Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4PCSwitchXONE
Okładka Calico (PS4)
OkładkaCalico (PS4)

Calico

Calico to relaksacyjna gra, w której prowadzimy kawiarnię, oswajamy urocze zwierzęta (głównie koty) i eksplorujemy magiczny, sielankowy świat obserwowany z perspektywy trzeciej osoby. Gra powstała dzięki niezależnemu studiu Peachy Keen Games.

Przygodowe | TPP | fantasy | crowdfunding | indie | zwierzęta | koty

Calico Premiera

15gru2020

PC XONE Switch

2022

PS4

producent: Peachy Keen Games wydawca: Whitehorn Digital

Calico to symulator prowadzenia kawiarni w magicznym świecie przepełnionym kotami, gdzie dbamy o jej wnętrze i asortyment, a także poznajemy nowych przyjaciół. Za grę odpowiada Peachy Keen Games, a jej wydanie Whitehorn Digital posiadające w swoim portfolio takie tytuły jak Evan`s Remains czy Where The Bees Make Honey.

Mechanika

Akcja gry osadzona jest w małym miasteczku w alternatywnym i pełnym magii uniwersum zamieszkanym przez wiedźmy i czarodziejki. W nasze ręce powierzone zostaje zarządzanie i dbanie o miejscową kawiarenkę. Zanim jednak zanurzymy się w pełni w ten świat, czeka nas wykreowanie postaci. Decydujemy o jej kolorze skóry i włosów, fryzurze i stroju. W czasie rozgrywki czeka nas możliwość zmiany wyglądu i przymierzania nowych strojów, które zdobywamy w trakcie przygody.

Musimy jednak zacząć od podstaw. Aby przyciągnąć klientów i zacząć cieszyć się renomą, musimy zacząć od udekorowania pomieszczeń kawiarni przy pomocy wielu elementów (przy czym część z nich zdobywamy z czasem). Meble przeznaczone są zarówno dla ludzkich, jak i zwierzęcych gości, bo tych drugich znajdziemy tu sporo.

Nasza bohaterka przemierza świat i napotyka różnej maści stworzenia, z którymi może się zaprzyjaźnić i je zaadoptować. Znajdziemy tu koty, psy, szopy pracze i inne futrzaki. Zwerbowanym zwierzakom możemy nadać imię, ale i wchodzić z nimi w liczne interakcje obejmujące głaskanie, zabawę ulubioną zabawką i rozpieszczanie na tonę rozmaitych sposobów. Stworzenia, oprócz umilania nam czasu, stanowią żywą ozdobę restauracji, co sprawia, że ludzcy goście chętniej o niej przychodzą.

Jednak umeblowanie i umilanie czasu nie uczynią z lokum pełnoprawnej kawiarenki, jeśli nie zadbamy o odpowiednie menu oferujące smakowite desery i wyrafinowane napoje. Dlatego nie zabrakło tu minigierek oferujących stworzenie pysznych wypieków, które możemy następnie wystawić za przeszkloną ladą, aby gościom na sam widok ciekła ślinka, a także sporej gamy napojów w postaci kaw, herbat i innych. Część z nich może być dodatkowo personalizowana i zmieniana, np. górna warstwa makaroników może zostać ozdobiona stworzonym przez nas wzorem z lukru. Od nas jednak zależy, co znajdzie się w menu.

Kwestie techniczne

Calico to trójwymiarowa produkcja utrzymana w pastelowej i bajkowej konwencji. Jedną z inspiracji do stworzenia gry było anime Sailor Moon.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Calico: Odpowiednia dla każdego wieku.

Calico Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows Vista
PC
XONE
PS4
Switch