Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweXONEPS4PC
Okładka Blackhole: Complete Edition (XONE)

Blackhole: Complete Edition

Blackhole

Dwuwymiarowa platformówka science fiction będąca pierwszym poważniejszym projektem niezależnego czeskiego studia FiolaSoft.

Zręcznościowe | science fiction | platformówki | elementy logiczne | 2D | indie

Okładka Blackhole: Complete Edition (XONE)

data premiery gry:

27lut2015

PC

8sie2017

PS4 XONE

Blackhole to klasyczna dwuwymiarowa platformówką science-fiction na PC, PS4 i XONE, za którą odpowiada czeskie niezależne studio FiolaSoft. To pierwszy poważniejszy projekt tego zespołu, cechujący się kolorową oprawą wizualną oraz łamigłówkami zbudowanymi wokół zasad grawitacji.

Fabuła

Fabuła Blackhole skupia się na przygodach załogi statku kosmicznego Endera, który rozbija się na znajdującym się w czarnej dziurze obiekcie o nazwie Entity, zbliżonym w swojej formie do planety. Pierwszy z ocalałych rozbitków przy pomocy zaawansowanej sztucznej inteligencji musi nie tylko naprawić szkody wyrządzone przez kolizję i ocalić swoich kolegów, ale także zniszczyć od środka czarną dziurę, która zagraża Ziemi.

Mechanika

W aspekcie rozgrywki dzieło FiolaSoft niewiele różni się od klasycznych platformówek. Jedynym odstępstwem od zwyczajowej formuły jest oparcie zagadek na zabawach grawitacją – w zależności od tego, w jaką stronę „odwrócimy” świat, możemy dotrzeć do dotąd niedostępnych części planszy. Etapy są zazwyczaj dość krótkie, jednak rozgryzienie niektórych łamigłówek może nastręczyć kłopotów. W razie problemów pomocną dłonią służy Auriel – gadatliwa sztuczna inteligencja, która nie opuszcza gracza nawet na krok.

Jedną z wyróżniających cech tego tytułu jest dopracowana oprawa audiowizualna. Poziomy oraz animacje są ręcznie malowane, zaś sam styl graficzny – humorystyczny i bardzo kolorowy. Projekty poszczególnych etapów charakteryzują się także sporą różnorodnością: na Entity zwiedzimy zarówno wypełnione intrygującą roślinnością lasy oraz jaskinie, jak i ruiny starożytnych miast. Oprawa audio również stoi na wysokim poziomie: ścieżkę dźwiękową na potrzeby gry stworzyli dwaj czescy kompozytorzy, łącząc elementy elektroniczne z symfonicznymi.

Blackhole daje nam spore możliwości rywalizowania z innymi graczami: etapy są wypełnione dodatkową zawartością, a dzięki zaimplementowanemu stoperowi czas pokonania każdego poziomu jest zapisywany, pozwalając na dzielenie się swoimi wynikami ze zgromadzoną wokół gry społecznością.

Pozostałe informacje

Na konsolach PlayStation 4 i Xbox One Blackhole został wydany w edycji Complete w dwa lata po premierze na komputerach PC. Wydawnictwo to wzbogacono m.in. o cyfrowy artbook, oryginalną ścieżkę dźwiękową, wszystkie darmowe aktualizacje, w tym dodatek pt. Laboratorium testowe oraz prototyp gry. Na platformie Steam udostępniono też użytkownikom pecetów uaktualnienie podstawowej edycji gry z 2015 roku do wydania kompletnego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Blackhole: Complete Edition

Klasyfikacja PEGI Blackhole: Complete Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Blackhole: Complete Edition

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5 2.5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB GTX 560 Ti lub lepsza, 2 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8(SP1)
Minimalne: Intel Pentium IV 3 GHz/AMD Athlon 64 3000+ 2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza, 2 GB HDD, Windows Vista/7/8.1

PC
PS4
XONE