco podobne do poprzedniej formy zawodów, tyle że uczestnicy pędzą tutaj do rozmieszczonych tu i ówdzie flag, które na dodatek próbują umykać na zamontowanych im nóżkach. Wraz z postępami w rozgrywce odblokowujemy kolejnych kierowców, a także poszerzamy swój arsenał. Warto też wspomnieć o istotnej roli wykonywania akrobacji podczas jazdy – zwiększają one liczbę zdobywanych punktów, a także pomagają np. unikać ataków.

Jak wspomniano we wstępie i jak sugeruje sam tytuł, edycja HD oferuje oprawę wizualną po wielu poprawkach względem pierwowzoru. Niemniej jednak, jej ogólny styl nie uległ zmianie – nadal mamy do czynienia z trójwymiarową grafiką o kolorowym, kreskówkowym charakterze, który jest zasługą użycia technologii cel-shading.

Istotną cechą omawianej produkcji jest także rozgrywka wieloosobowa. Twórcy postanowili cofnąć się do korzeni, oferując lokalny multiplayer na podzielonym ekranie dla maksymalnie 4 osób (nie dotyczy to wersji na handheld PlayStation Vita).

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran   Liczba graczy: 1-4  

Klasyfikacja PEGI Cel Damage HD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PS4
PS3
PSV
XONE