Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4SwitchPC
Okładka Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX (PS4)

Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX

Ulepszona i rozszerzona o nowe opcje wersja gry Atelier Totori: The Adventurer of Arland , która ukazała się na PlayStation 3 oraz PlayStation Vicie. Tytuł posiada poprawioną oprawę graficzną, wszystkie zestawy DLC oraz opcjonalne grywalne postacie.

RPG | fantasy | turowe | reedycje/remastery/remaki | crafting | jRPG

Okładka Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX (PS4)

producent: Gust

wydawca: Koei Tecmo

Strona oficjalna

data premiery gry:

4gru2018

PS4 PC Switch

Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX to tradycyjna gra jRPG z turowym systemem walki, która wchodzi w skład serii Atelier, stworzonej i rozwijanej przez studio Gust, należące do japońskiej firmy Koei Tecmo. Tytuł nie jest jednak zupełnie nowym reprezentantem cyklu, ale ulepszoną wersją gry Atelier Totori, która pierwotnie ukazała się w 2010 roku na PlayStation 3. Tytuł był bezpośrednim sequelem gry Atelier Rorona, wydanej rok wcześniej na tej samej platformie. Edycja DX posiada dodatkową zawartość, która wprowadzona została w rozszerzonym porcie oryginalnej gry z przenośnej konsoli PlayStation Vita.

Fabuła

Jeżeli jesteśmy zmęczeni kolejnymi epickim historiami, w których naszym zadaniem jest uratowanie zagrożonego unicestwieniem świata, fabuła Atelier Totori z pewnością powinna przypaść nam do gustu. Jest ona bezpośrednią kontynuacją Atelier Rorony i rozgrywa się trzy lata po przedstawionych w niej wydarzeniach. W Atelier Totori powraca wiele postaci znanych z poprzedniej części, w tym sama Rorona, która pełni rolę mentorki głównej bohaterki. Jest nią Totooria Helmold (przez przyjaciół nazywana Totori), młoda dziewczyna mieszkająca w jednej z wielu nadmorskich wiosek królestwa Arland.

Totori postanawia opuścić swój dom i wyruszyć tropem swojej matki, poszukiwaczki przygód, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. W pewnym momencie swojej podróży nasza bohaterka trafia pod skrzydła Rorony i rozpoczyna trening alchemiczny, licząc na to, że nabyta podczas niego wiedza pomoże jej odnaleźć matkę.

Mechanika

Najważniejszym elementem Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX jest z pewnością alchemia. To dzięki niej możemy wykonać zlecone nam zadania i popchnąć całą historię naprzód. Kompleksowy system tworzenia przedmiotów opiera się na łączeniu różnych składników, które znajdujemy w odblokowywanych z czasem lokacjach oraz zyskujemy, pokonując zamieszkujące je stwory. Każdy komponent i gotowy przedmiot mają określoną jakość oraz mogą mieć setki różnych właściwości, określających ich kształt i wartość, a tym samym przydatność w syntezie.

Potyczki rozpoczynają się, kiedy zostaniemy zauważeni lub sami zaatakujemy znajdujących się w danej lokacji przeciwników. Walka odbywa się w klasyczny turowy sposób. W jej trakcie nasza trzyosobowa drużyna może wspomagać się specjalnymi zdolnościami i przedmiotami stworzonymi w warsztacie alchemicznym (bomby, mikstury itp.).

Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX posiada wbudowany kalendarz, a każda akcja wykonana w świecie gry (synteza nowych przedmiotów, podróże do różnych lokacji itp.) zajmuje nam nieco czasu. Każdy quest, który mamy do wykonania, czy to opcjonalny, czy też ten z głównego wątku fabularnego, ma określoną datę, do której musimy zdążyć z jego wykonaniem. Tak więc, podobnie jak chociażby w serii Persona, gra wymaga od nas rozsądnego planowania i zarządzania terminarzem, co wiąże się z wybieraniem akcji, jaką powinniśmy w danej chwili podjąć, tak by zdążyć na czas ze zrealizowaniem wszystkich zadań.

Kwestie techniczne

Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX nie wprowadza żadnych poważnych zmian do modelu rozgrywki, ale oferuje wiele większych i mniejszych poprawek w oprawie graficznej. Wersja DX zawiera także wszystkie zestawy DLC, stworzone z myślą o oryginale, w tym dodatkowe grywalne postacie. Ponadto twórcy umieścili w grze nowe kostiumy i akcesoria dla bohaterów oraz ilustracje i kolejne fabularne przerywniki Jak zwykle w przypadku tytułów studia Gust, na uwagę zasługuje także świetna ścieżka muzyczna.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 169,00 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX

Klasyfikacja PEGI Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Atelier Totori: The Adventurer of Arland DX

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660
 • 17 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960
 • 17 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PS4
PC
Switch